CZERWIEC 2017

 • Ostry dyżur

  Protest ratowników medycznych

  24 maja o godz. 16 rozpoczął się ogólnopolski protest ratowników medycznych. - Godzina jest symboliczna, chcemy 1600 zł brutto podwyżki. Liczymy, że poprą nas pacjenci. Mamy harmonogram do października zawierający uciążliwe niespodzianki dla rządu - przestrzega ROMAN BADACH-ROGOWSKI, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM).

 • Raport

  Trwa narodowa e-popeja

  Historia kompleksowej, trochę "odgórnej" informatyzacji polskiej ochrony zdrowia - obiecywanej przez kolejne rządy - trwa już kilkanaście lat. Przyspieszenia nabrała dekadę temu, kiedy pojawiły się naprawdę spore środki unijne. Z czasem szło jednak jak po grudzie. Teraz resort zdrowia zapowiada nowe podejście do tzw. projektu P1.

 • Cyfrowe oblicze sieci szpitali

  Cyfrowe oblicze sieci szpitali

  Wprowadzanie tzw. sieci szpitali oznacza nowe wyzwania także dla użytkowników i dostawców systemów informatycznych w sektorze ochrony zdrowia. Wynikają one zarówno ze względów organizacyjnych oraz technologicznych, jak i związanych z nowymi zasadami finansowania lecznic.

 • Rejestry medyczne wymagają informatyzacji

  Rejestry medyczne wymagają informatyzacji

  Eksperci są zgodni co do tego, że najbardziej obiektywnym narzędziem monitorowania i porównywania efektów terapii są rzetelne rejestry medyczne. Ich prowadzenie nie będzie jednak możliwe bez sprawnie działających systemów informatycznych.

 • Wywiad

  System e-zdrowia budujmy etapami

  System e-zdrowia budujmy etapami

  - Pełną gotowość do pilotażowego wdrożenia e-Recepty osiągniemy w pierwszym kwartale 2018 r. Jesteśmy w przededniu opublikowania odpowiedniej dokumentacji dla wszystkich zainteresowanych podmiotów - mówi MARCIN WĘGRZYNIAK, dyrektor CSIOZ, z którym rozmawiamy o stanie prac nad centralnymi projektami dotyczącymi e-zdrowia.

 • Kompetencje pielęgniarek nie mogą być marnotrawione

  W Polsce brakuje pomocniczego zawodu wspierającego pielęgniarki. To trzeba zmienić. Musimy też lepiej wykorzystać kompetencje białego personelu z wyższym wykształceniem. Takie są główne cele strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce - zaznacza wiceminister zdrowia JÓZEFA SZCZUREK-ŻELAZKO.

 • Farmacja

  Leki biopodobne - jak się sprawdzają?

  Leki biopodobne - jak się sprawdzają?

  Leki biopodobne coraz szerzej wkraczają do praktyki klinicznej, zastępując oryginalne leki biologiczne po wygaśnięciu ich ochrony patentowej. Wyniki badań i doświadczenie kliniczne zdają się dowodzić, że pomimo wcześniej wyrażanych obaw biosymilary okazały się równie skuteczne i bezpieczne jak leki referencyjne.

 • Rośnie eksport leków z Polski

  Rośnie eksport leków z Polski

  Uczestnicy sesji pt. "Rozwój branży farmaceutycznej w Europie Centralnej" w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 10-12 maja 2017 r.) starali się m.in. odpowiedzieć na pytanie, czy Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla rozwoju przemysłu farmaceutycznego?

 • Ta branża lubi spokój

  Ta branża lubi spokój

  Trwają prace nad kilkoma projektami zmian ustawowych dotyczących refundacji. Planowane nowelizacje dotyczące m.in. przemysłu farmaceutycznego oraz branży wyrobów medycznych były jednym z ważniejszych tematów dyskusji podczas sesji "Przemysł i medycyna" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 10-12 maja br.).

 • Podpis prezydenta przesądził - będzie apteka dla aptekarza

  Podpis prezydenta przesądził - będzie apteka dla aptekarza

  Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne wzbudzała kontrowersje do ostatnich chwil. Na nowych przepisach skorzystają małe, rodzinne apteki, które przegrywają w konkurencji z aptekami sieciowymi. Przeciwnikami rozwiązania byli przede wszystkim przedstawiciele sieci aptecznych, pracodawcy. Kto ma rację?

 • O stosowaniu leków biopodobnych decyduje praktyka

  O stosowaniu leków biopodobnych decyduje praktyka

  Kwestia statusu prawnego leków biopodobnych oraz możliwość ich zamiennego stosowania z lekiem referencyjnym zyskuje w ostatnim czasie na znaczeniu - w związku z rozwijającym się rynkiem takich leków (do 2016 r. EMA zarejestrowała 23 leki biopodobne). Tymczasem przepisy prawa nie dają odpowiedzi na wiele pytań, stąd bardzo duże znaczenie ma praktyka.

 • Usługi medyczne

  Resort zdrowia o dostępie do terapii w chorobach rzadkich

  Pacjenci z chorobami rzadkimi apelują do decydentów o poprawę dostępu do terapii i równe traktowanie. Jak wskazują, zdarza się, że osoby z tą samą chorobą są dzielone na chorych, którym oferuje się leki, i tych, którzy nie mają takiej możliwości. Chorzy zwracają uwagę, że mają ograniczony dostęp nawet do tanich środków.

 • Co nowego w diabetologii

  Jeśli chodzi o farmakoterapię, starania diabetologów koncentrują się na dwóch obszarach: optymalizacji oraz indywidualizacji leczenia, czyli doborze konkretnego preparatu z danej grupy do potrzeb pacjenta. Chodzi m.in. o wykorzystanie wszystkich możliwości preparatu w procesie leczenia.

 • Brakuje sprawnego systemu profilaktyki

  W Polsce nie ma kompleksowego, spójnego i sprawnego systemu profilaktyki chorób, obejmującego planowanie działań, nadzór nad ich realizacją oraz ocenę. Z powodu niewystarczającego dostępu do badań objęto nimi mało pacjentów - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

 • Czas poprawić organizację opieki

  Czas poprawić organizację opieki

  Sytuacja pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane (SM) w Polsce poprawia się - co czwarty chory ma zapewniony dostęp do farmakoterapii, co stawia nas na średnim poziomie europejskim - podkreślają eksperci. Niestety, nadal wiele do życzenia pozostawia organizacja całościowej opieki nad tą grupą chorych.

 • Przegląd

  Szwajcarzy radzą, jak organizować system opieki zdrowotnej

  Polski system opieki zdrowotnej nadal nie radzi sobie ze skoordynowanym leczeniem pacjentów. Główny akcent w procesie terapii wciąż położony jest na realizację konkretnych procedur. Decydenci chcą to zmienić, a Szwajcarzy podpowiadają, jak osiągnąć cel.

 • Drastycznym obrazkiem w palacza

  Drastycznym obrazkiem w palacza

  Kobieta plująca krwią, płuco z nowotworem, dziura w krtani to tylko niektóre z palety zdjęć, które na dobre zagościły na opakowaniach papierosów. To, czy wzbudzanie lęku lub strachu spowoduje trwałe zmiany, zależy od zakresu oczekiwań i czasu - twierdzą eksperci. Na razie pewne jest to, że odwracamy wzrok.

 • Koszty społeczne nowotworów krwi

  Na zlecenie Fundacji DKMS Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego wraz z Fundacją Urszuli Jaworskiej, Fundacją Spełnionych Marzeń oraz Fundacją Iskierka podjął się realizacji badania, które zwraca uwagę na koszty społeczne ponoszone przez pacjentów cierpiących na nowotwory krwi i układu chłonnego.

 • Badania i rozwój

  Drenaż mózgów dewastuje polską naukę

  Drenaż mózgów dewastuje polską naukę

  Skala emigracji naszych naukowców i przedsiębiorców, między innymi z sektora medycznego, od lat jest niepokojąca. Młodzi ludzie zaczynają działalność badawczą w Polsce, aby później realizować swoje projekty w innych krajach. W jaki sposób odwrócić ten trend?

 • Komentarze

  Wiemy, jak powinien wyglądać modelowy system leczenia SM

  W terapii chorych na stwardnienie rozsiane (SM) mówimy o optymalizacji procesu leczenia, który musi nadążać za postępem wiedzy, poszerzającymi się możliwościami diagnostycznymi i terapeutycznymi oraz rosnącą świadomością dotyczącą interdyscyplinarnego podejścia do pacjenta.

 • Komu potrzebna jest definicja leku biopodobnego?

  Komu potrzebna jest definicja leku biopodobnego?

  27 kwietnia br. w portalu Rynku Zdrowia ukazał się artykuł "Terapie biologiczne: chodzi nam o tanie leczenie czy tanie leki?"*, który jest próbą uzasadnienia tezy o konieczności wprowadzenia odrębnej definicji leku biopodobnego w naszym ustawodawstwie.

 • Finanse i zarządzanie

  Możemy wkrótce stracić wiele pielęgniarek

  Możemy wkrótce stracić wiele pielęgniarek

  Kiedy prof. PIOTR KUNA, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi, zaalarmował, że wraz z powrotem wcześniejszych emerytur co piąta pracująca u niego pielęgniarka przejdzie na emeryturę, w sieci zawrzało.

 • MZ wycofuje termin dostosowania szpitali

  MZ wycofuje termin dostosowania szpitali

  Komentarze na temat tego, co w praktyce będzie oznaczało wycofanie się z terminu dostosowania szpitali do wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia, są skrajne. Jedni mówią, że to błąd i nie ma już szans, żeby zapuszczone szpitale przekształcić w placówki XXI wieku. Inni wskazują, że MZ uwzględniło w końcu realia - brakuje pieniędzy na modernizacje.

 • O leczeniu, finansowaniu i podatkach

  O leczeniu, finansowaniu i podatkach

  O najbardziej aktualnych problemach organizacyjnych i finansowych szpitali rozmawiali w trakcie IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC 2017, Katowice, 10-12 maja br.) uczestnicy sesji "Polski szpital 2017 cz. II". Zastanawiali się, jaki wpływ na leczenie ma sposób finansowania i opodatkowania?

 • Wyroby medyczne

  Refundacja wyrobów medycznych: nadal jest sporo niewiadomych

  Refundacja wyrobów medycznych: nadal jest sporo niewiadomych

  Przepisy dotyczące refundacji wyrobów medycznych - wzorowane na mechanizmie refundacji leków - których projekt został zaprezentowany przez Ministerstwo Zdrowia w połowie czerwca ubiegłego roku, miały dość szybko wejść w życie. Tak się jednak nie stało. Do dzisiaj nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt tej nowelizacji. Znane są jedynie ogólne założenia.

 • Technologie informacyjne

  Na co jeszcze czekamy?

  Na co jeszcze czekamy?

  Obecnie obowiązująca data wdrożenia i prowadzenia dokumentacji medycznej wyłącznie w postaci elektronicznej - jako obowiązującego standardu - to 1 stycznia 2018 r. Czy ten termin jest realny? Na to pytanie odpowiadają zarządzający szpitalami oraz dostawcy rozwiązań informatycznych.

 • Nauka

  Limity przyjęć a jakość nauczania

  Limity przyjęć a jakość nauczania

  W kraju brakuje lekarzy, dlatego jeszcze w 2015 r. Ministerstwo Zdrowia podkreślało, że należy zwiększyć limity przyjęć na studia lekarskie - docelowo o 20%. Czy coraz większa liczebność roczników jest do pogodzenia z jakością kształcenia? Władze uczelni wskazują, że nie uda się tego zrobić bez wsparcia z budżetu państwa.

 • Polityka zdrowotna

  Więcej nadziei czy obaw?

  Więcej nadziei czy obaw?

  Do 29 maja można było zgłaszać uwagi dotyczące projektów trzech rozporządzeń o tzw. sieci szpitali. Zapytaliśmy dyrektorów lecznic, co sądzą o przygotowanych przez resort zdrowia przepisach wykonawczych.

 • Wszystko jasne? Niekoniecznie

  Wszystko jasne? Niekoniecznie

  Jak wyjaśnia resort zdrowia w uzasadnieniu do jednego z trzech rozporządzeń w sprawie tzw. sieci szpitali, na liście świadczeń odrębnie finansowanych (poza ryczałtem) znajdują się świadczenia kosztochłonne. Czy ten wykaz jest kompletny?

 • Te prognozy ekspertów dają do myślenia

  Te prognozy ekspertów dają do myślenia

  W najlepszym przypadku po wejściu w życie sieci szpitali lecznice otrzymają pieniądze, jakie uzyskały łącznie z nadwykonaniami w 2015 roku - to jeden z wniosków płynących z dyskusji podczas sesji "Polski szpital 2017 cz. I", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC 2017, Katowice, 10-12 maja br.).

WYSZUKAJ W TREŚCI MAGAZYNU

PRENUMERATA RYNKU ZDROWIA

 • Prenumerata roczna już od 80 złotych!
 • Zniżki przy prenumeracie wielu egzemplarzy
 • Specjalna wersja dla lekarzy i farmaceutów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.