CHOROBY PŁUC

PARTNER SERWISU
Chorzy na idiopatyczne włóknienie płuc uzyskali dostęp do leczenia Dobre wiadomości dla pacjentów cierpiących na idiopatyczne włóknienie płuc. Fot. PTWP

Kończący się rok niesie dobre wiadomości dla pacjentów cierpiących na idiopatyczne włóknienie płuc. W projekcie listy refundacyjnej opublikowanym wieczorem w środę (22 grudnia) przez Ministerstwo Zdrowia znajduje się bardzo ważny lek stosowany w tej chorobie.

Pacjenci z idiopatycznym włóknienie płuc dziś już wiedzą, że w 2017 r. będą mieli szansę na skuteczne leczenie i znaczne wydłużenie życia.

Zabiegali o dostęp do terapii, która jest dla nich jedyną szansą na życie. Terapia spowalnia rozwój choroby jednocześnie wydłużając życie chorych. Idiopatyczne włóknienie płuc to choroba rzadka, postępująca, o złych rokowaniach. Trzech lat od momentu postawienia diagnozy dożywa połowa pacjentów.

Cena leków stosowanych w tym schorzeniu oscylowały w granicach 6-9 tys. zł miesięcznie. Minister zdrowia podarował chorym na Gwiazdkę to co najcenniejsze - dłuższe życie.

- Z ogromną radością i ulgą powitaliśmy nową listę refundacyjną, na której pojawił się preparat pirfenidon. To niezwykle ważna wiadomość dla wszystkich chorych na idiopatyczne włóknienie płuc, a także dla ich lekarzy - powiedziała dr Katarzyna Lewandowska z I Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Zaznacza: - Wreszcie będziemy mogli zaproponować chorym lek, który jest od kilku lat dostępny w innych krajach i udowodnił swoją skuteczność w spowalnianiu postępu choroby. Dzięki tej decyzji dającej możliwość nowoczesnego leczenia, chorzy zyskają nadzieję na dłuższe życie. Wierzymy, że jest to pierwszy krok na długiej drodze budowania kompleksowej opieki nad chorymi na choroby rzadkie w naszym kraju.

Lech Karpowicz, prezes Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc zaznacza, że prośby pacjentów po długim czasie zostały wysłuchane. - Decyzja Ministerstwa Zdrowia o wprowadzeniu na listę leków refundowanych leku stosowanego w IPF jest spełnieniem oczekiwań wszystkich pacjentów cierpiących na tę chorobę - podkreślił.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH