Eksperci apelują o narodowy program walki z cukrzycą

3 mln chorych na cukrzycę, ponad 13 tys. amputacji nóg rocznie i wydatki rzędu 6 mld zł na rok - takie są ostatnie dane na temat cukrzycy i jej skutków w Polsce. Bez narodowego programu walki z cukrzycą nie poradzimy sobie z jej epidemią - alarmują lekarze.

Jak przypomniał w rozmowie z PAP prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD), z prognoz wynika, że w najbliższych 15-20-latach liczba chorych na cukrzycę podwoi się.

Stan tzw. przedcukrzycowy, który jest zaburzeniem metabolizmu glukozy predysponującym do cukrzycy typu 2, ma w naszym kraju co najmniej 2,5 mln osób. Oznacza to, że w ciągu najbliższych pięciu lat co najmniej milion z nich rozwinie pełnoobjawową cukrzycę. 

Ze względu na globalny wzrost zachorowań na cukrzycę - głównie typu 2 - Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała to schorzenie za pierwszą niezakaźną epidemię. Międzynarodowi eksperci przestrzegają, że budżet żadnego państwa nie jest w stanie udźwignąć kosztów generowanych przez cukrzycę i jej powikłania, dlatego zachęcają do podejmowania działań prowadzących do zmniejszenia liczby nowych zachorowań oraz wczesnego wykrywania schorzenia. 

Parlament Europejski w rezolucji z 14 marca 2012 r. wezwał państwa członkowskie UE do opracowania, wdrożenia i monitorowania krajowych programów przeciwdziałania cukrzycy. Według prof. Czupryniaka większość krajów Wspólnoty, w tym kraje nadbałtyckie ma takie programy. 

Diabetolodzy polscy od kilku lat apelują o stworzenie i realizację narodowego programu walki z cukrzycą w kraju. Jak tłumaczył prof. Czupryniak, taki program umożliwiłby prowadzenie intensywnej edukacji społecznej na temat możliwości zapobiegania cukrzycy typu 2 poprzez zdrowy styl życia oraz zorganizowanie badań przesiewowych, które pozwalają wcześnie ją wykryć - zwłaszcza w grupach zagrożonych cukrzycą, tj. wśród osób otyłych czy obciążonych rodzinnym ryzykiem choroby. 

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk poinformował, że w latach 2010-2011 resort prowadził działania edukacyjne na temat profilaktyki cukrzycy i zdrowego stylu życia w ramach Narodowego Program Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym. 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH