SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

GIS: sytuacja epidemiologiczna grypy w ostatnich dniach lutego Tempo wzrostu liczby zachorowań oraz udziału dodatnich wyników laboratoryjnych w kierunku grypy oznacza, że Polska znajduje się w okresie szczytu zachorowań. Fot. Archiwum

W okresie 23-29 lutego zarejestrowano w Polsce ogółem 187 092 zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 69,46 przypadków na 100 tys. ludności, co stanowi 12 proc. spadek w stosunku do poprzedzającego okresu sprawozdawczego - podaje GIS.

Jak podaje Główny Inspektor Sanitarny, w przypadkach zachorowań, które były diagnozowane laboratoryjnie w ramach systemu nadzoru sentinel obecność wirusa grypy potwierdzono w 40 proc. pobranych próbek, podczas gdy średni udział próbek potwierdzonych w próbkach badanych od początku sezonu wynosi 36,6 proc. badanych próbek.

Tempo wzrostu liczby zachorowań zgłaszanych na podstawie rozpoznań (podejrzeń) klinicznych oraz wzrost udziału dodatnich wyników laboratoryjnych w kierunku grypy oznacza, że Polska znajduje się w okresie szczytu zachorowań.

Łącznie od początku sezonu grypowego 2015/2016 tj. w okresie od dnia 1 września 2015 r. do dnia 29 lutego 2016 r. zanotowano 2 396 567 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę, co jest liczbą o 11,3 proc. wyższą w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (od 1.09.2014 - 28.02.2015 r.).

Od 1 września 2015 r. do 29 lutego 2016 r., zarejestrowano 65 zgonów osób, u których stwierdzono zakażenie wirusem grypy na podstawie badań wykonanych metodą RT-PCR w laboratoriach wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. Należy pamiętać, iż jedynym i skutecznym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na grypę, jest coroczne szczepienie się.

Więcej: www.gis.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH