DIABETOLOGIA

Osoby chore na cukrzycę - zarówno typu 1., jak i typu 2. - mają objawy depresji częściej niż osoby z ogólnej populacji. Potwierdzają to badania prezentowane na trwającym w Monachium 52. kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD) .
Uczestnicy kongresu przekonywali jednocześnie, że diagnozowanie i leczenie depresji w cukrzycy jest bardzo ważne, gdyż schorzenie to pogarsza znacznie kontrolę poziomu cukru we krwi, i przez to zwiększa ryzyko powikłań cukrzycy.
O tym, że ryzyko wystąpienia depresji czy też typowych dla niej objawów jest znacznie wyższe wśród pacjentów cierpiących na cukrzycę, świadczą wyniki prowadzonego od dziewięciu lat międzynarodowego badania pt. International Diabetes Management Practices Survey (IDMPS).
Naukowcy pod kierunkiem dr. Pablo Achnera ze Szpitala Uniwersyteckiego im. św. Ignacego w Bogocie w Kolumbii przeanalizowali dane zebrane w 2011 r. wśród niemal 9,9 tys. pacjentów cierpiących na cukrzycę (z czego ok. 2,3 tys. miało cukrzycę typu 1., a ok. 7,6 tys. - cukrzycę typu 2.) z 21 krajów świata.
Okazało się, że objawy depresji - od łagodnych do ciężkich - miało blisko 31 proc. chorych na cukrzycę typu 1. oraz 29 proc. chorych na cukrzycę typu 2.
Częściej występowały one wśród kobiet i pacjentów, którzy mieli więcej powikłań cukrzycy. Ponadto w grupie z cukrzycą typu 2. odsetek pacjentów z objawami depresji był najwyższy wśród tych, którzy stosowali wyłącznie insulinoterapię - wynosił niemal 47 proc. Prezentując badanie dr Achner zaznaczył, że w tej grupie stwierdzano też częściej powikłania cukrzycy (miało je ok. 82 proc. chorych).
Ogólnie u pacjentów z depresją wyniki kontroli poziomu glukozy we krwi były gorsze.
"Nasze wyniki potwierdzają konieczność prowadzenia rutynowych testów w kierunku depresji wśród osób chorych na cukrzycę" - podsumował dr Achner.
Autorzy innego międzynarodowego badania o akronimie INTERPRET-DD, którym objęto ok. 3 tys. pacjentów z cukrzycą typu 2. z 15 krajów świata (w tym około 200 z Polski), wykazali z kolei, że depresję miało nieco ponad 10 proc. badanej grupy. Częściej były to kobiety, mieszkańcy miast, osoby z niższym wykształceniem i brakiem regularnych dochodów. Podobny był odsetek chorych, którzy przebyli epizod depresji w przeszłości. Natomiast nawracającą depresję stwierdzono u ok. 5 proc. pacjentów.
Odsetek pacjentów z depresją różnił się w poszczególnych krajach. Polska z odsetkiem ok. 15 proc. znalazła się na wysokim, czwartym miejscu. Najwięcej pacjentów z cukrzycą typu 2. i depresją odnotowano w Bangladeszu - ok. 30 proc., w Meksyku - nieco ponad 18 proc. i w Rosji - 17 proc.; najmniej było ich w Kenii - niecałe 3 proc., w Indiach - 2 proc. oraz w Ugandzie - 1 proc.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 21:41 Poznań: karetka zderzyła się z betoniarką, dwóch ratowników lekko rannych
- 21:10 Opolskie: mieszkańcy Grodkowa nie chcą zamiany karetki "S" na karetkę "P"
- 20:39 Parlamentarny zespół o dostępie do medycznej marihuany - drogi lek i nieprzygotowani lekarze
- 20:08 Białystok: centrum symulacji medycznej w WSM - otwarte
- 19:37 Wrocław: Uniwersytet Medyczny prowadzi zajęcia ze śmiechoterapii
- 19:06 Jak dawkować medyczną marihuanę? Wkrótce szkolenia dla lekarzy
- 18:35 W maju lekarze ponownie zaczną wypowiadać klauzulę opt-out?
- 1 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- 2 Będą zmiany dotyczące SOR-ów i izb przyjęć. Posłowie pytają, resort tłumaczy
- 3 Eksperci: stwardnienie rozsiane nie oznacza niepełnosprawności
- 4 Starzeją się lekarze i pielęgniarki. Następców ze świecą szukać
- 5 Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- 6 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- 7 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych