Kielce: ruszyła kampania "Razem koordynujmy cukrzycę" Fot. materiały prasowe

Zachęcanie samorządów, do tworzenia programów polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki, wczesnego wykrywania i zapobiegania rozwojowi cukrzycy oraz jej powikłaniom, to jeden z celów kampanii "Razem koordynujmy cukrzycę" zainaugurowanej w poniedziałek (13 listopada) w województwie świętokrzyskim.

Pilotażowy projekt organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, obejmuje także województwa: podkarpackie, małopolskie, lubelskie i wielkopolskie.

- Prognozy mówią, że zarówno otyłość jak i powikłania chorób metabolicznych, w tym cukrzycy staja się epidemią, dlatego wszelkiego rodzaju programy profilaktyczne, które mają olbrzymie znaczenie w zapobieganiu powstawania i rozwojowi cukrzycy, są niezwykle ważne - podkreślił podczas konferencji prasowej w Kielcach wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz.

Przypomniał, że rocznie koszt refundacji leków i innych wyrobów medycznych stosowanych w leczeniu cukrzycy, to ponad 1 mld 250 mln zł. - To w skali państwa jeden z największych wydatków, jeśli chodzi o jedną chorobę, dlatego to olbrzymi problem finansowy, który niestety narasta - zaznaczył.

Ekspert w dziedzinie ochrony zdrowia dr Jerzy Gryglewicz ocenił, że dobre programy polityki zdrowotnej, nie tylko zmniejszają koszty opieki zdrowotnej, ale także opieki społecznej - najczęściej ponoszone przez samorządy. Chodzi o zabezpieczenie pacjentów chorujących na cukrzycę, u których wystąpiły powikłania, takie jak zaburzenia widzenia, udary mózgu czy amputacje kończyn. - Mamy duży odsetek pacjentów, którzy chorują nie wiedząc o tym. Dlatego programy profilaktyczne - edukacyjne, dedykowane wykrywaniu cukrzycy i zapobiegające powikłaniom - są niezwykle potrzebne - zaznaczył Gryglewicz.

Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Kiebzak poinformowała, że żaden z dofinansowanych w regionie ze środków Funduszu programów polityki zdrowotnej w 2017 r. nie dotyczył cukrzycy, a głównie nieobowiązkowych szczepień ochronnych. Podobnie jest z planowanymi do realizacji przez samorządy w 2018 r. Świętokrzyski NFZ zamierza przeznaczyć na programy polityki zdrowotnej, tak jak w tym roku, ponad 500 tys. zł. Kiebzak zapewniła, że jeśli samorządy zdecydują się na opracowanie i realizację programów dot. cukrzycy, oddział zwiększy budżet dedykowany ich wsparciu.

Konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii dr nauk med. Wioletta Mościcka-Staszczyk przypomniała, że obecnie chorzy na cukrzycę nie umierają jak dawniej - kiedy była gorsze metody leczenia, diagnostyki i samoleczenie pacjentów - z powodu ostrych powikłań cukrzycy, ale z powodu chorób sercowo-naczyniowych, najczęściej: zawałów serca i udarów mózgu. - Całe działanie lekarzy sprowadza się do tego, by skutecznie lecząc cukrzycę, uchronić chorego pacjenta przed takim powikłaniem lub śmiercią, z powody choroby układu sercowo-naczyniowego - dodała lekarka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH