CHOROBY PŁUC

PARTNER SERWISU
Osoby z POChP szukają pomocy dopiero w zaawansowanym stadium choroby FOT. Archiwum

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest czwartą przyczyną przedwczesnych zgonów w Polsce. Z jej powodu cierpi ok. 2,5 mln Polaków, głównie osób w podeszłym wieku. Społeczeństwo jednak zupełnie nie wie, co to za choroba, ani co ją wywołuje.

Brak tej świadomości sprawia, że pacjenci szukają pomocy dopiero w zaawansowanym stadium choroby, kiedy na skuteczne leczenie jest za późno.

Zatrważająca niewiedza
Właśnie nikła wiedza na temat POChP wśród polskiego społeczeństwa jest główną barierą uniemożliwiającą skuteczną profilaktykę oraz wykrycie choroby. 14 maja 2015 r. odbyła się debata ekspercka na temat świadomości polskiego społeczeństwa w zakresie POChP.

Podczas debaty zaprezentowano wyniki raportu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc oraz TNS Polska pt. „Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc w świadomości społeczeństwa Polskiego”.

Wynika z niego, że zaledwie trzech na stu Polaków (3%) przyznało, że słyszało o określeniu POChP i że wie, co ono oznacza. Mimo to tylko co druga osoba spośród deklarujących znajomość tego skrótu umiała poprawnie odczytać pełną nazwę tej choroby. Kolejne 11% deklarowało, że gdzieś się z nim spotkało, lecz nie wie, co ono oznacza.

Połowa Polaków nie ma żadnych skojarzeń dotyczących potencjalnych przyczyn tej choroby, bądź ma różne błędne skojarzenia (np. nadmierne spożywanie alkoholu).

Eksperci w trakcie debaty podkreślali, że brak zapobiegania postępom choroby w jej wczesnej postaci jest jednym z powodów zwiększającej się postaci ciężkich POChP. Ta zaś, jak podkreślają, skraca życie pacjenta średnio o 10 lat. Dlatego istnieje pilna potrzeba szerokiej edukacji profilaktycznej społeczeństwa informująca jak może skutecznie zmniejszać ryzyko zachorowania na POChP.

W naszym kraju jest to choroba cywilizacyjna
Co trzecia osoba nie ma tu żadnych przypuszczeń (wprost deklaruje, że nie wie), a ponad 40% wyraża różne, błędne poglądy. Typowy pacjent cierpiący na POChP to mężczyzna w wieku ok. 50-60 lat, palący papierosy, który z wiekiem staje się niezdolny do samodzielnego funkcjonowania.

- Faktyczna liczba chorych może być zdecydowanie większa niż wskazują na to oficjalne dane, ponieważ nawet 80 proc. chorych na POChP znajduje się w łagodnym stadium choroby, które rzadko jest rozpoznawalne i leczone - mówi prof. Paweł Śliwiński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Ekspert zaznacza, że dziś można powiedzieć, że w naszym kraju jest to choroba cywilizacyjna. Chorują na nią głownie osoby palące w wieku podeszłym.

- Główne objawy to kaszel, duszności i wiążąca się z tym mniejsza sprawność fizyczna. Choroba prowadzi do niewydolności oddychania. Terapia polega głównie na przyjmowaniu leków wziewnych, nie jest więc to tak łatwe jak przyjmowanie np. tabletek - zaznacza profesor i dodaje, że, niestety, największym problemem w walce z chorobą jest zbyt późna diagnostyka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH