Incydenty sercowo-naczyniowe u chorych z cukrzycowym obrzękiem plamki

Powikłania cukrzycy związane z mikroangiopatiami i makroangiopatiami wynikają z przewlekłego oddziaływania wysokiego poziomu glikemii. Choć wiele danych wskazuje na zwiększony wpływ makroangiopatii na ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych, to na temat związku mikroangiopatii w obrębie siatkówki oka z rozwojem incydentów sercowo-naczyniowych wiadomo niewiele.

Celem naukowców z Ophthalmology and Visual Sciences, Washington University, St Louis, USA była ocena występowania zawału mięśnia sercowego oraz incydentów naczyniowo-mózgowych u chorych z cukrzycowym obrzękiem plamki żółtej oka.

Do tego retrospektywnego kohortowego badania zakwalifikowano ponad 3,5 tysiąca pacjentów z cukrzycowym obrzękiem plamki żółtej. Grupę kontrolną stanowiło ponad 10,5 tysiąca pacjentów, u których nie stwierdzono zaburzeń w obrębie siatkówki związanych z cukrzycą. Średnia wieku oraz liczba mężczyzn i kobiet były w obu grupach podobne. Czas obserwacji pacjentów sięgał 2002 do 2005 roku.

Wyniki badania wykazały, że ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego w grupie chorych z cukrzycowym obrzękiem plamki było większe i wynosiło 2.50 (p<0.001) w porównaniu z grupą chorych bez zaburzeń w obrębie siatkówki. Do czynników prognostycznych wystąpienia zawału mięśnia sercowego w grupie z cukrzycowym obrzękiem plamki należały: choroba niedokrwienna serca, dodatni wywiad w kierunku zawału mięśnia sercowego oraz wcześniejsze stosowanie leków przeciwpłytkowych i przeciwkrzepliwych.

Dodatkowa analiza wykazała, że ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych wynosiło 1.98 (p<0.001) w grupie chorych z cukrzycowym obrzękiem plamki i było większe w porównaniu z osobami bez zaburzeń w obrębie siatkówki. Wśród czynników prognostycznych wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych odnotowano:
• zaburzenia rytmu serca
• dodatni wywiad w kierunku incydentów sercowo-naczyniowych
• podwyższony poziom lipidów we krwi
• współwystępowanie innych zaburzeń naczyniowo-mózgowych.

Cukrzycowy obrzęk plamki żółtej może pojawić się w każdym stadium cukrzycowej retinopatii. I jest wiodącym powodem utraty wzroku u chorych w wieku produkcyjnym. Wystąpienie retinopatii cukrzycowej często związane jest z nieprawidłową kontrolą cukrzycy.

Autorzy konkludują, że ich badanie jest jednym z niewielu wykazujących zależność między cukrzycowym obrzękiem plamki żółtej u chorych na cukrzycę a ryzykiem wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych.

Oprac.: dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22646811
BMC Ophthalmol. 2012 May 30;12(1):11.
Hospitalized cardiovascular events in patients with diabetic macular edema.

  Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH