Insulina w skoncentrowanej dawce - dostępna w refundacji Chorzy na cukrzycę, w wybranych wskazaniach uzyskali dostęp do refundowanej insuliny bazalnej glargina następnej generacji. Fot. Shutterstock

Długodziałający analog insuliny (insulina glargine 300 j./ml) jest już refundowany dla pacjentów z cukrzycą typu 1, u części pacjentów w cukrzycy typu 2 oraz w cukrzycy o znanej przyczynie.

Chorzy na cukrzycę, w wybranych wskazaniach uzyskali dostęp do refundowanej insuliny bazalnej glargina następnej generacji. Insulina ma 24-godzinny profil działania, co - jak wykazano w badaniach programu EDITION - pozwala na kontrolę stężenia glukozy we krwi przy niższym ryzyku hipoglikemii (szczególnie nocnej) w porównaniu do dotychczas stosowanej insuliny glargine 100 j./ml.

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 28 grudnia 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych od 1 stycznia 2017 insulina glargine 300 j./ml znajduje się na liście leków refundowanych.Jest to nowa postać insuliny glargine, zawierająca 300 jednostek insuliny w 1 ml. Wyższe stężenie powoduje, że objętość wstrzyknięcia została zredukowana o 2/3, dzięki czemu insulina glargine 300 j./ml charakteryzuje się wydłużonym i łagodniejszym profilem działania, który trwa ponad 24 godziny.

Czytaj też: Czy chorzy na cukrzycę zyskają dostęp do doskonalszej insuliny?

Insulina glargine 300 j./ml dostępna jest w opakowaniach zawierających 10 gotowych do użycia wstrzykiwaczy zawierających po 450 jednostek. Odpłatność pacjenta objętego refundacją 30% za jeden, gotowy do użycia wstrzykiwacz zawierający 450 jednostek insuliny glargine 300 j./ml wynosi 15,91 zł.

Pozwolenie na dopuszczenie insuliny glargine 300 j./m do obrotu w Europie obowiązuje w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie i Norwegii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH