Od 1 stycznia refundacja zestawów infuzyjnych do osobistej pompy insulinowej po 26. roku życia

Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, które poszerza krąg osób uprawnionych do refundacji zestawów infuzyjnych do osobistej pompy insulinowej.

Refundacją mają być objęte zestawy dla pacjentów powyżej 26. roku życia, przy wskazaniach medycznych leczenie cukrzycy typu I przy użyciu pompy insulinowej - z 30% udziałem własnym świadczeniobiorcy w limicie ceny.

Rozporządzenie umożliwia wydłużenie refundacji zestawów infuzyjnych do pomp insulinowych oraz zwiększenie ich dostępności poprzez możliwość wypisywania kontynuacji zlecenia przez pielęgniarkę

Pacjenci leczeni pompą po 26. roku życia będą mogli kupić zestawy infuzyjne z 30 % odpłatnością, czyli przy obecnym limicie refundacji - 300 zł za co najmniej 10 sztuk, zapłacą 90 zł. Pozostałe warunki nabywania zestawów infuzyjnych pozostają bez zmian, tj. osoby do 26. roku życia oraz kobiety ciężarne maja prawo do refundacji bez dopłat do 300 zł na miesiąc.

Ułatwieniem wprowadzonym w celu zwiększenia dostępności zestawów dla pacjentów jest rozszerzenie grona osób, które mogą wypisać zlecenie.

Oprócz lekarzy będą mogły to zrobić również pielęgniarka lub położna. Będzie to możliwe tylko w przypadku kontynuacji leczenia. Pielęgniarce przysługuje prawo do kontynuacji zlecenia na zaopatrzenie wydawane comiesięcznie zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych przez okres do 3 miesięcy.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH