SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

Jest postulat, by przed Rio zaszczepić sportowców przeciwko grypie Na skutek zachorowania na grypę można stracić cały okres przygotowań sportowca do ważnych zawodów. Fot. Archiwum

Sportowcy, którzy w 2016 r. wezmą udział w igrzyskach w Rio de Janeiro, powinni zostać zaszczepieni przeciwko grypie - uważa prof. Lidia Brydak, dyrektor Krajowego Ośrodka ds. Grypy.

W czwartek (1 października) w Warszawie odbyło się spotkanie "Zdążyć przed grypą. Wyczyn medyczny i sportowy" - z udziałem lekarzy i dziennikarzy - poświęcone było m.in. zakażeniom, w tym szczególnie grypie, które zagrażają sportowcom podczas zawodów oraz intensywnych treningów.

Dr Jarosław Krzywański z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej powiedział, że polscy olimpijczycy zostaną zaszczepieni przeciwko kilku chorobom zakaźnym, takim m.in. jak wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, bo mogą im zagrażać podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Dotyczyć to będzie tych z nich, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni z tego powodu lub nie mają już odpowiedniej odporności i szczepienie trzeba wtedy powtórzyć.

- Rozważane jest jeszcze zaszczepienie naszych olimpijczyków przeciwko żółtej febrze oraz przeciwko grypie - powiedział specjalista.

Prof. Lidia Brydak pytana, czy są jakieś wątpliwości, by szczepić przeciwko grypie polskich olimpijczyków, którzy wyjadą w 2016 r. do Rio de Janeiro, powiedziała, że na ten temat w ogóle nie powinno być żadnej dyskusji.

- Moim zdaniem wszyscy nasi olimpijczycy powinny zostać zaszczepienie przeciwko grypie. Z medycznego punktu widzenia nie ma co do tego żadnych wątpliwości - podkreśliła.

Specjalistka wyjaśniła, że w Polsce szczyt zachorowań na grypę najczęściej przypada między styczniem i marcem. Natomiast na półkuli południowej, w tym również w Brazylii, przypada on na okres od maja do lipca, przy czym jeszcze w sierpniu, kiedy odbędą się igrzyska olimpijskie, nadal jest dość dużo zachorowań.

Według prof. Brydak sportowcy, podobnie jak inne osoby wyjeżdżające w tym okresie do Ameryki Południowej, powinni dodatkowo się zaszczepić, nawet jeśli wcześniej, na przykład jesienią 2015 r., szczepili się przeciwko grypie sezonowej występującej na półkuli północnej.

- Konieczność kolejnego szczepienia wynika z tego, że według prognoz WHO w Ameryce Południowej będzie występował jeden dodatkowy szczep wirusa, którego u nas najprawdopodobniej nie będzie. Nie wystarczy zatem przyjęcie szczepionki zalecanej na półkuli północnej, w tym również w Polsce. Dlatego nasi olimpijczycy powinni się zaszczepić zarówno teraz, jak później, przed wyjazdem do Brazylii - powiedziała prof. Brydak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH