SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

Lekarze bez Granic: przegrywamy batalię z ebolą

Świat "przegrywa batalię" z rozszerzaniem się epidemii eboli w Afryce Zachodniej - powiedziała we wtorek, 2 września w ONZ szefowa organizacji Lekarze bez Granic Joanne Liu.

- W ciągu sześciu miesięcy najgorszej w historii epidemii eboli świat przegrywa batalię, aby ją zahamować. Władze nie walczą z tym międzynarodowym zagrożeniem - oznajmiła Joanne Liu w trakcie dyskusji na temat epidemii eboli w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

- Od wydania 8 sierpnia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) komunikatu określającego epidemię wirusa eboli w Afryce Zachodniej jako sytuację nadzwyczajną dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, której powstrzymanie wymaga nadzwyczajnych środków, nie podjęto szerokiej akcji i poszczególne państwa zadowoliły się przyłączeniem do światowej koalicji bezczynności - powiedziała.

Liu zaapelowała na forum ONZ do wspólnoty międzynarodowej o sfinansowanie jak największej ilości łóżek, aby zwiększyć liczbę szpitali polowych, wysłanie wykwalifikowanego personelu medycznego i zorganizowanie przenośnych laboratoriów w Gwinei, Sierra Leone i Liberii.

W opublikowanym dzisiaj osobnym komunikacie Lekarze bez Granic podkreślają szczególną ostrość kryzysu medycznego w stolicy Liberii Monrowii, gdzie "koniecznych jest dodatkowo 800 łóżek". - Każdego dnia musimy odmawiać chorym, gdyż nasz ośrodek jest przepełniony - ubolewa Stefan Liljegren, koordynator organizacji w szpitalu Elwa 3 w Monrowii.

Z powodu braku miejsc w szpitalach w Liberii i Sierra Leone chorzy umierają, a ich ciała rozkładają się na ulicach, co zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się epidemii - alarmują Lekarze bez Granic.

Podczas tego samego spotkania w siedzibie ONZ w Nowym Jorku dyrektor WHO Margaret Chan podkreśliła, że "ebola stała się zagrożeniem międzynarodowym, które wymaga światowej odpowiedzi", a epidemia nie ogranicza się tylko do "choroby afrykańskiej".

Zastępca sekretarza generalnego ONZ Jan Eliasson uważa, że ONZ powinna "zwiększyć zaangażowanie swych członków w koordynację" walki z chorobą. Przypomniał tu takie katastrofy jak tsunami w Azji Południowo-Wschodniej i trzęsienie ziemi na Haiti, "gdzie "kraje członkowskie odegrały bardzo aktywną rolę".

Według WHO na dzień 26 sierpnia wirus eboli spowodował śmierć 1550 osób na 3069 przypadków zachorowań; z czego 694 w Liberii, 430 w Gwineii i 422 w Sierra Leone. WHO uważa, że opanowanie epidemii, która może dotknąć 20 tys. ludzi, może potrwać od sześciu do dziewięciu miesięcy i kosztować co najmniej 490 mln dolarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH