Czy powinien powstać Narodowy Program Przeciwdziałania Cukrzycy i jej Powikłaniom? Zdania są podzielone

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zainicjowało zbieranie podpisów pod projektem Narodowego Programu Przeciwdziałania Cukrzycy i jej Powikłaniom. Byłby to kolejny program w randze ustawy dedykowany konkretnej chorobie. Czy to dobre rozwiązanie, czy rzeczywiście jest tak źle, że potrzebujemy "ustawy cukrzycowej"?

- Projekt ustawy jest w trakcie tworzenia, tzn. działamy równolegle - z jednej strony podjęliśmy działania w kierunku zgłoszenia go do laski marszałkowskiej. Jest to projekt obywatelski, dlatego musimy zebrać tysiąc podpisów, żeby móc zawiązać komitet i to już się stało, zebraliśmy nawet 1200 podpisów. Po utworzeniu komitetu w ciągu trzech miesięcy musimy zebrać 100 tys. podpisów, żeby móc złożyć projekt. Równolegle trwają prace nad szczegółami projektu - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

Postawa optymistyczna
Podpisy, jak tłumaczy prof. Strojek, będą zbierane za pośrednictwem lekarzy w poradniach, w zbieranie mają się też włączyć stowarzyszenia wspierające diabetyków i stowarzyszenia pielęgniarskie.

Głównym założeniem projektu, jak tłumaczy profesor, jest zagwarantowanie środków na przeciwdziałanie cukrzycy. Pieniądze te miałyby być przeznaczone m.in. na - powołanie Krajowego Rejestru Chorych na Cukrzycę, Krajowego Rejestru Dzieci Matek z Cukrzycą Ciążową (GDM) i Krajowego Rejestru Cukrzyc o Podłożu Genetycznym, utworzenie ogólnopolskiej sieci Ośrodków Edukacji w Cukrzycy, uruchomienie Ogólnopolskiego Programu Zapobiegania Retinopatii Cukrzycowej (w jego ramach wszystkie placówki diabetologiczne byłyby wyposażone w sprzęt cyfrowy do obrazowania dna oczu), utworzenie ogólnopolskiej sieci Poradni Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej.

Rozwiązania, które wprowadzałaby projektowana ustawa, jak tłumaczy prof. Strojek, są to rozwiązania sprawdzone, stosowane już innych krajach. Szczególnie rejestry są tu ważnym punktem. - Rejestr pozwala nie tylko na zarejestrowanie liczby chorych, ale też na obserwacje tego, jak są leczeni, jakie są ich problemy.    

Profesor jest optymistą, liczy na to, że projekt trafi do Sejmu i zyska poparcie posłów. Jego zdaniem, nawet gdyby było inaczej i ziściłby się czarny scenariusz, to uważa, że cała praca nad projektem bardzo mocno zintegruje środowisko diabetologiczne - lekarzy, pielęgniarki, chorych, osoby opiekujące się chorymi. - A to na pewno zaowocuje wieloma dobrymi inicjatywami na rzecz chorych na cukrzycę.

Jak pisze w apelu PTD przewodniczący Towarzystwa prof. Leszek Czupryniak, liczba zachorowań na cukrzycę w Polsce rośnie szybciej niż przewidywano jeszcze niedawno.

"Aby pomóc rządowi i parlamentowi, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wzięło na swoje barki ciężar opracowania narodowego programu walki z cukrzycą” - czytamy w apelu.

Zdaniem PTD, zaniedbań w opiece nad chorymi na cukrzycę jest bardzo wiele - "(…) nie są prowadzone powszechne badania przesiewowe, bardzo nisko finansowane są przez NFZ świadczenia dla chorych na cukrzycę, nie jest finansowana edukacja  -  a od prowadzenia właściwego trybu życia zależy powodzenie terapii, bardzo znacznie podrożały w wyniku ustawy refundacyjnej ceny insulin i pasków do samokontroli glikemii, od lat blokowana jest refundacja nowych leków przeciwcukrzycowych (które faktycznie nie są już takie nowe, gdyż np. leki inkretynowe zostały wprowadzone do lecznictwa w 2006 r.).(…)”

"Liczymy, że zorganizowany wysiłek całego społeczeństwa i przekonanie o randze problemu, jakim jest cukrzyca i jej powikłania umożliwią nam złożenie 14 listopada br., w Światowym Dniu Cukrzycy, projektu Programu wraz ze 100 tysiącami podpisów w Kancelarii Marszałka Sejmu. W ten sposób parlament i rząd otrzymają gotowy i fachowo opracowany projekt działań zmierzających do pokonania cukrzycy w naszym kraju” - pisze PTD.

Cukrzyca jest specyficzna

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH