DIABETOLOGIA

We wtorek (8 listopada) w Ministerstwie Zdrowia prezesi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce podpisali porozumienie o współpracy. Będą współdziałać w leczeniu pacjentów chorych na cukrzycę.
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wyraziły intencję współpracy w zakresie szerzenia zdobyczy współczesnej nauki wśród lekarzy, współdziałania w organizowaniu społecznej ochrony zdrowia, w doskonaleniu zawodowym lekarzy oraz reprezentowania interesów zdrowotnych i opiekuńczych chorych na cukrzycę typu 1 i 2.
Strony zobowiązały się również do współdziałania w organizacji szkoleń dla lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny rodzinnej i opracowania wytycznych leczenia cukrzycy - w tym w szczególności typu 2, w warunkach gabinetów lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny rodzinnej.
- Problem cukrzycy to nie jest problem podwyższonego cukru we krwi, to problem następstw w postaci ślepoty, amputacji, niewydolności nerek, niewydolności serca po zawale serca, szeregu innych powikłań, które pojawiają się w przypadku wieloletniej cukrzycy, która nie jest właściwie leczona - zaznaczyłkonsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztof Strojek.
W kontekście spodziewanego wzrostu zachorowań, spowodowanego epidemią otyłości oraz starzeniem się społeczeństwa, zapobieganie występowaniu tej choroby, jej właściwe leczenie i bliska współpraca specjalistów i lekarzy rodzinnych są niezwykle istotne. Wagę i potrzebę tego współdziałania podkreślał minister Konstanty Radziwiłł, który uczestniczył w uroczystym podpisaniu porozumienia.
- Bardzo mnie cieszy ta inicjatywa dwóch naukowych towarzystw lekarskich: Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce - powiedział minister. Dodał, że te grupy lekarzy mają ogromną rolę do odegrania w wykrywaniu i leczeniu cukrzycy.
- Ta współpraca jest niezwykle istotna dla kształcenia, zwłaszcza kształcenia lekarzy rodzinnych w obszarze opieki nad pacjentami z cukrzycą. Tutaj wkład lekarzy diabetologów jest nieoceniony - dodał.
Wskazał także, ze resort zdrowia podejmuje działania na rzecz pacjentów z cukrzycą. We wrześniu tego roku wszedł w życie program leczenia stopy cukrzycowej. Ma on na celu rozwiązanie problemu, jakim był przez wiele lat brak dostępu pacjentów do specjalistycznego leczenia zespołu stopy cukrzycowej i wynikająca z tego nadmierna liczba amputacji. Minister zapowiedział także rozszerzenie katalogu bezpłatnych leków przeciwcukrzycowych dla seniorów.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 14:42 UE chce nałożenia obowiązku wyposażania aut w systemy ratujące życie
- 14:20 Grypa w ataku. 25 ofiar śmiertelnych w ciągu tygodnia
- 14:03 NIK o kierunkach zmian w systemie ochrony zdrowia
- 13:46 Irak: urodziła siedmioraczki siłami natury
- 13:32 Polacy jedzą rocznie aż 12 kg więcej cukru przetworzonego niż 10 lat temu
- 13:12 Komisja zdrowia rekomenduje przepisy mające ograniczyć handel nielegalnymi papierosami
- 12:50 Badania: barwnik borówek może obniżać ciśnienie tętnicze
- 1 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- 2 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
- 3 Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- 4 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- 5 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 6 Kraków: od 1 września zakaz palenia węglem i drewnem także w kominkach i ciężkich grillach
- 7 Bydgoszcz: konflikt w szpitalu. Nagranie rozmowy dyrektora ze związkowcem odsłuchały tysiące osób
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych