CHOROBY PŁUC

PARTNER SERWISU
Poznań: i tu można sprawdzić smatrfonem czy oddychamy czystym powietrzem Aplikacja "Jakość powietrza w Polsce" prezentuje dane bieżące o jakości powietrza. Fot. PTWP

Także w Poznaniu, korzystając z ogólnopolskiej aplikacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, można sprawdzić jaki jest stan zanieczyszczenia powietrza w mieście.

W Poznaniu działają dwie stacje ujęte w systemie IOŚ: jedna przy ul. Polanka, druga przy ul. Dąbrowskiego.

Za pomocą swojego smartfona każdy może sprawdzić, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w miejscu, w którym przebywa. 

Aplikacja "Jakość powietrza w Polsce" prezentuje dane bieżące o jakości powietrza z automatycznych stacji pomiarowych funkcjonujących w ramach państwowego monitoringu środowiska. Dane dotyczą aktualnych stężeń szkodliwych trucizn: pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3).

Wyniki pomiarów podawane są w postaci sześciostopniowej skali (od "bardzo dobrego" do "bardzo złego"), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie.

Więcej: www.wyborcza.pl

Zanieczyszczenie powietrza, także w Polsce, staje się problemem ochrony zdrowia.

Jak wyjaśniał podczas niedawnego XI Forum Rynku Zdrowia dr Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc, coraz częściej mówi się o zanieczyszczeniach atmosfery jako czynnikach wywołujących choroby płuc.

- Z ostatnich badań wynika, że w grupie osób, które zapadły na POChP, a nie paliły tytoniu, aż ponad 30% stanowią osoby, które żyły w zanieczyszczonej atmosferze, czyli przez wiele lat wdychały cząstki stałe: tlenku azotu, tlenku siarki, benzopiren - wyliczał dr Dąbrowiecki.

Niezmiernie ważne jest to, jakie powietrze filtrują nasze płuca.

- Niestety, Polska jest na trzecim miejscu pod względem poziomu zanieczyszczeń, a w niektórych czynnikach, takich jak benzoalfapiren, jesteśmy numerem jeden. Tymczasem benzoalfapiren jest kancerogenem, który ewidentnie służy nowotworzeniu w tej tkance, do której dociera, czyli w tym wypadku w płucach. Tak samo prozapalne i pronowotworowe są inne zanieczyszczenia powietrza, dlatego WHO w ubiegłym roku uznało zanieczyszczenie powietrza za kancerogen - przypomniał dr Dąbrowiecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH