SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

Przed wakacjami w tropikach idź do lekarza - malaria wciąż groźna

Jadący do tropików na ok. 6 tygodni przed wyjazdem powinni pójść do poradni medycyny podróży - twierdzi dr Wacław Nahorski z Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej. W Polsce co roku notowane są zgony z powodu chorób tropikalnych, m.in. malarii.

Doktor Wacław Nahorski z Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej powiedział PAP, że wzrost częstotliwości wyjazdów Polaków w egzotyczne rejony świata wiąże się ze wzrostem liczby zachorowań na tropikalne choroby. Jedną z najczęstszych jest malaria. - Malaria stwarza ośrodkom medycznym na całym świecie duże problemy. W Polsce też, bo leki przeciwmalaryczne musimy sprowadzać z zagranicy. Co roku notujemy zgony z powodu malarii, w tym roku zmarł żołnierz, który był na misjach w Afryce - powiedział Nahorski i dodał, że w Polsce notowany jest najwyższy odsetek zgonów na malarię w całej Unii Europejskiej.

W ocenie Nahorskiego lekarze pierwszego kontaktu, do których najczęściej trafiają chorzy na malarię bardzo często nie rozpoznają choroby. - Co więcej, mają z tym kłopot nawet niektóre oddziały zakaźne - powiedział lekarz i dodał, że ludzie, którzy po powrocie z tych rejonów świata, gdzie występuje malaria, czują się źle powinni poinformować lekarzy o wyjeździe. Ci zaś powinni rozpocząć diagnostykę w kierunku malarii lub innych chorób tropikalnych.

Malaria, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwa do zdiagnozowania, ponieważ daje różne objawy: mogą one przypominać grypę, zatrucie żołądkowe, mogą też ograniczyć się do spadku nastroju i poczucia ogólnego zmęczenia, w najcięższych przypadkach może wystąpić śpiączka czy zaburzenia świadomości. Lekarze rozróżniają różne typy malarii m.in. nerkową, płucną, hematologiczną, mataboliczną i mózgową. Choroba źle leczona lub zbyt późne rozpoczęcie leczenia prowadzi do zgonu.

- Dlatego najlepiej jest się dobrze przygotować do wjazdu, a będąc w rejonach malarycznych na miejscu stosować profilaktykę przeciwmalaryczną. Uważam, że w tym przypadku lepiej brać jakiś lek "na darmo", niż go nie wziąć i chorować na malarię - ocenił Nahorski i dodał, że każdy wyjeżdżający do tropików powinien na ok. 6 tyg. przed podróżą pójść do poradni medycyny tropikalnej, by uzgodnić z lekarzem, jakie leki powinien wykupić, jak i kiedy je przyjmować.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH