LIPIEC 2017

 • Ostry dyżur

  Projekt wydatków NFZ: 5,5 mld zł więcej na pacjentów

  Leczenie szpitalne, opieka długoterminowa oraz świadczenia rehabilitacyjne - w tych obszarach w przyszłym roku zastrzyk finansowy będzie największy. Łącznie budżet NFZ na 2018 r. będzie wynosić 77,5 mld zł - poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

 • Senat za ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia

  29 czerwca Senat bez poprawek poparł przygotowaną przez rząd ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Docelowa wysokość najniższego wynagrodzenia będzie osiągnięta po upływie okresu przejściowego - do końca 2021 r.

 • Preparaty z konopi będą dostępne dla pacjentów

  Sejm uchwalił 22 czerwca ustawę, która ma umożliwić chorym dostęp do preparatów z konopi; będą mogły być wytwarzane w aptekach na podstawie recepty od lekarza. Surowiec ma być sprowadzany z zagranicy.

 • Raport

  Dla resortu to koszt, a nie inwestycja?

  Dla resortu to koszt, a nie inwestycja?

  - Czujemy się niedocenieni. Zarobki farmaceutów szpitalnych są zbyt niskie, obecne propozycje rządu nie zatrzymają młodych ludzi, którzy ukończyli farmację ukierunkowaną na pracę w aptekach szpitalnych - uważa EWA STECKIEWICZ-BARTNICKA, koordynator Komisji ds. Farmacji Szpitalnej Naczelnej Izby Aptekarskiej.

 • Protest pracowników medycznych, czyli nie chodzi tylko o pieniądze

  Protest pracowników medycznych, czyli nie chodzi tylko o pieniądze

  Postulaty Porozumienia Zawodów Medycznych dotyczą nie tylko największych grup zawodowych w ochronie zdrowia - lekarzy i pielęgniarek - i nie sprowadzają się jedynie do podwyżek. PZM reprezentuje prawie 600 tys. osób pracujących w zawodach medycznych, a każda specjalność tworzy nieodłączną część kadrowego "ekosystemu" opieki zdrowotnej.

 • Specjalistów od zdrowia jest wielu

  Trudno jednoznacznie wskazać, ile tak naprawdę pracowników należy do grupy "innych zawodów medycznych". Przepisy nie określają, co należy rozumieć pod tym pojęciem. Można założyć, że to oznacza te profesje, które związane są z działaniami medycznymi mającymi na celu zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia pacjentów.

 • Ratownicy walczą o własny samorząd

  Ratownicy walczą o własny samorząd

  Praktycznie wszystkie zawody medyczne mają własny samorząd zawodowy - z wyjątkiem ratowników medycznych. - Nikt nie dba o jakość naszej profesji, deontologię, nie wiemy nawet, ilu nas jest. Obecny protest wykorzystamy jako platformę do walki o izbę, a działania nasilimy po wejściu w życie małej nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym - zapowiada ROMAN BADACH- -ROGOWSKI, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM).

 • Fizjoterapeuta - zawód samodzielny

  Fizjoterapeuta - zawód samodzielny

  Po 20 latach batalii doczekali się swojej ustawy. Od roku regulacje obowiązują. Środowisko fizjoterapeutów oczyszcza się z pseudospecjalistów i czeka, aż publiczny płatnik zacznie wykorzystywać ich potencjał.

 • Prawo

  Wola pacjenta i strach lekarza

  Wola pacjenta i strach lekarza

  Oświadczenia pro futuro, czyli wytyczne pacjenta o tym, jak ma wyglądać leczenie, gdy straci świadomość, są czysto uznaniowe. Lekarze - w obawie przed penalizacją - z reguły nie chcą takich deklaracji zauważać. Ta kwestia nadal wymaga prawnego uregulowania.

 • Co zdziałały specwydziały?

  Co zdziałały specwydziały?

  Na mocy rozporządzenia ministra sprawiedliwości z kwietnia ubiegłego roku została stworzona możliwość powoływania w prokuraturach wydziałów zajmujących się błędami medycznymi. Czy po ponad roku funkcjonowania tego rozporządzenia specjalne wydziały prokuratorskie lepiej prowadzą śledztwa?

 • Farmacja

  Leki raz na receptę, raz bez

  Leki raz na receptę, raz bez

  Leki wydawane dotychczas na receptę, a po zmianach wydawane bez niej, traktowane są przez pacjentów jako niezwykle bezpieczne, więc przyjmują je zbyt często i za długo - przestrzegają farmaceuci. Są i takie, które były sprzedawane "od ręki", a potem tylko na receptę. Skąd taka polityka?

 • Apteczna infolinia w służbie marketingu?

  Apteczna infolinia w służbie marketingu?

  - Podanie przez telefon absurdalnie niskiej ceny preparatu zachęca pacjenta do odwiedzenia apteki. Jest to mechanizm znany od wielu lat. Obecnie przenoszony jest na grunt aptek sieciowych - stwierdza TOMASZ LELENO, rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej.

 • Usługi medyczne

  Częściej sprawdzamy poziom cukru, ale...

  Niemal co 10. dorosły Polak nigdy nie wykonał testu na poziom cukru we krwi - wykazało najnowsze badanie opinii przeprowadzone przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą w ramach drugiej edycji kampanii "Ścigamy się z cukrzycą".

 • Pośpiech jest bardzo wskazany

  Każdego roku sepsę rozpoznaje się na świecie u około 27 milionów ludzi. W Polsce z jej powodu umiera co roku około 25 tys. pacjentów. Takie informacje przedstawiano podczas II Polskiego Kongresu "Pokonać sepsę", który obradował we Wrocławiu w dniach 25-27 maja br.

 • Zacznijmy rejestrować sepsę

  Zacznijmy rejestrować sepsę

  - Namawiam anestezjologów, moich młodszych kolegów, żeby stworzyli kolejny rejestr sepsy. To teraz najważniejsze i najpilniejsze zadanie - mówi w wywiadzie dla Rynku Zdrowia prof. ANDRZEJ KÜBLER, prezes Stowarzyszenia na rzecz Badania i Leczenia Sepsy "Pokonać Sepsę".

 • Refundacja aparatów słuchowych

  Cechą charakterystyczną narządu słuchu człowieka jest możliwość odbierania bardzo szerokiej skali dźwięków. W przypadku uszkodzenia słuchu zdolność ta jest obniżona lub w ogóle nie istnieje. U osób z uszkodzonym słuchem poznanie otaczającej rzeczywistości ogranicza się do modalności wzrokowej, która czasem wspomagana jest zmysłem dotyku, węchu, wibracji, odczytywaniem mowy z ust.

 • Pacjenci wymagają zintegrowanej opieki

  - Polacy zbyt mało wiedzą o niewydolności serca, choć należy ona do głównych przyczyn zgonów. Konieczne jest wdrożenie Narodowego Programu Prewencji i Leczenia - mówili specjaliści 3 lipca br. podczas konferencji prasowej w Warszawie.

 • Na te bakterie antybiotyki nie działają

  Na te bakterie antybiotyki nie działają

  Ministerstwo Zdrowia alarmuje i już nie zaleca, ale wprowadza obowiązkowe standardy zwiększające reżim sanitarny w szpitalach. Rośnie liczba zakażeń bakteriami, na które nie działają nawet antybiotyki "ostatniej szansy", a to oznacza brak ratunku dla pacjenta. Jeszcze nigdy nie było tak źle, a za chwilę może być gorzej.

 • Biała Księga PBL wskazuje, które obszary wymagają zmian

  Opublikowana ostatnio Biała Księga PBL jest bardzo wartościową pozycją, przystępnie opisującą przewlekłą białaczkę limfocytową, począwszy od patogenezy, poprzez poszczególne stadia, objawy i metody leczenia - mówi nam prof. IWONA HUS z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 • Leczenie mukopolisacharydozy wymaga kompleksowego wsparcia

  Leczenie mukopolisacharydozy wymaga kompleksowego wsparcia

  - Chorzy na mukopolisacharydozę typu IV muszą mieć dostęp do leczenia na tych samych zasadach, co chorzy typu I,II i VI. Konieczne jest też utworzenie leczniczych ośrodków referencyjnych dla osób powyżej 18. roku życia, refundowanie terapii zasadniczej i leków towarzyszących, zapewnienie dostępu do rehabilitacji - apelują eksperci.

 • Plan dla chorób rzadkich coraz bliżej?

  Plan dla chorób rzadkich coraz bliżej?

  Jak już informowaliśmy, resort zdrowia zapowiedział, że za kilka miesięcy powinien zostać przedstawiony Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich. Tąką deklarację złożył 23 czerwca wiceminister zdrowia MAREK TOMBARKIEWICZ na posiedzeniu zajmującej się tymi schorzeniami Polskiej Grupy Eksperckiej, które odbyło się w Warszawie.

 • Prawda o syndromie ASIA

  Prawda o syndromie ASIA

  - Twórcy teorii ASIA syndrom, którą wykorzystują antyszczepionkowcy, aby zniechęcić rodziców do poddawania dzieci szczepieniom ochronnym, nie posiadają żadnych naukowo potwierdzonych badań, które wskazywałyby, że adiuwanty używane w szczepionkach mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dzieci - podkreślają immunolodzy.

 • Pacjenci napisali do ministra zdrowia

  Pacjenci napisali do ministra zdrowia

  W 47. Kongresie Polskiego Towarzystwa Urologicznego (Katowice, 19-21 czerwca 2017 r.) wzięło udział ok. 1000 urologów z Polski i całego świata. Na program wyjątkowej edycji tego wydarzenia złożyły się m.in. bezpośrednie transmisje operacji z czołowych ośrodków urologicznych, dyskusje, panele eksperckie, sesje plakatowe oraz spotkania z pacjentami.

 • Kongres zniecierpliwionych lekarzy

  Kongres zniecierpliwionych lekarzy

  W dniach 25-28 maja Kraków gościł ponad tysiąc uczestników XVII Kongresu Medycyny Rodzinnej. Tym razem miał szczególny charakter, zbiegł się bowiem z 25-leciem medycyny rodzinnej w Polsce.

 • Dlaczego warto pomyśleć o sieci szpitali onkologicznych

  Dlaczego warto pomyśleć o sieci szpitali onkologicznych

  Czy sieć szpitali onkologicznych, działająca niezależnie od całej sieci szpitali, jest dobrym rozwiązaniem organizacyjnym, które poprawi i skoordynuje opiekę nad pacjentami z chorobami nowotworowymi, a dodatkowo zracjonalizuje wydawanie środków na ich diagnozowanie i leczenie? Specjaliści uważają, że tak.

 • Przegląd

  Raport: obrót wierzytelnościami szpitali

  Zasady gospodarowania mieniem SPZOZ-ów reguluje ustawa o działalności leczniczej, która wprowadza daleko idące ograniczenia w obrocie wierzytelnościami. Uniemożliwiają one swobodne dysponowanie nimi przez dostawców zadłużonych podmiotów leczniczych i negatywnie wpływają na pewność obrotu - uważają eksperci z zespołu doradztwa regulacyjnego DZP.

 • Infarma opublikowała Kodeks Przejrzystości

  30 czerwca br. firmy sygnatariusze Kodeksu Przejrzystości opublikowały dane dotyczące wartości i zakresu współpracy z przedstawicielami zawodów medycznych, w tym lekarzami, farmaceutami, pielęgniarkami i położnymi, a także organizacjami ochrony zdrowia w roku 2016.

 • Naukowa Fundacja Polpharmy przyznała granty

  "Testy diagnostyczne i metody oznaczania biomarkerów w medycynie i farmacji" - tak brzmiał temat XV edycji konkursu na finansowanie projektów badawczych ze środków Naukowej Fundacji Polpharmy. 29 czerwca br. odbyło się uroczyste wręczenie grantów.

 • Pomagają szpitalowi w Tanzanii

  Pomagają szpitalowi w Tanzanii

  Nie chcieli czekać na ukończenie studiów medycznych, aby nieść pomoc pacjentom. Dlatego w 2015 r. utworzyli Fundację SASA, wspierającą placówki medyczne w krajach rozwijających się. Właśnie przygotowują się do kolejnej wyprawy. Jej celem będzie szpital Św. Józefa w Moshi w Tanzanii.

 • Komentarze

 • Terapia eksperymentalna: nadzieja ma swoje granice

  Terapia eksperymentalna: nadzieja ma swoje granice

  Odkrycie komórek macierzystych stało się wielką nadzieją współczesnej medycyny. Trwają badania kliniczne. W potocznej opinii udział w badaniach eksperymentalnych jest wygraną na loterii. Ale nadzieja ma swoje granice.

 • Finanse i zarządzanie

 • Na kolejkach do leczenia zyskuje prywatny sektor

  Na kolejkach do leczenia zyskuje prywatny sektor

  Wzrasta zainteresowanie dodatkowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi - rocznie przybywa ich w granicach 12%. Firmy wykupują pakiety medyczne dla pracowników. Ale najszybciej przybywa klientów indywidualnych. W tym roku liczba wykupywanych przez nich pojedynczych usług i świadczeń zwiększyła się aż o ok. 30%.

 • Sąd: nie można łączyć umowy o pracę z dyżurowaniem kontraktowym

  Sąd: nie można łączyć umowy o pracę z dyżurowaniem kontraktowym

  Przed zarządzającymi szpitalami nie lada wyzwanie. Wkrótce może się okazać, że nie będą mogli zatrudniać lekarzy na dwóch umowach: etacie i tzw. dyżurze kontraktowym. Tak przynajmniej zdecydował sąd w przypadku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, orzekając, że specjalista zatrudniony u jednego pracodawcy nie może łączyć takich umów.

 • Technologie informacyjne

  Cyberbezpieczeństwo w szpitalach

  Cyberbezpieczeństwo w szpitalach

  Jak mogło dojść do sytuacji, w której "wyciekło" 50 tys. danych pacjentów i pracowników szpitala w Kole? Stały się one dostępne w internecie prawdopodobnie za sprawą hakerów. Dane zawierały nie tylko imię i nazwisko, ale także adres zamieszkania, PESEL, numer dowodu osobistego oraz informacje medyczne.

 • Nauka

  Trudna sztuka komunikacji

  Trudna sztuka komunikacji

  Ile razy student medycyny w czasie nauki miał możliwość zetknięcia się z pacjentem cierpiącym? Ile razy z roszczeniowym lub agresywnym? Najczęściej przyszły lekarz nie ma możliwości praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności komunikacji. Ale to zaczyna się zmieniać.

 • Polityka zdrowotna

  Na razie cenniki nie zawisną

  Na razie cenniki nie zawisną

  Konsultacje projektu ustawy o działalności leczniczej, wprowadzającego możliwość korzystania ze świadczeń odpłatnych w publicznych szpitalach, zostały wstrzymane - podało Ministerstwo Zdrowia. Decyzja zapadła 20 czerwca na spotkaniu premier BEATY SZYDŁO i ministra zdrowia KONSTANTEGO RADZIWIŁŁA.

 • Świąteczna opieka w sąsiedztwie SOR?

  Świąteczna opieka w sąsiedztwie SOR?

  Ministerstwo Zdrowia planuje włączenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w struktury lecznic, które weszły do tzw. sieci szpitali. W środowisku medycznym jest sporo wątpliwości dotyczących takiego rozwiązania. Jaki więc model doraźnej pomocy lekarskiej "po godzinach" byłby najbardziej korzystny dla pacjentów?

 • Co obiecuje pacjentom minister?

  Co obiecuje pacjentom minister?

  - Do sieci zostały zakwalifikowane 593 szpitale spośród 912, które miały dotychczas kontraktowane świadczenia w ramach NFZ. Skonsumują one 30 mld 690 mln zł. Największymi jednak beneficjentami nowego rozwiązania będą sami pacjenci - poinformował 28 czerwca podczas spotkania z dziennikarzami minister zdrowia KONSTANTY RADZIWIŁŁ.

 • Sieciowe listy nie zaskoczyły, ale odwołania będą składane

  Sieciowe listy nie zaskoczyły, ale odwołania będą składane

  Oddziały wojewódzkie NFZ 27 czerwca ogłosiły w Biuletynie Informacji Publicznej wykazy lecznic zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. Listy będą obowiązywały od 1 października tego roku do 30 czerwca 2021 r.

WYSZUKAJ W TREŚCI MAGAZYNU

PRENUMERATA RYNKU ZDROWIA

 • Prenumerata roczna już od 80 złotych!
 • Zniżki przy prenumeracie wielu egzemplarzy
 • Specjalna wersja dla lekarzy i farmaceutów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.