CHOROBY PŁUC

PARTNER SERWISU
Eksperci: tylko 10 proc. pytanych kojarzy POChP z paleniem papierosów

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) jest 4 przyczyną przedwczesnych zgonów w Polsce. Cierpi z jej powodu 2,5 mln Polaków. Nasze społeczeństwo jednak zupełnie nie wie co to za choroba, ani co ją wywołuje. Brak tej świadomości sprawia, że pacjenci szukają pomocy dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

Eksperci zwracają uwagę, że brak zapobiegania postępowi choroby i w jej wczesnej postaci jest jednym z powodów zwiększającej się postaci ciężkich POChP. Ta zaś jak podkreślają skraca życie pacjenta średnio o 10 lat.

- Faktyczna liczba chorych może być zdecydowanie większa, ponieważ nawet 80 proc. chorych na POChP znajduje się w łagodnym stadium choroby, które rzadko jest rozpoznawalne i leczone - mówi prof. Paweł Śliwiński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Ekspert zaznacza, że dziś można powiedzieć, że w naszym kraju jest to choroba cywilizacyjna. Chorują na nią głownie osoby palące w wieku podeszłym.

- Główne objawy to kaszel, duszności i wiążąca się z tym mniejsza sprawność fizyczna. Choroba prowadzi do niewydolności oddychania. Terapia chorych polega głównie na przyjmowaniu leków wziewnych, nie jest więc to tak łatwe jak przyjmowanie np. tabletek - zaznacza profesor i dodaje, że niestety największy problem w walce z choroba jest zbyt późna diagnostyka.

W jego opinii powodem tego stanu jest fakt, że Polacy nie znają tej choroby. Na dowód tego ekspert przytacza wyniki z raportu dotyczącego świadomości polskiego społeczeństwa o POChP. Wynika z niego, że większość Polaków, bo aż 86 pytanych nie znała takiej choroby , tylko 3 proc. przyznało ze słyszało o niej .

- Wyniki były podobne nawet, gdy o znajomość POChP pytano palaczy, którzy głownie cierpią z jej powodu. Ponad połowa Polaków w ogóle nie kojarzyła z niczym POChP. Tylko 10 proc. respondentów kojarzy nazwę z chorobą wywołaną paleniem papierosów. Średnio co trzeci Polak nie wie jakie objawy są choroby. Połowa Polaków nie wie też czy możliwa jest profilaktyka POChP - wylicza prof. Śliwiński.

Profesor przyznaje, że ta całkowita nieznajomość choroby sprawia, że osoby , które palą mają kaszel i duszności nie szukają pomocy u specjalistów. - Nie wiedzą, że są chore i nie wiedzą, że mogą sobie pomóc. Nie wiedzą też, że trwanie w takim stanie może prowadzić do skrócenia ich życia - podkreśla.

Ekspert zaznacza, że problem POChP będzie narastał. Ponieważ nie przestajemy palić, a czas naszego życia wydłuża się, czyli zwiększa się liczba seniorów, których głównie dotyczy ta choroba

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH