Eksperci: w Polsce spadają wydatki na leczenie cukrzycy Prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii

Niepokojąco spadają wydatki na leczenie cukrzycy w naszym kraju - powiedział w środę na konferencji w Warszawie prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Maciej Małecki.

Spotkanie z udziałem chorych na cukrzycę i dziennikarzy zorganizowano z okazji przypadającego 14. listopada Światowego Dnia Cukrzycy.

Prof. Maciej Małecki podkreślił, że z danych Światowej Federacji Diabetologicznej (IDF) wynika, że w 2012 r. w Polsce przeznaczono na leczenie jednego chorego na cukrzycę 1145 dolarów, podczas gdy w 2013 r. już tylko 1035 dolarów.

- To niepokojące, ponieważ pod względem wydatków na leczenie tej choroby i tak jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie. Więcej od nas wydają m.in. Łotwa (1135 dol.) oraz Węgrzy (1117 dol.)- dodał.

Według prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, niedoinwestowanie diabetologii powoduje, że w leczeniem cukrzycy typu 2 od wielu lat nie są u nas refundowane leki przeciwcukrzycowe nowej generacji, takie jak inkretyny oraz inhibitory SGLT2 (inhibitory kotransporterów sodowo-glukozowych typu 2).

Leki inkretynowe zwiększają wydzielanie insuliny zanim po posiłku wzrośnie poziom glukozy. Inhibitory SGLT2 zmniejszają stężenie glukozy w surowicy, a jednocześnie zapobiegają wystąpieniu hipoglikemii (nadmiernemu spadkowi glukozy we krwi).

- Chorym na cukrzycę typu 2 podawane są głównie starszej generacji preparaty, takie jak metformina. Brakuje jednak leków nowszych, które można stosować w skojarzeniu, bo część pacjentów wymaga stosowania jednocześnie kilku preparatów. Te nowe leki są zalecane przez wszystkie towarzystwa diabetologiczne na świecie- podkreślił prof. Małecki.

Przyznał, że nowoczesne leczenie mają w naszym kraju zapewnione chorzy na cukrzycę typu 1. Choroba ta ujawnia się zwykle w dzieciństwie, u nastolatków lub u młodych osób dorosłych i wymaga stosowania insuliny. Wiele chorych z tym typem cukrzycy używa pomp insulinowych lub mierzy sobie poziom glukozy we krwi i wstrzykuje odpowiednią insulinę.

Specjalista dodał, że wobec diabetyków stosowana jest rozbieżna polityka refundacyjna polegająca na preferowaniu chorych cierpiących na cukrzycę typu 1. - Trzeba to zmienić zwiększając również wydatki na leczenie cukrzycy typu 2 - podkreślił prof. Małecki.

Prezes PTD podał przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie dzięki kompleksowemu leczeniu co roku spada liczba powikłań cukrzycy, takich jak zawały serca, udary mózgu czy przewlekła niewydolność nerek. - W naszym kraju na cukrzycę przeznacza się 7 mld zł rocznie, z tego połowa przypada na leczenie jej powikłań - dodał prof. Małecki.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH