Lekarze o profilaktyce cukrzycy: aktywność fizyczna, zdrowa dieta i sen Aktywność fizyczna, zdrowia dieta i sen są kluczowe w profilaktyce cukrzycy. Fot. Shutterstock

Aktywność fizyczna, zdrowia dieta i sen są kluczowe w profilaktyce cukrzycy - podkreślali w czwartek uczestnicy konferencji zorganizowanej w Światowym Dniu Zdrowia, obchodzonym w tym roku pod hasłem "Pokonaj cukrzycę".

Światowy Dzień Zdrowia przypada 7 kwietnia - w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Każdego roku organizacja wybiera jako temat przewodni - inny obszar ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego; w tym roku skupia się na zagrożeniach związanych z szybkim rozprzestrzenianiem się cukrzycy na świecie. 

Przewodnicząca warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego doc. dr hab. Marianna Bąk podkreślała, że w obecnym stanie wiedzy cukrzycę - zarówno pierwszego jak i drugiego typu - można zdiagnozować stosunkowo łatwo i szybko. Kluczem, jak podkreślała, jest prewencja - m.in. odpowiednia aktywność i odpowiednia dieta. 

Tymczasem, jak wskazała, tylko 42 proc. dzieci w wieku między 8 a 11 lat spędza aktywnie godzinę w ciągu doby; a w przedziale 12-18 lat 60 minut w ruchu na dobę spędza zaledwie 8 proc. młodzieży. 

Jeśli chodzi o właściwe żywienie problemem, jak wskazała, jest nie tylko nadmierne spożywanie niektórych produktów, ale także - jak pokazują badania - nieprzejadanie się. - Posiłki muszą być regularne, a najważniejsze z nich jest śniadanie - podkreśliła dr Bąk. 

Niezwykle istotna w profilaktyce cukrzycy, jak mówiła, jest odpowiednia długość snu, podczas którego reguluje się stężenie cukru. Badania pokazują bowiem, że osoby które wcześnie zapadają na cukrzycę typu drugiego czy chorobę niedokrwienną, to osoby, które nie tylko mają niewłaściwe posiłki i mało ruchu, ale także mało snu. 

W ocenie przewodniczącej PTD niezwykle istotna jest edukacja społeczeństwa, najlepiej od najmłodszych lat, bowiem nawyki i styl życia nabyte przez dziecko w szkole podstawowej (ok. 10 roku życia) i wtedy, gdy osiąga wiek dojrzałości, pozostają na całe życie. 

O znaczeniu aktywności fizycznej i właściwego odżywiania mówił także wiceminister zdrowia Piotr Warczyński. Podkreślał jednocześnie, że w przypadku cukrzycy typu pierwszego (będącej schorzeniem autoimmunologicznym, występującym głównie u dzieci i młodzieży - PAP) istotny jest nie tylko zdrowy styl życia, ale również wczesna diagnostyka oraz szybkie i prawidłowe leczenie. 

- Można powiedzieć, że z cukrzycą da się żyć normalnie; nawet można powiedzieć, że z cukrzycą można żyć zdrowo - ocenił, ale - jak podkreślał - wymaga to odpowiedniej wiedzy i stosowania się do niej. 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH