CHOROBY PŁUC

PARTNER SERWISU
Eksperci: w leczeniu mukowiscydozy w Polsce jeszcze wiele wyzwań Brakuje dobrego systemu opieki ambulatoryjnej nad dorosłymi chorymi na mukowiscydozę. Fot. Fotolia

Brak dobrego systemu opieki ambulatoryjnej nad dorosłymi chorymi na mukowiscydozę i specjalistycznych oddziałów szpitalnych, zbyt mała liczba przeszczepów płuc - to dotkliwe problemy dla środowiska cierpiących na tę chorobę w Polsce.

O dotychczasowych dokonaniach w tej dziedzinie mówiono podczas piątkowej (13 listopada) konferencji w Śląskim Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu, wpisującej się w VII Europejski Tydzień Świadomości Mukowiscydozy.

Ta genetyczna choroba dotyka wielu układów i narządów. Najczęściej występują objawy ze strony układu oddechowego oraz pokarmowego. Stopniowe wyniszczenie płuc ostatecznie prowadzi do całkowitej niewydolności oddechowej i w konsekwencji przedwczesnej śmierci, jedynym ratunkiem dla chorego jest w takiej sytuacji przeszczep.

Jak poinformowano podczas konferencji, w ostatnich latach możliwości leczenia tej choroby w Polsce znacząco się poprawiły. Krokiem milowym było przeprowadzenie w 2011 r. właśnie w ŚCCS pierwszego w Polsce przeszczepu płuc u chorego na mukowiscydozę. Wcześniej pacjenci musieli szukać takiego leczenia za granicą. Barierą jest jednak zbyt mała liczba dawców.

"Nie każdy dawca wielonarządowy może być zakwalifikowany do przeszczepu płuc - dyskwalifikują urazy w klatce piersiowej, albo długi okres na intensywnej terapii. Staramy się pracować z naszymi koordynatorami i anestezjologami, by poprawić sposoby opieki nad dawcą i jakość narządów, i w ten sposób skrócić czas oczekiwania na transplantację płuca" - powiedział dyrektor Poltransplantu prof. Roman Danielewicz.

Jak podkreślił prof. Jerzy Kozielski z Kliniki Chorób Płuc Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, olbrzymim problemem jest leczenie zachowawcze dorosłych chorych na mukowiscydozę. Jak podał, w Polsce choruje ok. 1600 osób, z tego jedna trzecia to dorośli.

- Mamy bardzo dobrze rozwinięte leczenie mukowiscydozy przez pediatrów, ale jedna trzecia chorych to dorośli. Kto się nimi opiekuje, jakie mamy warunki do opieki nad tymi chorymi? Czy mamy wyspecjalizowany pion - poradnie, które to leczenie prowadzą? Generalnie nie - mówił prof. Kozielski.

Dodał: Leczeniem mukowiscydozy u dorosłych zajmują się doraźnie lekarze pulmonolodzy, tymczasem leczenie jest ściśle określone i powinno być prowadzone na odpowiednim poziomie. Chory z mukowiscydozą to chory z dolegliwościami oskrzelowo-płucnymi, ale nie tylko. Musi być prowadzony wielospecjalistycznie, taka powinna być opieka, a poradnia, która się tym zajmuje, powinna spełniać odpowiednie warunki do prowadzenia tych chorych. Takich placówek brakuje.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH