Diabetolodzy: chorzy na cukrzycę żyją o 12 lat krócej Fot. archiwum

Aż o 12 lat krócej żyją chorzy na cukrzycę, u których doszło już do powikłań sercowo-naczyniowych, grożących zawałem serca i udarem mózgu - wykazały badania opublikowane podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Diabetologicznego (EASD) w Lizbonie.

- Nowoczesne leczenie może jednak zmniejszyć ryzyko zgonu diabetyków zarówno z powodu chorób sercowo-naczyniowych, jak też innych przyczyn - przekonywała podczas kongresu prof. Tina Vilsboll z centrum diabetologicznego szpitala Gentofte w Danii.

Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że powikłania sercowo-naczyniowe są najpoważniejszymi i najkosztowniejszymi skutkami cukrzycy. Ryzyko zgonu z powodu zawału serca i udaru mózgu jest dwukrotnie większe u osób cierpiących na tę chorobę.

Zawał serca jest bardziej śmiertelny u diabetyków, a kiedy już do niego dojdzie, aż czterokrotnie częściej kończy się u nich zgonem. Jeśli diabetyka uda się uratować, wielu z nich zaczyna chorować z powodu niewydolności serca, która występuje u nich trzy razy częściej niż w całej populacji.

Prof. Tina Vilsboll podkreśliła, że zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu powikłań sercowo-naczyniowych powinno być głównym celem leczenia chorych na cukrzycę. - Prawie dwie trzecie zgonów w tej grupie pacjentów związanych jest z chorobami sercowo-naczyniowymi - dodała.

Nowe leki przeciwcukrzycowe
Prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który uczestniczy w konferencji EASD, powiedział, że w leczeniu diabetyków coraz większe znacznie mają leki, które nie tylko wpływają na poziom glukozy we krwi, lecz chronią również przed zawałem serca i udarem mózgu.

- Dążymy do tego, żeby chory na cukrzycę żył tak samo długo jak osoby, które nie cierpią na tę chorobę. Na tym polega nowy paradygmat leczenie tej choroby: zależy nam na tym, żeby kontrolować poziom glukozy we krwi, lipidów oraz ciśnienie tętnicze, ale jednocześnie stosować takie leki, które zmniejszają ryzyko zgonu z powodu zawału serca i udaru mózgu - podkreślił specjalista.

Nowe leki przeciwcukrzycowe zmniejszają ryzyko zawałów serca i udarów mózgu oraz wydłużają życie chorych na cukrzycę. Niektóre skracają również hospitalizację z powodu niewydolności serca. Dodatkowo zmniejszą śmiertelność całkowitą, czyli z różnych przyczyn, a na dodatek zmniejszają ryzyko otyłości.

Takie działanie wykazują tzw. inkretyny, leki zwiększają wydzielanie insuliny z trzustki zanim jeszcze dojdzie do poposiłkowego wzrostu insuliny (analogi GLP inhibitory DPP-4) oraz i inhibitory SGLT2 (inhibitory kotransporterów sodowo-glukozowych typu 2), które zwiększają wydalanie glukozy poprzez nerki, a jednocześnie zapobiegają wystąpieniu hipoglikemii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH