Łódź: Zjazd i akcja charytatywna Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

O zmianach zachodzących w zasadach diagnozowania i leczenia cukrzycy oraz jej powikłań, nowych lekach oraz cukrzycy u kobiet ciężarnych dyskutują w Łodzi diabetolodzy podczas 14. Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

W trzydniowym zjeździe bierze udział prawie 2 tys. diabetologów i lekarzy rodzinnych zajmujących się chorymi na cukrzycę. Po raz pierwszy lekarze organizują koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony zostanie na stypendia dla zdolnych uczniów chorych na cukrzycę.

Jak powiedział w piątek (24 maja) PAP prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Leszek Czupryniak, wśród ważnych kwestii omawianych na zjeździe są m.in. nowe leki, do których chorzy w Polsce nie mają jednak praktycznie dostępu, ponieważ nie są one refundowane.

Istotnym tematem jest także cukrzyca u kobiet w ciąży. - Od dwóch-trzech lat w naszym środowisku toczą się dyskusje, od kiedy cukrzycę ciążową rozpoznawać. Towarzystwa naukowe w różnych krajach przyjmują różny poziom cukru, od którego można mówić o cukrzycy ciążowej. Po prostu nie jest do końca jasne, od którego momentu ten poziom szkodzi i na odwrót, czy jak go obniżymy, czy będzie to korzystne dla matki i dziecka - dodał prof. Czupryniak.

Po raz pierwszy podczas zjazdu Polskie Towarzystwo Diabetologicznego postanowiło zorganizować koncert charytatywny, z którego dochód zostanie przeznaczony na stypendia dla uzdolnionych dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę. W piątek wieczorem w łódzkiej Atlas Arenie wystąpi Kayah.

Według diabetologów, cukrzyca jest najczęstszą przewlekłą chorobą polskich dzieci. Szacuje się, że dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1 (które muszą stale brać insulinę) jest w Polsce 18 tys., a dorosłych około 170-180 tys. Ich liczba stale rośnie, a największy wzrost zachorowań dotyczy małych dzieci w wieku 3-6 lat.

Ogólnopolski Program Stypendialny "Słodycz wiedzy" realizuje od trzech lat gliwickie Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Do tej pory przekazało 90 stypendiów w wysokości po 500 złotych rocznie, dla zgłaszających się do niego zdolnych diabetyków.

Stypendium otrzymują uczniowie, którzy pomimo trudności wynikających z walki z poważną chorobą, znakomicie radzą sobie z nauką.

Akcja pokazuje społeczny wymiar cukrzycy, bo - jak podkreślają diabetolodzy - jest to choroba, która wpływa na całe życie chorych dzieci i ich rodzin. Wśród dotychczasowych stypendystów znalazła się m.in. dziewczyna, która zdała amerykańską maturę i studiuje na amerykańskiej uczelni, młodzież uzdolniona muzycznie oraz wielu sportowców. Być może w tym roku, m.in. dzięki akcji charytatywnej diabetologów, będzie można podwyższyć stypendia, bądź ufundować ich znacznie więcej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH