Katowice: w Światowym Dniu Cukrzycy Spodek zabłyśnie na niebiesko

W czwartek (14 listopada) na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. W województwie śląskim odbędą się warsztaty diabetologiczne, akcje prozdrowotne i edukacyjne.

Światowy Dzień Cukrzycy jest międzynarodowym wydarzeniem obchodzonym corocznie 14 listopada. Data ta została wybrana nie bez powodu: jest to dzień narodzin sir Frederick'a Banting'a, który w 1922 wspólnie z asystentem Charles'em Best'em odkrył insulinę.

W 2006 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła rezolucję uznając plagę cukrzycy za pierwszą, niezakaźną epidemię. Z chorobą, zwaną dżumą XXI wieku, za całym świecie zmagają się już miliony pacjentów. W 2011 roku, według statystyk Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF), na świecie było 366 mln chorych na cukrzycę, z czego 85% to chorzy na cukrzycę typu 2.

W Polsce liczba tych właśnie chorych wynosiła 600 tysięcy osób. Przyczyną tej epidemii jest polepszenie warunków socjo-ekonomicznych idące w parze ze zmniejszeniem aktywności fizycznej społeczeństwa oraz niezdrową dietą prowadzącą do otyłości. Problem jest coraz większy - szacuje się, że w 2030 roku liczba chorych w Polsce zwiększy się do 3,5 mln.

W ramach obchodów Światowego Dnia Cukrzycy w 2013 r. większość inicjatyw Międzynarodowego Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland skupi się na terenie Śląska, choć nie zabraknie także wydarzeń ogólnopolskich.

Śląska edycja 2013 projektu Światowy Dzień Cukrzycy zaplanowana jest z rozmachem i sporą liczbą atrakcji. Wśród nich znajdą się m.in. inicjatywa "Pin a Personality" - sfotografowanie przedstawicieli władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z niebieskimi odznakami Światowego Dnia Cukrzycy, podświetlenie na niebiesko (oficjalny kolor WDD) znanych budynków na terenie śląskich miast m.in. Spodka, nawiązanie współpracy z restauracjami - w okresie 11- 17 listopada, lokale na terenie śląskich miast dołączać będą do zamówień ulotki z informacjami nt. cukrzycy oraz serwetki z logo WDD.

W centrach handlowych w Katowicach oraz Zabrzu członkowie Stowarzyszenia będą przeprowadzać badania profilaktyczne oraz udzielać informacji na temat cukrzycy. Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym dla studentów przygotowane zostaną warsztaty diabetologiczne z udziałem wybitnych specjalistów w dziedzinie diabetologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH