Leczenie cukrzycy: czy może być jeszcze gorzej?

Chociaż w Polsce mamy coraz więcej chorych na cukrzycę, diabetolodzy jak i chorzy podkreślają, że decydenci nie widzą tego problemu. Brakuje diabetologów, poradni diabetologicznych, poradni leczenia stopy cukrzycowej, nie wspominając już o refundacji nowoczesnego leczenia.

Mało tego, zdaniem specjalistów, jest coraz gorzej, jeśli chodzi o leczenie cukrzycy w Polsce. Podkreślają, że ostatnie decyzje o zmniejszeniu stawki kapitacyjnej w POZ za leczenie pacjentów chorych na cukrzycę to krok wstecz w leczeniu tej choroby w Polsce.

Nie ma nic w zamian
- Ze stawki kapitacyjnej dla POZ na leczenie diabetyków przesunięto 95 mln zł na inne zadania w ochronie zdrowia, prawdopodobnie na onkologię. Nic nie dano w zamian w kwestii leczenia cukrzycy - mówił dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zdrowia z Uczelni Łazarskiego podczas debaty "Co dalej z tą cukrzycą", która odbyła się w Warszawie.

Przypomniał też, że z powodu cukrzycy ZUS wydaje co roku około 450 mln zł na świadczenia związane z absencją w pracy i 380 mln zł na renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej cukrzycą.

Ekspert wskazywał również, że NFZ wydaje niewiele na poradnie diabetologiczne, bo tylko 90 mln zł rocznie a kompleksowa AOS dla pacjentów z cukrzycą jest prawie niedostępna. Brakuje tez świadczeń rehabilitacyjnych dla diabetyków i to zarówno tych finansowanych przez NFZ, jak i ZUS.

Dr Gryglewicz dodał, że poradnie leczenia stopy cukrzycowej praktycznie nie istnieją a oddziały diabetologiczne są nierentowne.

Zabierają, żeby dać innym
Prof. Dorota Karkowska, specjalistka z zakresu prawa medycznego Katedry Prawa, Ubezpieczeń Społecznych i Polityki Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego uważa, że sytuacja, kiedy zabiera się pieniądze na leczenie jednych chorych i przekazuje je na leczenie innych jest niezgodna z zasadą solidaryzmu społecznego.

Jej zdaniem takie działania ministra zdrowia mogą być przekroczeniem jego kompetencji. Mogą też być niezgodne z Konstytucją RP, powodować nierówny dostęp do świadczeń medycznych.

- Nie można tworzyć pakietu onkologicznego kosztem leczenia innych chorób - mówiła prof. Karkowska.

Zapowiedziała, że możliwe jest złożenie w tej sprawie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Lekarze niedostępni i bezradni
Prof. Jacek Sieradzki z Uniwersytetu Jagiellońskiego zauważył, że lekarze diabetolodzy nie mogą realizować zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, ponieważ w zalecanych schematach leczenia są leki inkretynowe, które, mimo że funkcjonują na rynku od 10 lat, nie są refundowane w Polsce.

Miesięczna terapia takimi lekami kosztuje od 200 do nawet 600 zł. - Nie pozostaje nam nic innego, jak selekcja pacjentów pod względem majątkowym. Według zaleceń można leczyć tylko tych, których na to stać.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH