CHOROBY PŁUC

PARTNER SERWISU
Małopolskie: szpitale chętne, by rozwijać rehabilitację pulmonologiczną Rehabilitacja pulmonologiczna jest z jedną z najbardziej opłacalnych strategii leczenia przewlekłej obstrukcyjnej choroby płuc - oceniają eksperci. Fot. Fotolia

Zwiększenie roli rehabilitacji pulmonologicznej to jeden z najważniejszych celów listu intencyjnego, podpisanego w piątek (27 stycznia) w Krakowie przez placówki leczące choroby płuc: szpital w Jaroszowcu, szpital rehabilitacyjny w Zakopanem i Kopalnia Soli Wieliczka.

Pierwszym efektem współpracy tych trzech jednostek była zorganizowana w piątek  (27 stycznia) w Krakowie konferencja poświęcona rehabilitacji pulmonologicznej w kontekście krakowskiego smogu.

Podczas konferencji prof. Lucyna Mastalerz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc, podkreśliła powołując się na specjalistyczne opracowania, że rehabilitacja pulmonologiczna jest z jedną z najbardziej opłacalnych strategii leczenia przewlekłej obstrukcyjnej choroby płuc (POChP).

- Na rehabilitacji oszczędzamy pieniądze w taki sposób, że dzięki niej mamy mniejszą ilość zaostrzeń choroby u pacjentów - mówiła.

Według niej również w leczeniu astmy rehabilitacja przynosi korzyści.

- Ćwiczenia fizyczne, trening oddechowy prowadzony przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, mają jednoznacznie pozytywny wpływ na zdrowie - zaznaczyła konsultant.

U pacjentów z POChP rehabilitacja jest skuteczna w każdym stanie ciężkości choroby, a najlepsze efekty przynosi u pacjentów w stanie średnim i ciężkim.

Zanieczyszczenia powietrza zwiększają ryzyko chorób układu oddechowego. Zgodnie z danymi WHO z 2016 r. zanieczyszczenia powietrza odpowiadają za 7 mln zgonów na świecie

- To problem porównywalny z wpływem palenia papierosów - powiedziała profesor.

Oceniła również, że rehabilitacja pulmonologiczna w szpitalach, które podpisały w piątek list intencyjny, jest na bardzo wysokim poziomie i nie odbiega od standardów światowych. Unikatowe zaś w skali światowej uzdrowisko, pomagające cierpiącym na choroby układu oddechowego, jest w Kopalni Soli Wieliczka, gdzie panuje specyficzny, zdrowy mikroklimat.

- Chodzi o to, byśmy tę rehabilitację utrzymali na wysokim poziomie i wciąż rozwijali - zaznaczyła konsultant.

Biorący udział w konferencji eksperci zgodnie podkreślili, że kluczowe jest uświadamianie społeczeństwa o istnieniu realnych narzędzi do walki ze skutkami, jakie wywołuje zanieczyszczone powietrze w organizmie.

Śledzenie warunków pogodowych, niewychodzenie z domu, unikanie ruchliwych ulic, odpowiednia dieta, noszenie maseczek - to doraźne metody. Gdy jednak groźne substancje wnikną już do układu oddechowego, powodując jego choroby, skutecznym sposobem leczenia jest rehabilitacja oddechowa.

W podpisanym liście intencyjnym Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu, Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem i Kopalnia Soli Wieliczka wyraziły chęć wspólnego działania w obszarze rozwoju rehabilitacji pulmonologicznej.

Strony oświadczyły, że będą dążyć m.in. do opracowania i realizacji programów profilaktycznych - szczególnie profilaktyki schorzeń układu oddechowego; dążyć do współpracy z płatnikiem publicznym; skuteczniej informować pacjentów o możliwości uczestnictwa w projektach badawczo-naukowych. Sygnatariusze zamierzają także promować swe osiągnięcia za granicą. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH