Minister zdrowia nie chce narodowego programu zwalczania cukrzycy

Bartosz Arłukowicz zdystansował się od pomysłu pacjentów i lekarzy w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o walce z cukrzycą. W jego opinii Polacy nie potrzebują kolejnego narodowego programu zdrowotnego - informuje Gazeta Wyborcza.

Wśród narodowych programów zdrowotnych istnieją m.in. programy zwalczania raka, chorób serca i psychicznych. I to - jak informuje GW - zdaniem ministra zdrowia wystraczy.

Odmiennego zdania są  specjaliści. Jak przekonują dynamiczny wzrost zachorowań na cukrzycę wymusza konieczność zmiany podejścia do walki z chorobą. Aby zatrzymać trend wzrostowy konieczne jest zwiększenie w społeczeństwie wiedzy o chorobie. To zadanie wymaga zaś wsparcia w postaci narodowego programu zwalczania cukrzycy i jej powikłań.

Profesor Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, zainicjował stworzenie go w drodze ustawy obywatelskiej. Jak mówił Rynkowi Zdrowia dedykowanie konkretnych środków z przeznaczeniem na określony cel może okazać się bardzo pomocne w walce z cukrzycą.

W projekcie ustawy obywatelskiej zakłada się podniesienie poziomu wiedzy o cukrzycy i jej diagnostyce poprzez utworzenie krajowego rejestru chorych na cukrzycę, krajowego rejestru dzieci matek z cukrzycą ciążową (GDM) oraz krajowego rejestru cukrzycy o podłożu genetycznym. Jednym z założeń projektu jest edukacja chorych poprzez utworzenie ogólnopolskiej sieci ośrodków edukacji w cukrzycy.

NFZ wydaje rocznie 247 mln zł na hospitalizację pacjentów z cukrzycą. Kwota ta stanowi zdecydowaną większość w budżecie przeznaczonym na leczenie pacjentów z tą chorobą. Zarówno diabetolodzy, jak i sam Fundusz są zgodni co do tego, że wspomniane koszty wynikają z nieefektywnego systemu opieki nad chorymi.

Alicja Szewczyk, pielęgniarka, przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii zwraca uwagę, że osoby chore na cukrzycę muszą mieć wiedzę na temat żywienia i codziennego kontrolowania poziomu glikemii. Niestety, w największych nawet ośrodkach brakuje odpowiednio przeszkolonego personelu sprawującego opiekę nad takimi pacjentami.

Specjaliści zwracają uwagę, że bez zaangażowania pielęgniarek i edukatorów do opieki nad chorymi i upowszechniania profilaktyki w tym zakresie walka z cukrzycą  jest skazana na porażkę.  

Pod projektem ustawy obywatelskiej  zebrano już ponad 1,2 tys. podpisów. Poparł go m.in. Lech Wałęsa, który sam choruje na cukrzycę, oraz Lidia i Jerzy Owsiakowie. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH