Jest obietnica odrębnego finansowania edukatorów diabetologicznych

Jeszcze jesienią może być wprowadzone odrębne finansowanie świadczenia edukacyjnego dla chorych na cukrzycę - powiedział w czwartek (23 lipca) na konferencji prasowej w Sejmie prof. Maciej T. Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Lidia Gądek (PO), przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. podstawowej opieki zdrowotnej i profilaktyki zapowiedziała, że od stycznia, a najpóźniej od lipca 2016 r. przy ośrodkach podstawowej opieki zdrowotnej będą powstawały zespoły edukacyjne, które poza edukatorami mają również tworzyć m.in. psychologowie i fizjoterapeuci.

- Edukacja chorego na cukrzycę jest potrzebna na każdym etapie choroby - podkreśliła.

Prof. Małecki powiedział, że edukatorzy w wielu ośrodkach uczą chorych jak radzić sobie z chorobą, co jest równie ważne, jeśli nie ważniejsze niż wypisywanie przez lekarza odpowiednich leków. Pacjent jest, bowiem współodpowiedzialny za efekty terapii i przebieg choroby.

- Kłopot polega na tym, że wizyta u edukatora nie jest odrębnie finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, choć jest równie ważna jak wizyta u lekarza i trwa często znacznie dłużej, czasami godzinę lub dłużej. Chory uczy się, jak ma zażywać leki, w jaki sposób posługiwać się glukometrem i jakiej diety powinien przestrzegać - wyjaśniał prof. Małecki.

Gądek powiedziała, że odrębne finansowanie edukatorów będzie możliwe po przedstawieniu wyceny tego świadczenia przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Według prof. Małeckiego, może to nastąpić nawet jesienią 2015 r.

- Powstaną wtedy odrębne gabinety edukacji diabetologicznej niezależne od wizyty lekarskiej - powiedział diabetolog.

Według prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej Beaty Stepanow w naszym kraju jest 1882 edukatorów zdrowotnych, w tym 280 spełnia wszelkie wymogi pozwalające im pełnić rolę edukatora diabetologicznego. Stepanow dodała, że w leczeniu cukrzycy konieczna jest edukacja holistyczna i wielodyscyplinarna opieka, czego w naszym kraju wciąż brakuje.

W przedstawionym na konferencji raporcie Stowarzyszenia pt. "Potrzeby i rekomendacje edukacyjne w diabetologii" podkreślono, że Polska nie ma wciąż systemu opieki diabetologicznej nad chorymi z najczęściej występującą cukrzycą typu 2. "Możemy mówić jedynie o pewnych szczątkowych modelach, które lokalnie lub regionalnie stosują środowiska diabetologiczne, ale nie mają one krajowych norm ani standardów" - napisali autorzy publikacji.

Prof. Małecki zwrócił uwagę, że Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym w leczeniu cukrzycy nie refunduje się leków z grupy inkretyn. W naszym kraju miałby one być przeznaczone jedynie dla wybranych grup pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH