Mijający rok może być przełomowy dla poprawy opieki diabetologicznej?

Przedstawiciele pacjentów i edukatorów diabetologicznych ocenili, że w 2014 roku udało się poczynić pierwsze ważne kroki na drodze do poprawy opieki diabetologicznej w Polsce i wyrazili nadzieję, że efekty tego będą widoczne już w 2015 roku.

Między innymi dzięki działaniom Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej (SED) oraz Fundacji Wstańmy Razem. Aktywna Rehabilitacja Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia zaczęły rozważać m. in. wydzielenie świadczenia edukacyjnego jako odrębnej procedury dla pacjentów z nowo zdiagnozowaną cukrzycą, a także wprowadzenie karty pacjenta diabetologicznego.

Zdaniem tych organizacji, rok 2014 może stać się zatem przełomowym dla opieki diabetologicznej w Polsce.

O nadziejach na zmiany w krajowym systemie opieki diabetologicznej, jakie pojawiły się w mijającym roku przedstawiciele SED i Fundacji „Wstańmy Razem. Aktywna Rehabilitacja” mówili w czwartek (18 grudnia), na spotkaniu prasowym.

Jak podają Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej (SED) oraz Fundacja Wstańmy Razem, w bardzo szybkim tempie rosną koszty cukrzycy i jej powikłań, przez co staje się ona coraz większym obciążeniem dla budżetu państwa.

W roku 2013 roku cukrzyca kosztowała podatników co najmniej 7 miliardów zł, czyli o miliard złotych więcej niż szacowano rok wcześniej. W świetle prognoz, które mówią, że w 2030 roku w Polsce może już być 4,8 miliona chorych na cukrzycę, rodzą się obawy o to, że budżet polskiej ochrony zdrowia może w całkiem niedalekiej przyszłości nie udźwignąć wydatków związanych z chorobą.

Dlatego, zdaniem organizacji, konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie rozwiązań, które pomogą lepiej radzić sobie z epidemią cukrzycy i jej powikłaniami, a przez to zmniejszą koszty choroby.

22 września 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej i Fundacji Wstańmy Razem. Aktywna Rehabilitacja zorganizowane zostało spotkanie, podczas którego pacjenci diabetologiczni razem z ekspertami w zakresie ochrony zdrowia sformułowali trzy rekomendacje dotyczące najważniejszych działań w tym zakresie.

Zaproponowali, aby:
- wydzielić świadczenie edukacyjne, jako odrębną procedurę dla pacjentów pierwszorazowych. Byłoby ono realizowane przez edukatora ds. diabetologii.
- Wzorem najnowszych rozwiązań w onkologii wprowadzić kartę pacjenta z cukrzycą, która ułatwi dostęp do opieki wielospecjalistycznej.
- Wypracować standardy opieki nad pacjentem diabetologicznym w zależności od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnych cech pacjenta. Miałyby one zawierać schemat edukacji, optymalny schemat leczenia z uwzględnieniem dostępu do nowoczesnych terapii oraz plan hospitalizacji.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH