CHOROBY PŁUC

PARTNER SERWISU
Specjaliści: wiele osób sądzi, że kilka papierosów dziennie nie szkodzi płucom FOT. Shutterstock

Wciąż zbyt duży odsetek dorosłych osób uważa, że wypalanie kilku papierosów dziennie nie zwiększa ryzyka raka płuca - alarmowali eksperci podczas Europejskiej Konferencji nt. Raka Płuca (ELCC), która w dniach 15-18 kwietnia odbywa się w Genewie.

- Mimo wielu lat kampanii społecznych na temat negatywnego wpływu palenia na zdrowie, wiele osób wciąż go niedocenia - ocenił onkolog dr Laurent Greillier z Hopital Nord w Marsylii.

Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego przez jego zespół wśród 1602 Francuzów w wieku 40-75 lat. W grupie tej 1463 ludzi nigdy nie chorowało na nowotwór złośliwy, z czego 481 paliło papierosy w przeszłości, a 330 - aktualnie. Badani wypalali średnio ok. 14 papierosów dziennie.

Okazało się, że w całej badanej grupie 34 proc. błędnie oceniło, że codzienne wypalanie do 10 papierosów nie ma związku z jakimkolwiek ryzykiem raka płuca.

- Te wyniki są zaskakujące i przerażające. Wskazują bowiem, że codzienna konsumpcja stosunkowo niewielkiej liczby papierosów jest uważana za ”bezpieczną” przez wielu dorosłych - podkreślił dr Greillier.

Tylko połowa ankietowanych odpowiedziała, że nie ma bezpiecznej ilości wypalanych papierosów. I jedynie połowa osób aktualnie palących zaliczyła się do grupy mającej wyższe ryzyko raka płuca niż osoby z ogólnej populacji. Mniej niż 40 proc. uczestników badania miało świadomość, że ryzyko zachorowania na raka płuca nigdy nie spada do zera po rzuceniu palenia.

Jak oceniła dr Carolyn Dresler z Międzynarodowego Stowarzyszenia do Badań nad Rakiem Płuca (International Association for the Study of Lung Cancer - IASLC) mała świadomość na temat szkodliwości palenia nawet niewielkiej liczby papierosów to problem międzynarodowy. Jej zdaniem szczególną tendencję do tego, by minimalizować ryzyko związane z paleniem tytoniu mają osoby od niego uzależnione.

- Wyniki naszych badań wskazują, że istnieje pilna potrzeba rozpoczęcia kampanii informujących o ryzyku związanym z wypalaniem nawet jednego papierosa. Wojna z paleniem jeszcze się nie zakończyła! - mówił dr Greillier.

Obecnie nie ma żadnych wątpliwości, iż palenie papierosów szkodzi zdrowiu, przypomnieli naukowcy. Zwiększa m.in. ryzyko choroby układu sercowo-naczyniowego i wielu nowotworów, w tym raka płuca, pęcherza, trzustki.

Dr Dresler zwróciła uwagę, że ryzyko choroby wieńcowej serca rośnie już u osób wypalających jednego papierosa dziennie. W przypadku raka płuca ryzyko jest tym wyższe im więcej papierosów palimy. - Jednak największe znaczenie ma to, jak długo dana osoba paliła tytoń - zaznaczyła Dresler.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH