Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia | 22-10-2019 18:01

XV FRZ: skutecznie leczymy chorych z HIV, ale problemem są ci, którzy o swojej chorobie nie wiedzą

Nowe terapie stosowane w leczeniu HIV sprawiły, że chorzy mogą pozostawać w dobrym stanie zdrowia przez długie lata. Problem stanowią zakażeni, którzy o swojej chorobie nie wiedzą - podkreślali eksperci w czasie sesji "Innowacyjne leczenie zakażeń HIV - współpraca lekarza i pacjenta" podczas XV Forum Rynku Zdrowia.

Fot. PTWP

- Gdybyśmy upowszechnili testy diagnostyczne w kierunku HIV w kraju moglibyśmy mówić o kresie tej epidemii - przekonuje  dr Grażyna Cholewińska-Szymańska,  mazowiecki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.  - Zbudowaliśmy system, który otacza chorych z HIV kompleksową opieką na poziomie nie odbiegającym od tego, jak wygląda to w innych krajach. Doszliśmy już do takiego etapu,  że leczenie odbywa się na bieżąco  - komentuje i dodaje, że w najbliższym czasie program leczenia chorych wydaje się być niezagrożony.  

Ekspertka wskazywała, że wszystko to sprawia,  jesteśmy na bardzo dobrej drodze, aby mówić, że panujemy nad epidemią HIV. - Pacjent z niewykrywalną wiremią HIV- a takich chorych mamy- nie jest już zakaźny dla innych. Dlatego leczenie jakie dziś zapewniamy naszym chorym przekłada się na całą epidemiologie. 

-  By  mówić o sukcesie należy jeszcze poprawić diagnostykę. Takie pierwsze badania sprawdzające, czy ktoś miał kontakt z wirusem powinny być dostępne u lekarzy pierwszego kontaktu. Niestety obecnie lekarz rodzinny nie ma możliwości zlecenia nam takiego badania nieodpłatnie. Taki bezpłatny test można dziś wykonać w jednym z 31 punktów diagnostyczno-konsultacyjnych - mówiła Beata Zawada z Krajowego Centrum ds. AIDS.

- Trzeba pamiętać, że osoby nieświadome tego, że są zakażone stanowią źródło kolejnych zakażeń. Bez poprawy diagnostyki w tym obszarze liczba nowych zakażonych niestety nie będzie spadała - wyjaśniała dr Zawada. Jak przyznała, niestety lekarze również odpowiadają za to, że w kraju wciąż niewystarczająca grupa pacjentów jest w tym kierunku testowana. - Mamy chociażby przypadki zakażeń u noworodków. To efekt tego, że ginekolodzy prowadzący ciężarne nie zlecają im tego testu, chociaż jest ono dedykowane tej grupie pacjentek. Również lekarze otaczający opieką seniorów rzadko badają ich pod tym kątem, a zakażenie w tej populacji wcale nie jest rzadkością - mówiła ekspertka. 

Eksperci w czasie sesji podkreślali, że chcą leczyć zakażenia HIV zanim one rozwiną się w AIDS. To jest w interesie pacjentów, ale i państwa. Trzeba mieć na uwadze, że im wcześniej zdiagnozujemy chorobę, tym więcej pacjentów uda nam się uratować, unikając utraty produktywności spowodowanej przedwczesnymi zgonami czy przechodzeniem na rentę.

Specjaliści podkreślają, że inwestycja w szybką diagnostykę chroni system przed znacznie poważniejszymi kosztami powikłań HIV i jest podstawą do zwalczenia epidemii wirusa w kraju.