CHOROBY PŁUC

PARTNER SERWISU
Nadciśnienie płucne: leczymy coraz lepiej, ale inni nadal nas wyprzedzają

Nadciśnienie płucne (TNP) to rzadka, wyniszczająca i postępująca choroba, która atakuje płuca i serce. Może na nią zachorować każdy, niezależnie od wieku, rasy czy pochodzenia etnicznego. Jak podkreślają eksperci, dziś mamy do dyspozycji coraz szerszą paletę leków, które przedłużają życie pacjentom. Lekarze wciąż walczą o dostęp do nowych leków, które do Polski docierają z opóźnieniem.

O nadciśnieniu płucnym mówimy wtedy, gdy średnie ciśnienie w tętnicy płucnej przekroczy w spoczynku 25 mmHg. Choroba objawia się trudnościami w oddychaniu, sinieniem ust oraz szybkim męczeniem się podczas wykonywania zwykłych czynności, takich jak chodzenie po schodach czy spacer.

Szybka diagnoza - lepsze rokowanie
Niestety, najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby pacjenci trafiają pod specjalistyczną opiekę.

Jak wyjaśniała w rozmowie z dziennikarzami PAP, Alicja Morze, prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół, z powodu braku wiedzy wśród lekarzy wciąż zdarza się, że osoba z nadciśnieniem płucnym czeka na prawidłową diagnozę nawet kilka lat. W tym czasie choroba postępuje, a stan pacjenta pogarsza się nieodwracalnie.

Tymczasem wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie to lepsza jakość życia i szansa na w miarę normalne funkcjonowanie przez dłuższy czas. Stąd tak ważna jest większa świadomość społeczna na temat choroby.

Różne oblicza choroby
Nadciśnienie płucne to nie jedna choroba, ale cała grupa schorzeń, w której naczynia płucne tracą swoją drożność.

Jak mówił wcześniej w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Marcin Kurzyna z Kliniki Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych CMKP Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock, najczęściej nadciśnienie płucne jest efektem chorób płuc, a zwłaszcza POChP, oraz tzw. chorób serca lewego (po zawale czy wskutek wad zastawkowych).

- Tu kanonem postępowania jest optymalne leczenie choroby podstawowej. Niewielka liczba osób z tej grupy odniesie korzyści z leczenia farmakologicznego. Największym problemem wśród tych pacjentów jest diagnostyka różnicowa, pozwalająca określić, co jest chorobą współistniejącą, a co przyczyną nadciśnienia płucnego - tłumaczył prof. Kurzyna.

Druga grupa to tzw. zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne. W tej grupie przede wszystkim należy dobrze rozpoznawać i leczyć chorobę zatorową. Leczenie kardiochirurgiczne jest metodą z wyboru, farmakoterapia jest w tej sytuacji metodą zdecydowanie mniej skuteczną. Jest to jednocześnie jedyna postać nadciśnienia płucnego, którą można wyleczyć.

TNP zagraża życiu
Stosunkowo rzadka, ale najbardziej złośliwa postać nadciśnienia płucnego to tzw. tętnicze nadciśnienie płucne, polegające na zarastaniu drobnych naczynek w płucach. W tej sytuacji podstawą jest leczenie farmakologiczne.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH