Nadal trzeba informować o cukrzycy

Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą przypomina, że cały czas trwa akcja zainicjowana przez Towarzystwo pod hasłem "Cukrzyca - nie bądź obojętny, możesz pomóc!".

Jej częścią jest ulotka skierowana do społeczeństwa, dzięki której każdy może dowiedzieć się kilku podstawowych informacji o chorobie jaką jest cukrzyca oraz o tym jak pomóc osobie chorej na cukrzycę.

"Chorych na cukrzycę w Polsce jest ok 3 milionów. Żyją wśród nas. Spotykamy ich codziennie" - pisze Towarzystwo.

I przypomina o ostatnich wydarzeniach dotyczących chorych na cukrzycę: "Maciej ze Świętochłowic - pomimo posiadania specjalnej bransoletki informującej o chorobie i glukometru został odwieziony przez Straż Miejską z Zabrza do Izby Wytrzeźwień. Ela, 28 letnia mieszkanka Katowic. Kilka miesięcy temu na ulicy w środku dużego miasta miała silne niedocukrzenie. Traciła równowagę i świadomość. Nikt z przechodniów nie zareagował. Ela miała jednak szczęście. Zauważył ją przechodzący przypadkiem mężczyzna, który jest ojcem dziecka chorego na cukrzycę".

- Takie zdarzenia oraz informacje docierające do Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą od zwykłych ludzi były powodem opracowania ulotki pod tytułem "Cukrzyca - nie bądź obojętny, możesz pomóc!". Zawiera ona podstawowe informacje o cukrzycy, a przede wszystkim o stanach niebezpiecznych dla chorego, szczególnie jeśli zdarzą się w miejscach w publicznych - mówi nam Mariusz Masiarek przewodniczący Towarzystwa.

W publikacji graficznie przedstawiono sposoby zachowania się diabetyka w stanie hipoglikemii. Ponadto prostym językiem opisano sposób postępowania w przypadku zetknięcia się np. na ulicy, na przystanku czy w restauracji z osobą chorą na cukrzycę, potrzebującą naszej pomocy. W ulotce zawarto również odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące cukrzycy: "Czy cukrzycą można się zarazić?" lub "Czy jedzenie słodyczy powoduje cukrzycę?".

Konsultacją medyczną zawartości publikacji zajęły się prof. dr hab. n. med. Ewa Otto-Buczkowska i dr n. med. Barbara Malanowicz. Wydawcą ulotki jest Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Ulotka będzie dostępna w urzędach miast i gmin w całej Polsce oraz w sieciach aptek.
Zainteresowani dystrybucją ulotki mogą kontaktować się z biurem Towarzystwa - tel. 32 331 33 49 lub 605 331 345, mail: biuro@mojacukrzyca.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH