Dziecko z cukrzycą ma w szkole takie same prawa jak każdy uczeń Z chorobą można prowadzić normalne życie, ale trzeba nią dobrze zarządzać Fot. Archiwum RZ

Dziecko chore na cukrzycę ma w szkole takie same prawa jak zdrowi rówieśnicy, może ćwiczyć na zajęciach wf, jeździć na wycieczki. Z chorobą można prowadzić normalne życie, ale trzeba nią dobrze zarządzać - przekonywano podczas piątkowej konferencji w Katowicach.

Cukrzyca typu I jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych występujących u dzieci i młodzieży. Błędy spowodowane niewłaściwą opieką mogą być przyczyną wystąpienia powikłań, a nawet zagrozić życiu dziecka. Konferencja "Dziecko z cukrzycą w szkole" była adresowana do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowawców świetlic szkolnych.

- To choroba przewlekła, postępująca, która narzuca określony reżim. Chory musi cały czas nią zarządzać: ważyć jedzenie, obliczać wartość węglowodanów, białek, tłuszczu, kłuć się w palec i oznaczać cukier, obliczać dawkę insuliny, podawać ją, mieć ze sobą niezbędne przybory - przypominała prof. Przemysława Jarosz-Chobot, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii.

- Cukrzyca nie jest jednak wskazaniem do indywidualnego toku nauczania i zwolnienia z jakichkolwiek zajęć - wf czy wyjazdu na zieloną szkołę - dodała.

Jak podkreśliła, utrzymywanie normoglikemii w cukrzycy typu I nie jest łatwe, charakterystyczna dla tej choroby jest bowiem chwiejność między niskim a wysokim cukrem, a zarówno niedocukrzenie, jak i przecukrzenie to stany zagrożenia życia.

- To wyczerpujące dla całej rodziny, trudne emocjonalnie dla dzieci. Pytają mnie o to, czy są chore na zawsze, czy będzie bolało, czy umrą, czy to ich wina, czemu właśnie one. Odpowiadam, że muszą dać sobie radę - mówiła diabetolog.

Nauczyciele pytali podczas konferencji o zasady udzielania pomocy choremu dziecku, a konsultant wskazywała na konieczność zawarcia umowy pomiędzy rodzicami a szkołą w tej sprawie. Prof. Jarosz-Chobot podkreśliła też, że chorzy na cukrzycę mogą pracować niemal we wszystkich zawodach, ograniczenia dotyczą nielicznych. Mogą też nawet wyczynowo uprawiać sport - wielu diabetyków osiąga tu sukcesy.

Konferencji towarzyszyła możliwość bezpłatnego wykonania pomiaru ciśnienia i stężenia glukozy we krwi w diabetobusie, który zaparkował przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim. Pojazd dla fundacji Europejska Klinika Cukrzycy został ufundowany dzięki środkom z V Balu Charytatywnego Wojewody Śląskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH