e-Zdrowie trudnym spadkiem

W znowelizowanej ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia nie ma pierwotnie planowanych zapisów o wprowadzeniu karty ubezpieczenia zdrowotnego (KUZ). Ostatecznie resort zdrowia zdecydował, że funkcję tych kart będą w przyszłości pełnić nowe, elektroniczne dowody osobiste.

Dylemat - karta czy dowód - ostatecznie rozstrzygnie już nowy rząd. Nie będzie to zresztą jedyne wyzwanie w zakresie informatyzacji ochrony zdrowia, z jakim przyjdzie się zmierzyć w najbliższym czasie decydentom z kilku ministerstw, pracownikom NFZ oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. O tych wyzwaniach rozmawiali uczestnicy sesji "Technologie teleinformacyjne w ochronie zdrowia" podczas XI Forum Rynku Zdrowia.

Urealnianie harmonogramu

CSIOZ pracuje obecnie nad zmianą systemu finansowania całego projektu P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych), który miał być finansowany ze środków unijnych. Jednak ze względu na opóźnienia w realizacji tego przedsięwzięcia, zwanego też systemem e-Zdrowie, jego koszty w znacznej mierze zostaną pokryte ze środków krajowych.

- Na realizację projektu P1 jesteśmy gotowi wydatkować 600 mln zł, jako kwotę zakwalifikowaną po stronie budżetu państwa - mówił Damian Marciniak, dyrektor CSIOZ.

P1 jest największym tego typu projektem wdrażanym obecnie w Europie. Jego elementami są m.in.: Internetowe Konto Pacjenta (IKP), e-recepta, e-zwolnienie, e-skierowanie. Damian Marciniak, który kieruje Centrum od połowy września br., zadeklarował, że Internetowe Konto Pacjenta zostanie uruchomione do końca 2015 roku. Zapewniał też, że nie ma mowy o zwrocie dotacji europejskiej. - Działania CSIOZ i kontrola MZ w tym zakresie miały na celu urealnienie harmonogramu uzgodnionego z Komisją Europejską. Najistotniejsze, że pracujemy nad zmianą systemu finansowania - dodał szef CSIOZ. - Chodzi m.in. o zabezpieczanie interesu zamawiającego oraz o to, by system od początku był w pełni funkcjonalny i kompletny.

Agnieszka Kister, dyrektor Departamentu Infrastruktur y i e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia, wyjaśniła, że kierownictwo resortu widzi olbrzymi potencjał w systemie e-Zdrowia: - Chcemy być w pełni regulatorem tego obszaru i wspierać rozwój e-Zdrowia w Polsce - zaznaczyła.

Przypomniała, że nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia porusza szerokie spektrum zagadnień (liczy 300 stron), w tym z zakresu telemedycyny. Stworzy też prawne ramy dla funkcjonowania Projektu P1 i elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).

Dyrektor Kister zaznaczyła także, że nowelizacja wprowadza od dawna oczekiwane regulacje pozwalające na outsourcing gromadzenia, przechowywania i udostępniania przez podmioty lecznicze informacji w zewnętrznych bazach danych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH