CHOROBY PŁUC

PARTNER SERWISU
POChP: co trzeci Polak po 35. roku życia ma problemy z układem oddechowym Spirometria zajmuje od 5 do 10 minut, a pacjent od razu dostaje wydruk z wynikiem Fot. Archiwum

Wyniki testów w ramach kampanii Płuca Polski, przeprowadzonych za pomocą POChP Skanera, czyli aplikacji, która wstępnie ocenia ryzyko zachorowania na POChP, wskazują, że co trzeci użytkownik aplikacji, który ukończył 35 lat, boryka się z problemami związanymi z oddychaniem (34,66%), a prawie połowa osób (48,8%) z grupy wysokiego ryzyka nigdy nie miała wykonanej spirometrii.

Specjaliści apelują, aby pamiętać o profilaktycznych badaniach płuc, które pozwalają na wczesną diagnozę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

- Chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc jest w Polsce ok. 2 mln. Spośród nich tylko 25% ma postawioną diagnozę. Ze względu na bardzo niski stopień świadomości społeczeństwa na temat tej choroby, potrzebne są działania edukacyjne. Kampania Płuca Polski wypełnia tę lukę. Jedną z inicjatyw jest POChP Skaner. Pytania tworzące aplikację powstały we współpracy z pulmonologami. Wyniki bardzo nas zaskoczyły. Nie spodziewaliśmy się, że aż tyle osób, które skorzystają z POChP Skanera, znajduje się w grupie ryzyka - komentuje prof. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Co trzecia osoba po 35 roku życia (34,66% badanych) zaliczana jest do grupy wysokiego ryzyka zagrożenia przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Po 50 roku życia odsetek tych osób wzrasta i wynosi aż 38,79%.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc nie jest możliwa do wyleczenia, jednak wczesna diagnoza może poprawić jakość życia pacjenta. Z POChP Skanera wynika, że aż 48,8% badanych, którzy mają problemy z oddychaniem, nigdy nie wykonało testu spirometrycznego - prostego i nieinwazyjnego badania. Spirometria zajmuje od 5 do 10 minut, a pacjent od razu dostaje wydruk z wynikiem.

Według Światowej Organizacji Zdrowia POChP zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. W Polsce z jej powodu rocznie umiera ok. 17 tys. osób, a co godzinę na świecie umierają średnio dwie osoby. 

Eksperci podkreślają, iż wczesne rozpoznanie POChP jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwoju choroby. Wcześniejsze wykrycie choroby pozwoli na dłuższe i bardziej komfortowe życie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH