CHOROBY PŁUC

PARTNER SERWISU
Warszawa: specjaliści o wpływie zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowia

Co roku 45 tys. osób umiera w naszym kraju przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza. Polska obok Bułgarii ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE, a główną winę za to ponosi palenie w piecach węglem, drewnem i śmieciami - alarmują eksperci.

O wpływie zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowia będą dyskutowali specjaliści podczas piątkowej (24 kwietnia br.) konferencji w auli Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przy ul. Szaserów (początek o godz. 11.00).

Zagadnienia, które zostaną poruszone w trakcie warszawskiej konferencji to m.in.: zanieczyszczenia powietrza w Europie; wpływ zanieczyszczeń powietrza na układ krążenia i oddychania; epidemiologiczne metody oceny stanu układu oddechowego u dzieci - możliwości i ograniczenia; wpływ organicznych pyłów na układ oddechowy.

- Zanieczyszczenia powietrza jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem warunkującym występowanie chorób układu oddechowego, takich jak rak płuca czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) - mówił podczas ubiegłorocznej inauguracji obchodów Światowego Dnia Spirometrii dr inż. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej, członek Polskiej Federacji Chorych na Astmę, Alergie i POChP.

Jak przypomniał prof. Bolesław Samoliński, prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, choroby oddechowe stanowią obecnie trzecią przyczynę zgonów ludzi na świecie - po chorobach układu krążenia i nowotworach. A gdy zaliczy się do nich również raka płuca, to przesuwają się na drugą pozycję.

- Z publikacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), bazującej na danych z 2012 r., wynika, że łącznie w skali roku na świecie umiera 7 mln ludzi tylko dlatego, że oddychają zanieczyszczonym powietrzem - zwrócił uwagę dr Badyda. - Około 3,7 mln tych zgonów ma związek z zanieczyszczeniem powietrza zewnętrznego, a pozostałe z zanieczyszczeniem powietrza w domach.

Ekspert przypomniał, że międzynarodowa organizacja non-profit HEAL, która analizuje wpływ środowiska na zdrowie obywateli Unii Europejskiej (UE), obliczyła, że w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza przedwcześnie umiera 45 tys. osób.

- Polska ma, obok Bułgarii, najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE - informował dr Badyda. Ocenił, że obecnie największym problemem złej jakości powietrza - na świecie, w tym w Europie i Polsce - są cząstki stałe (pyły zawieszone) o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) oraz mniejszej niż 2,5 mikrometra (PM2,5).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH