Czy minister doprecyzuje przepisy?

Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą wystąpi do ministra zdrowia o doprecyzowanie nowych przepisów dotyczących wyrobów medycznych.

- Sytuacja wymaga wyjaśnienia - mówi Irena Guszczyńska z Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. - Nie można dopuścić do sytuacji, gdzie młoda osoba z cukrzycą nie będzie mogła dalej leczyć się nowocześnie choć ma do tego prawo. Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy refundacji zestawów infuzyjnych. Jak się okazało wprowadziły sporo zamieszania.

Podczas całego zamieszania z nowymi przepisami, pacjenci, którzy leczą się przy pomocy pompy insulinowej pytają, jak pediatra może przyjąć osobę powyżej 18 roku życia i wypisać zlecenie?

Towarzystwo przypomina, że od nowego roku osobie do 26 roku życia zlecenie na zestawy infuzyjne może wypisać diabetolog, endokrynolog oraz pediatra. Powyżej 26 roku życia diabetolog, endokrynolog oraz specjalista chorób wewnętrznych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (DzU z 2013, poz. 1565).

„Wygląda na to, że zlecenie na wkłucia do pompy insulinowej może wypisać osobie dorosłej lekarz, który go nie leczy bo jest osobą dorosłą. Paradoks” - komentuje Towarzystwo.

Przypomnijmy, że NFZ wydał komunikat dla pacjentów uprawnionych do zaopatrzenia w wyroby medyczne na podstawie zlecenia, w którym informuje, że w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (DzU z 2013, poz. 1565), do 30 czerwca 2014 r. obowiązuje okres przejściowy i honorowane będą zlecenia na realizacje zakupu wyrobów medycznych wystawione przed datą wejścia w życie ww. rozporządzenia.

W przypadku, gdy zlecenie zawiera nazwę wyrobu medycznego oraz wskazanie grupy i liczby porządkowej na podstawie rozporządzenia, które utraciło swoją moc, NFZ dołoży wszelkich starań, aby skorygować i uaktualnić dane ze zlecenia bez konieczności ponownej wizyty pacjenta u lekarza, który wystawił zlecenie.

Jednocześnie Fundusz informuje, że wszyscy realizatorzy zostali poinformowani przez Narodowy Fundusz Zdrowia o konieczności honorowania skorygowanych zleceń na wyroby medyczne.

Towarzystwo z kolei przypomina, że zgodnie z nowymi zasadami wypisywanie przez lekarzy zleceń na zaopatrzenie w refundowane wyroby medyczne wymaga określenia nowej nazwy wyrobu medycznego ze wskazaniem grupy (litera) i liczby porządkowej określonej w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r.

Oznacza to że lekarz wypisujący zlecenie ma obowiązek podania tylko kodu P.91 dla wszystkich, bez podziału na wiek.

Na początku roku na stronach NFZ pojawiła się informacja o wewnętrznych kodach NFZ, które były uzupełnione o dodatkowe cyfry. Jak się okazuje one nie są wymagane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH