Eksperci: diabetologia potrzebuje systemowych działań

- Co 10 sekund diagnozuje się na świecie cukrzycę u kolejnej osoby. W Polsce na schorzenie to cierpi ponad 3 mln osób, przy czym ponad 800 tys. nie wie, że choruje. Cukrzyca jest pierwszą chorobą niezakaźną, którą WHO uznała za epidemię XXI wieku, dlatego potrzebne są coraz większe nakłady finansowe i działania systemowe, aby powstrzymać falę zachorowań - podkreślali eksperci podczas sejmowej konferencji "Nowe otwarcie w diabetologii".

Spotkanie miało miejsce w czwartek (21 listopada). Jego organizatorem była podkomisja stała do spraw zdrowia publicznego sejmowej Komisji Zdrowia, Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą oraz Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz objęła konferencję swoim patronatem.

Państwo stawia na profilaktykę
Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podkreślił, że wszystkie liczby wskazują, iż w perspektywie najbliższych lat coraz więcej osób będzie chorowało na cukrzycę, a choroba ta stanie się jednym z głównych problemów na świecie i w Polsce. Dlatego - w ocenie wiceministra - wszystkie działania państwa powinny być nakierowane na profilaktykę.

- Duże znaczenie ma tu budowanie świadomości zdrowego stylu życia, co pozwoli ludziom funkcjonować bez problemu cukrzycy tak długo, jak to tylko możliwe - mówił wiceminister Radziewicz-Winnicki.

Dodał, że pokłada nadzieje w działaniach oddolnych: kampaniach organizowanych przez samorządy lokalne oraz szkoły, np. w zakresie zdrowego żywienia. Z uznaniem wspomniał także o akcji popularyzującej picie wody z kranu (ma ona zmniejszyć spożycie słodzonych napojów gazowanych).

Także poseł Czesław Czechyra (PO) jest zdania, że profilaktyka i odpowiednie leczenie mogą w wielu wypadkach zapobiec wystąpieniu cukrzycy lub znacznie je opóźnić. - Dlatego powołany został zespół parlamentarny ds. diabetyków, który wspólnie z podkomisją ds. zdrowia publicznego ukierunkuje swoje prace na działania związane z profilaktyką i skutecznym leczeniem - wyjaśnił poseł Czechyra.

Po pierwsze: POZ
Igor Radziewicz-Winnicki podkreślił także, że system opieki zdrowotnej musi się dostosować do rosnącej populacji osób z cukrzycą.

- Stworzyliśmy parlamentarny zespół, który zastanawia się, jak dostosować podstawową opiekę zdrowotną do zmieniających się zachorowań populacji. Cukrzyca powinna być rozpoznawana i leczona w POZ, konieczne jest jednak wypracowanie modelu współpracy podstawowej opieki zdrowotnej z ambulatoryjną opieką specjalistyczną - zaznaczył wiceminister zdrowia.

Poseł Tomasz Latos (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, przyznał, że w ostatnim czasie posłowie, decydenci i przedstawiciele środowiska eksperckiego mieli okazję rozmawiać o cukrzycy i widoczne stają się zmiany w podejściu do tego zagadnienia. Przykładem jest choćby powstanie parlamentarnego zespołu ds. diabetyków.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH