CHOROBY PŁUC

PARTNER SERWISU
Leczenie chorób alergicznych zacznijmy od uzdrawiania środowiska

- Na część zanieczyszczeń jesteśmy skazani. Zaliczyć do nich należy pyły organiczne, które wpływają na schorzenia układu oddechowego. Jednak, już ograniczenie zanieczyszczeń nieorganicznych w powietrzu, jest jak najbardziej realne - zwraca uwagę dr Tadeusz Zielonka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Dlatego leczenie chorób alergicznych powinniśmy zacząć od uzdrawianie środowiska, w którym żyjemy - mówił dr Zielonka podczas konferencji naukowej poświęconej wpływowi zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowia w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie (24 kwietnia).

Podkreślał, że z zanieczyszczeniem powietrza pyłem organicznym wiążą się m.in.: alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, astma i alergiczny nieżyt nosa.

Konieczne są zmiany technologiczne
Jak zaznaczał, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych to choroba o podłożu autoimmunologicznym, wywołana wdychaniem pyłów organicznych.

- Choroba ta znajduje się na trzecim miejscu jeśli chodzi o częstotliwość występowania w rejestrze śródmiąższowych chorób płuc i dotyka w przeważającej mierze osoby narażone na ekspozycję zawodową. Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych może wywołać bardzo wiele alergenów, jak np. alergeny pochodzenia organicznego od grzybów, bakterii, zwierząt, antygenów roślinnych, czy związków organicznych - wyjaśniał dr Zielonka.

Dodał, że badania prowadzone w Wielkiej Brytanii pokazują, jak znaczny odsetek hodowców cierpi właśnie na alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych.

- Aby zredukować narażenie zawodowe powinniśmy zacząć od zmian w technologiach upraw, hodowli czy produkcji - wyliczał. - Jeśli np. pracownik ma do czynienia ze spleśniałym słodem, spleśniałymi winogronami, serami, zgniłym kompostem to ryzyko wystąpienia alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych jest bardzo duże. Ekspozycja na te czynniki wywołuje chorobę, a wyeliminowanie kontaktów z tego rodzaju czynnikami może przyczynić się w sposób znaczący do zmniejszenia schorzeń zwanych: płucem farmera, hodowców ptaków, serowarzy, przetwórców ryb, czy młynarzy.

Ekspert zaznaczył też, że oprócz ekspozycji zawodowej, także w warunkach domowych mamy do czynienia z ekspozycją na alergeny. Takim przykładem jest występująca w mieszkaniach pleśń.

Każdy choruje inaczej
W ocenie dr. Tadeusza Zielonki trzeba koniecznie pamiętać o tym, że u chorych występuje bardzo różna odpowiedź organizmu na alergeny. Część ma postać ostrą, część podostrą, a część przewlekłą.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH