CHOROBY PŁUC

PARTNER SERWISU
Eksperci: utrzymujący się kaszel może świadczyć o POChP Liczba chorych na POChP będzie wciąż wzrastać. Fot. archiwum

Zimą wiele osób narzeka na przeziębienia, jednak utrzymujący się kilka tygodni kaszel może świadczyć o poważnej chorobie płuc, takiej jak POChP - ostrzegali w środę (16 grudnia) eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP dr Piotr Dąbrowiecki powiedział, że utrzymujący się 12 tygodni kaszel, któremu na dodatek towarzyszy duszność, należy jak najszybciej zgłosić do lekarza rodzinnego lub pulmonologa i wykonać badanie spirometryczne (wydolności płuc).

- Objawy te mogą świadczyć o rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która jest jednym z najczęstszych schorzeń dróg oddechowych, ale rzadko wciąż wykrywanym - powiedział dr Dąbrowiecki.

Podejrzewa się, że na POChP cierpi w Polsce około 2 mln Polaków, ale tylko u 400 tys. chorych została ona dotąd wykryta. Jest to najczęstsza choroba płuc po 40. roku życia (u osób młodszych, przed czterdziestką, dominują alergie i astma).

- Liczba chorych na POChP będzie wciąż wzrastać. Do 2030 r. wśród chorych przed 70. rokiem życia zwiększy się ona o 50 proc., a po siedemdziesiątce - o 150 proc. - powiedziała prof. Ryszarda Chazan z katedry i kliniki chorób wewnętrznych, pulmonologii i alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Według specjalistki, wczesne wykrycie tej choroby ma decydujące znacznie dla powodzenia leczenie, ponieważ nie można jej wyleczyć, dostępna terapia pozwala jedynie zatrzymać jej rozwój. - Późne wykrycie POChP sprawia, że chory ma coraz częstsze zaostrzenia choroby i wchodzi w ciężką jej postać, która całkowicie wyłącza go z aktywnego życia- podkreśliła.

Dr Dąbrowiecki wyjaśnił, że przewlekła obturacyjna choroba płuc jest połączeniem rozedmy płuc i przewlekłego zapalenia oskrzeli, co prowadzi do systematycznego zmniejszania się pojemności płuc. Podobnie jak w astmie powstaje zwężenie dróg oddechowych, które utrudnia oddychanie, ale jednocześnie dochodzi do uszkodzenia części oddechowej płuc.

- Objawem tego może być duszność i kaszel. Nie należy tego tłumaczyć wiekiem albo przejściową infekcją, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Duszność najpierw pojawia się po wysiłku fizycznym, gdy chory ledwo wchodzi po schodach na pierwsze piętro. Wielu chorych popełnia jednak ten błąd, że zgłasza swoją duszność dopiero wtedy, gdy występuje ona nawet w spoczynku. To zdecydowanie za późno - zwracał uwagę dr Dąbrowiecki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH