Igor Radziewicz-Winnicki: mamy słabą wykrywalność cukrzycy

To nie nowoczesne leki, ale zmiana stylu życia społeczeństwa na prozdrowotny pomogą w walce z cukrzycą i jej powikłaniami - przekonywał wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podczas debaty "Zapobieganie powikłaniom cukrzycy - strategia leczenia i zmniejszenie ogólnych kosztów leczenia" zorganizowanej przez PAP.

Zdaniem ministra Radziewicza-Winnickiego, zmiana systemu ochrony zdrowia, której początek zaprezentowano w ubiegłym tygodniu, zaowocuje pozytywnie również w diabetologii. - Zwracaliśmy uwagę, że stawiamy na efekty leczenia i za efekty będziemy premiować.

Minister stwierdził, że w POZ nada jest słaba wykrywalność cukrzycy i zbyt mało pacjentów jest leczonych intensywnie.

Prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii przypomniał, że w leczeniu cukrzycy kluczowe znaczenie ma pierwsze 10 lat .

- Od pierwszych 10 lat leczenia tak naprawdę zależy, czy pacjent będzie miał później powikłania.

Konsultant nie zgodził się z ministrem, że mamy słabą wykrywalność cukrzycy. - Obecnie jedna na trzy osoby chore na cukrzycę nie wie, że jest chora. Jeszcze parę lat temu dwie na trzy chore osoby nie wiedziały o swojej chorobie - mówił profesor.

Prof. Grzegorz Dzida zwrócił natomiast uwagę na to, że ważne jest utrzymywanie standardów, jeśli chodzi o rozpoznanie cukrzycy.

- Rozpoznanie nie może być stawiane na podstawie pomiaru poziomu cukru we krwi glukometrem.

Przypomniał również, że poziom hemoglobiny glikowanej w Polsce nie jest brany pod uwagę jako kryterium rozpoznania, ponieważ brakuje nam standardów dotyczących tego badania.

Minister Radziewicz-Winnicki stwierdził, że zbyt wielu diabetyków jest hospitalizowanych, jego zdaniem należy stawiać na leczenie ambulatoryjne. - Choroby przewlekłe lepiej leczyć w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

Pacjenci obecni podczas debaty podkreślali, że nie stać ich na nowoczesne leczenie lekami inkretynowymi, pytali o ich refundację.

Minister stwierdził, że leki inkretynowe nie są rewolucją w terapii cukrzycy i nie poprawiają w istotny sposób zdrowia pacjenta. - Rewolucją było wprowadzenie insuliny - mówił.

Pacjenci przekonywali jednak, że im te leki bardzo poprawiają funkcjonowanie z cukrzycą, podając przykłady nawet ze świata motoryzacji, i udowadniając, że nie zawsze chodzi tu o wielką rewolucję. - W przeciągu 10 lat niewiele zmieniło się w motoryzacji, a doszło do unowocześnienia samochodów - mówił pacjent Tomasz Naborczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH