Analogi GLP-1 dodają do terapii cukrzycy coś ekstra. Czy będą refundowane? Dowiedziono, że analogi GLP-1 dają jeszcze efekt ochronny układu sercowo-naczyniowego. Fot. archiwum RZ

Niedawny apel stowarzyszeń pacjentów z cukrzycą ws. refundacji leków inkretynowych wystosowany do ministra zdrowia znalazł wsparcie w jeszcze "gorących" wynikach badań klinicznych nad analogami GLP-1. Jak się okazuje, leki te nie tylko dobrze regulują poziom cukru, chronią przed otyłością, ale do terapii dodają również coś ekstra - zmniejszają ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.

Podczas obywającego się w czerwcu zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego zaprezentowano wyniki badania LEADER, w którym udowodniono znaczną redukcje zdarzeń sercowo-naczyniowych u osób z cukrzycą typu 2 przyjmujących analogi GLP-1.

U pacjentów objętych tym badaniem, w grupie stosującej leki GLP-1 odnotowano zmniejszenie ryzyka zawałów i udarów o 13 proc. Wskaźnik zgonów z powodów sercowo-naczyniowych okazał mniejszy o 22 proc., a wskaźnik zgonów niezależnie od przyczyny był mniejszy o 15 proc. Tym samym wykazano znaczne zmniejszenie ciężkich incydentów sercowo-naczyniowych.

Zaskoczenie? - Raczej potwierdzenie wcześniejszych przypuszczeń - odpowiadają specjaliści.

Powikłania i koszty
- Dowiedziono, że prócz kontroli obniżenia cukru i zabezpieczenia przed niedocukrzeniem oraz dobrego wpływu na masę ciała, leki te dają jeszcze efekt ochronny układu sercowo-naczyniowego. U osób z wysokim ryzykiem śmierci z przyczyn chorób serca i naczyń te leki redukują to ryzyko i wydłużają życie - mówi nam prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
 
Dodaje: - W oparciu o wyniki badania LEADER wiemy, że największą korzyść z podawania analogów GLP-1 odniosą młodzi ludzie, już dotknięci powikłaniami sercowo-naczyniowymi. To bardzo istotne, bo powikłania sercowo-naczyniowe są podstawowym problemem klinicznym. Już radzimy sobie z wyrównaniem cukru, czyli opanowaniem skoków stężenia glukozy. Natomiast głównym dzisiaj problemem w cukrzycy jest to, że pacjenci umierają na choroby serca i naczyń. Dlatego celem leczenia cukrzycy jest wydłużenie życia pacjenta poprzez zapobieżenie tym powikłaniom.

Bezpośrednie koszty leczenia powikłań w cukrzycy oraz ich struktura każą ze szczególną uwagą spojrzeć na opublikowane właśnie wyniki badania dotyczącego analogów GLP-1.

Jak wynika z danych raportu "Koszty cukrzycy typu 1 i 2 oraz jej powikłań w Polsce w l. 2009-2013", opracowanego w 2014 r. przez zespół z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem dr Krzysztofa Chlebusa z I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, na leczenie powikłań cukrzycy w 2013 roku wydaliśmy 2 mld 81 mln zł, podczas gdy w 2009 roku - 847 mln zł. Zatem, co zaskakujące, zaledwie w ciągu 4 lat wspomniane wydatki wzrosły aż o bez mała 250 proc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH