CHOROBY PŁUC

PARTNER SERWISU
HCC 2018: POChP leczymy coraz skuteczniej Prof. Władysław Pierzchała: - Leczenie rozkurczowe oparte o długo działajace cholinolityki jest pierwszym elementem strategii terapeutycznej. Fot. PTWP

- Sytuacja pacjentów cierpiących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP) przedstawia się coraz lepiej dzięki coraz większej dostępności do leków i lepszym strategiom terapeutycznym - podkreślił prof. Władysław Pierzchała podczas sesji: "Choroby płuc" odbywającej się w piątek (9 marca) na III Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Ekspert wyjaśnił, że cele strategiczne w POChP są znane od dawna. Zaliczyć do nich należy kontrolowanie objawów i redukowanie ryzyka.

- Objawy w POChP to duszność i nietolerancja wysiłku. Redukcja ryzyka natomiast to zmiana postępu choroby, która zmierza do zmodyfikowania przebiegu POChP, po to, żeby człowiek chory lepiej funkcjonował i później umierał. W tym aspekcie głównie skupiono się na częstości zaostrzeń POChP, ponieważ zwiększenie ich liczby w ciągu w roku doprowadza do szybszej śmierci chorego - zaznaczy prof. Władysław Pierzchała, zastępca dyrektora ds. medycznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Dodał również, że najważniejsze w leczeniu tej choroby jest leczenie rozkurczające oskrzela. Można to osiągnąć albo przez blokowanie receptorów cholinergicznych albo przez pobudzanie receptorów beta adrenergicznych. I to rzeczywiście jest w tej chwili rozwiązane. Takimi lekami są długo działające cholinolityki LAMA ((długo działający antagonista muskarynowy) i LABA (długo działający beta2 mimetyk). Rozkurczowo działają one tak samo.

- To leczenie rozkurczowe oparte o wspomniane długo działające cholinolityki, jest pierwszym elementem strategii terapeutycznej, jaka dominuje w tej chwili - podkreślił prof. Pierzchała.

Dodał: - Drugim elementem strategii leczenia jest wczesne wdrożenie tej terapii, jako leczenia modyfikującego przebieg choroby. Leczenie to nie tylko rozszerzy oskrzela ale też zmniejszy częstość zaostrzeń. Zmniejszy również u chorych z umiarkowaną obturacją - ryzyko zgonu.

Ekspert zaznaczył też, że obecnie w leczeniu POChP stosuje się też leczenie za pomocą produktów skojarzonych zawierających LABA + ICS (długo działający beta2 mimetyk oraz glikokortykosteroid wziewny). Badania pokazały, że połączenie dwóch długo działających cholinolityków jest o wiele skuteczniejsze od monoterapii, a co więcej, działa też zdecydowanie lepiej niż terapia za pomocą dwóch leków złożonych z leku rozkurczowego i redukującego stan zapalny. Trzecim elementem strategii leczenia POChP jest preferowanie terapii przy użyciu podwójnego leczenia rozkurczającego LAMA i LABA.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH