CHOROBY PŁUC

PARTNER SERWISU
Polscy pacjenci z IPF wciąż nie mają dostępu do skutecznych form leczenia Polscy pacjenci z IPF wciąż nie mają dostępu do skutecznych form leczenia. Fot. mat. prasowe

Na śmiertelną chorobę, jaką jest idiopatyczne (samoistne) włóknienie płuc (IPF) są już dostępne dwa skuteczne leki. Korzystają z nich, w ramach refundacji, pacjenci w większości krajów europejskich. Z powodu wysokiej ceny polscy chorzy są ich pozbawieni. Resort zdrowia do dziś nie zdecydował o ich refundacji.

Jak wyjaśnia dr Katarzyna Lewandowska z I Kliniki Chorób Płuc - Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, idiopatyczne włóknienie płuc to choroba rzadka, o nieustalonej przyczynie, która atakuje pęcherzyki płucne i tkankę śródmiaższową płuc.

- Uważa się, że powodem wystąpienia tej choroby mogą być nawracające mikrouszkodzenia pęcherzyków płucnych, które powodują ich obumieranie i nadmierne wytwarzania tkanki bliznowatej. Ta tkanka stopniowo zastępuje pęcherzyki płucne i w ten sposób zmniejsza się powierzchnia wymiany gazowej. W efekcie z czasem płuca przestają prawidłowo funkcjonować. Dokładnie nie wiadomo, jak dużej populacji dotyczy choroba, ale przypuszcza się, że w zależności od grupy wiekowej, od kilku do kilkudziesięciu osób na 100 tys. mieszkańców choruje na IPF. W Polsce daje to populację rzędu 4 - 6 tys. osób - informuje dr Lewandowska.

IPF dotyka głównie mężczyzn

I dodaje: - Choroba ta w większości dotyka osoby starsze, zwykle dopiero po 60. roku życia, czasem po pięćdziesiątce. 75 proc. chorych to mężczyźni, w przeważającej mierze palacze lub byli palacze papierosów.

Rokowanie w IPF jest niepomyślne. Choroba ma charakter postępujący i nieodwracalny. Średnio 50 proc. chorych żyje do trzech lat od rozpoznania, ale zdarza się, że choroba przebiega bardzo powoli. Te osoby mogą żyć 10 lat, a nawet i dłużej. Na drugim biegunie znajdują się jednak chorzy, u których przebieg schorzenia jest bardzo gwałtowny. Te osoby niestety nie dożywają nawet trzech lat od rozpoznania.

Skuteczne tylko dwa leki

Dr Lewandowska wyjaśnia, że zgodnie z zaleceniami międzynarodowych gremiów naukowych, z Europejskim Towarzystwem Oddechowym i Amerykańskim Towarzystwem Chorób Klatki Piersiowej na czele, u zdecydowanej większości chorych powinien być stosowany jeden z dwóch leków, dostępnych na rynku i zarejestrowanych ze wskazaniem do leczenia IPF.

Mowa tu o pirfenidonie i nintedanibie - dwóch pierwszych lekach, które poprawiają rokowanie w idiopatycznym włóknieniu płuc, ponieważ zwalniają tempo spadku pojemności życiowej płuc, a także poprawiają tolerancję wysiłku ocenianą w sześciominutowym testem chodu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH