CHOROBY PŁUC

PARTNER SERWISU
POChP oczami pacjentów i lekarzy FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Niedoinformowanie społeczne w zakresie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i poczucie wyobcowania to codzienność chorych - wynika z raportu "Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Rzeczywistość chorych w Polsce", przygotowanego przez agencję badawczą PBS.

Raport wskazuje, że 99 proc. chorych na POChP deklaruje, że przyjmuje swoje leki, niemal taki sam odsetek wskazuje na duszność wysiłkową jako najbardziej dokuczliwy objaw POChP. Powodem może być brak w Polsce innowacyjnych, prostych w użyciu leków.

Badanie opinii przeprowadzono w sierpniu i wrześniu 2015 r. na reprezentatywnej próbie badawczej 250 osób - lekarzach prowadzących, w tym pulmonologach, oraz pacjentach.

Celem było określenie jakości życia chorych na podstawie ich odpowiedzi na pytania o codzienne życie z chorobą, jej odbiór społeczny, problemy w terapii oraz relację z lekarzem. Wszystko w kontekście alarmujących szacunków, że około 80 proc. przypadków choroby w Polsce pozostaje nierozpoznanych.

Często nie dożywają emerytury
- POChP to choroba, którą można leczyć. Można też aktywnie zapobiegać jej powstawaniu. Rozpoznaje się ją najczęściej u pacjentów po 40. roku życia, aktywnie palących tytoń lub takich, którzy wcześniej palili przez wiele lat - przypomina we wprowadzeniu do raportu dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

- POChP to trzecia przyczyna zgonów na świecie. Według danych WHO na tę chorobę cierpi ok. 210 mln ludzi, co roku z jej powodu umiera ok. 3 mln osób. W Polsce choruje ok. 2 mln osób, ale tylko 400 tys. o tym wie i przyjmuje leki. Z powodu późnej diagnozy chorzy umierają dekadę wcześniej niż ich rówieśnicy, często nie dożywając emerytury - zaznacza dr Dąbrowiecki.

Co czuje chory
Blisko połowa pacjentów (44 proc.) jako pierwszy i najbardziej dokuczliwy objaw POChP wymienia duszność w trakcie wysiłku. Co piąty badany - kaszel. Respondenci mogli wskazać również kolejne dolegliwości. Zsumowane wyniki badania wskazują, że duszności wysiłkowej doświadcza w różnym natężeniu aż 96 proc. chorych, kaszlu - 92 proc., natomiast 74 proc. - świszczącego oddechu.

Chorzy cierpią również na ucisk w klatce piersiowej, duszność spoczynkową oraz poczucie ogólnego zmęczenia. Poza fizycznym dyskomfortem deprymujące są również emocje związane z atakami duszności - strach, lęk, a nawet panika.

 

Wymienione negatywne uczucia powodują, iż pierwsze niepokojące symptomy choroby, takie jak powtarzające się kłopoty z oddychaniem i spaniem, ciężki kaszel lub ewidentne obniżenie wydolności organizmu, są ignorowane i dopiero gdy się powtarzają, skłaniają do podjęcia leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH