Cukrzyca typu 2 w Polsce - jak leczyć efektywnie. Zapis debaty Rynku Zdrowia

Profilaktyka i wprowadzenie nowych terapii to - zdaniem uczestników debaty redakcyjnej Rynku Zdrowia pt. "Cukrzyca typu 2 w Polsce - jak leczyć efektywnie" - najważniejsze wyzwania w walce z tą chorobą w naszym kraju. - Oczywiście nie jest możliwe finansowanie wszystkiego dla wszystkich, ale kiedy pojawia się nowy lek, dajmy możliwość skorzystania z niego określonej grupie chorych - proponował prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Poniżej zamieszczamy skrócony zapis tej debaty, do udziału w której zaproszenie przyjęli: poseł Czesław Czechyra (PO) - członek Sejmowej Komisji Zdrowia, prof. Leszek Czupryniak - prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prof. Edward Franek, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Mariusz Masarek - prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, Marcin Pakulski - zastępca prezesa NFZ ds. medycznych, Barbara Wójcik-Klikiewicz - dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami NFZ, Magdalena Władysiuk - wiceprezes HTA Consulting.

Podczas spotkania (odbyło się 21 marca br.) padły pytania skierowane do Ministerstwa Zdrowia. Przekazaliśmy je biuru prasowemu resortu. 16 kwietnia redakcja Rynku Zdrowia otrzymała odpowiedź. Jej obszerne fragmenty publikujemy poniżej, jako suplement do relacji z debaty.

Jak leczymy?
W 2011 r. w Polsce na cukrzycę było leczonych farmakologicznie ok. 2 mln osób. - To, że mamy epidemię cukrzycy, to fakt potwierdzony w 2006 r. przez WHO. Do tego dochodzi 80-100 tys. osób, które na razie nie są leczone farmakologicznie - dzięki odpowiedniej diecie i wysiłkowi fizycznemu kontrolują chorobę. Natomiast 300 do 500 tys. osób to grupa, która jest chora, ale o tym nie wie - wyjaśniał prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Wskazał, że w leczeniu cukrzycy typu 2, to postęp w farmakoterapii jest bardzo duży: - Co roku wchodzą nowe grupy leków, a my leczymy tak jak 20 lat temu.

Warto się poważnie zastanowić nad refundacją nowych leków, choćby dla wąskiej grupy takich chorych, którzy najwięcej skorzystają z ich stosowania. - Kropla drąży skałę: jest refundacja analogów w cukrzycy typu 1, jest też szansa, że leki te będą finansowane w wąskich, głęboko uzasadnionych wskazaniach u pacjentów z cukrzycą typu 2 - powiedział profesor.

Zdaniem lekarzy i pacjentów
Prof. Edward Franek, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wypowiadał się jako lekarz praktyk.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH