CZERWIEC 2017

 • Ostry dyżur

  Protest ratowników medycznych

  24 maja o godz. 16 rozpoczął się ogólnopolski protest ratowników medycznych. - Godzina jest symboliczna, chcemy 1600 zł brutto podwyżki. Liczymy, że poprą nas pacjenci. Mamy harmonogram do października zawierający uciążliwe niespodzianki dla rządu - przestrzega ROMAN BADACH-ROGOWSKI, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM).

 • Raport

  Trwa narodowa e-popeja

  Historia kompleksowej, trochę "odgórnej" informatyzacji polskiej ochrony zdrowia - obiecywanej przez kolejne rządy - trwa już kilkanaście lat. Przyspieszenia nabrała dekadę temu, kiedy pojawiły się naprawdę spore środki unijne. Z czasem szło jednak jak po grudzie. Teraz resort zdrowia zapowiada nowe podejście do tzw. projektu P1.

 • Cyfrowe oblicze sieci szpitali

  Cyfrowe oblicze sieci szpitali

  Wprowadzanie tzw. sieci szpitali oznacza nowe wyzwania także dla użytkowników i dostawców systemów informatycznych w sektorze ochrony zdrowia. Wynikają one zarówno ze względów organizacyjnych oraz technologicznych, jak i związanych z nowymi zasadami finansowania lecznic.

 • Rejestry medyczne wymagają informatyzacji

  Rejestry medyczne wymagają informatyzacji

  Eksperci są zgodni co do tego, że najbardziej obiektywnym narzędziem monitorowania i porównywania efektów terapii są rzetelne rejestry medyczne. Ich prowadzenie nie będzie jednak możliwe bez sprawnie działających systemów informatycznych.

 • Wywiad

  System e-zdrowia budujmy etapami

  System e-zdrowia budujmy etapami

  - Pełną gotowość do pilotażowego wdrożenia e-Recepty osiągniemy w pierwszym kwartale 2018 r. Jesteśmy w przededniu opublikowania odpowiedniej dokumentacji dla wszystkich zainteresowanych podmiotów - mówi MARCIN WĘGRZYNIAK, dyrektor CSIOZ, z którym rozmawiamy o stanie prac nad centralnymi projektami dotyczącymi e-zdrowia.

 • Kompetencje pielęgniarek nie mogą być marnotrawione

  W Polsce brakuje pomocniczego zawodu wspierającego pielęgniarki. To trzeba zmienić. Musimy też lepiej wykorzystać kompetencje białego personelu z wyższym wykształceniem. Takie są główne cele strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce - zaznacza wiceminister zdrowia JÓZEFA SZCZUREK-ŻELAZKO.

 • Farmacja

  Leki biopodobne - jak się sprawdzają?

  Leki biopodobne - jak się sprawdzają?

  Leki biopodobne coraz szerzej wkraczają do praktyki klinicznej, zastępując oryginalne leki biologiczne po wygaśnięciu ich ochrony patentowej. Wyniki badań i doświadczenie kliniczne zdają się dowodzić, że pomimo wcześniej wyrażanych obaw biosymilary okazały się równie skuteczne i bezpieczne jak leki referencyjne.

 • Rośnie eksport leków z Polski

  Rośnie eksport leków z Polski

  Uczestnicy sesji pt. "Rozwój branży farmaceutycznej w Europie Centralnej" w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 10-12 maja 2017 r.) starali się m.in. odpowiedzieć na pytanie, czy Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla rozwoju przemysłu farmaceutycznego?

 • Ta branża lubi spokój

  Ta branża lubi spokój

  Trwają prace nad kilkoma projektami zmian ustawowych dotyczących refundacji. Planowane nowelizacje dotyczące m.in. przemysłu farmaceutycznego oraz branży wyrobów medycznych były jednym z ważniejszych tematów dyskusji podczas sesji "Przemysł i medycyna" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 10-12 maja br.).

 • Podpis prezydenta przesądził - będzie apteka dla aptekarza

  Podpis prezydenta przesądził - będzie apteka dla aptekarza

  Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne wzbudzała kontrowersje do ostatnich chwil. Na nowych przepisach skorzystają małe, rodzinne apteki, które przegrywają w konkurencji z aptekami sieciowymi. Przeciwnikami rozwiązania byli przede wszystkim przedstawiciele sieci aptecznych, pracodawcy. Kto ma rację?

 • O stosowaniu leków biopodobnych decyduje praktyka

  O stosowaniu leków biopodobnych decyduje praktyka

  Kwestia statusu prawnego leków biopodobnych oraz możliwość ich zamiennego stosowania z lekiem referencyjnym zyskuje w ostatnim czasie na znaczeniu - w związku z rozwijającym się rynkiem takich leków (do 2016 r. EMA zarejestrowała 23 leki biopodobne). Tymczasem przepisy prawa nie dają odpowiedzi na wiele pytań, stąd bardzo duże znaczenie ma praktyka.

 • Usługi medyczne

  Resort zdrowia o dostępie do terapii w chorobach rzadkich

  Pacjenci z chorobami rzadkimi apelują do decydentów o poprawę dostępu do terapii i równe traktowanie. Jak wskazują, zdarza się, że osoby z tą samą chorobą są dzielone na chorych, którym oferuje się leki, i tych, którzy nie mają takiej możliwości. Chorzy zwracają uwagę, że mają ograniczony dostęp nawet do tanich środków.

 • Co nowego w diabetologii

  Jeśli chodzi o farmakoterapię, starania diabetologów koncentrują się na dwóch obszarach: optymalizacji oraz indywidualizacji leczenia, czyli doborze konkretnego preparatu z danej grupy do potrzeb pacjenta. Chodzi m.in. o wykorzystanie wszystkich możliwości preparatu w procesie leczenia.

 • Brakuje sprawnego systemu profilaktyki

  W Polsce nie ma kompleksowego, spójnego i sprawnego systemu profilaktyki chorób, obejmującego planowanie działań, nadzór nad ich realizacją oraz ocenę. Z powodu niewystarczającego dostępu do badań objęto nimi mało pacjentów - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

 • Czas poprawić organizację opieki

  Czas poprawić organizację opieki

  Sytuacja pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane (SM) w Polsce poprawia się - co czwarty chory ma zapewniony dostęp do farmakoterapii, co stawia nas na średnim poziomie europejskim - podkreślają eksperci. Niestety, nadal wiele do życzenia pozostawia organizacja całościowej opieki nad tą grupą chorych.

 • Przegląd

  Szwajcarzy radzą, jak organizować system opieki zdrowotnej

  Polski system opieki zdrowotnej nadal nie radzi sobie ze skoordynowanym leczeniem pacjentów. Główny akcent w procesie terapii wciąż położony jest na realizację konkretnych procedur. Decydenci chcą to zmienić, a Szwajcarzy podpowiadają, jak osiągnąć cel.

 • Drastycznym obrazkiem w palacza

  Drastycznym obrazkiem w palacza

  Kobieta plująca krwią, płuco z nowotworem, dziura w krtani to tylko niektóre z palety zdjęć, które na dobre zagościły na opakowaniach papierosów. To, czy wzbudzanie lęku lub strachu spowoduje trwałe zmiany, zależy od zakresu oczekiwań i czasu - twierdzą eksperci. Na razie pewne jest to, że odwracamy wzrok.

 • Koszty społeczne nowotworów krwi

  Na zlecenie Fundacji DKMS Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego wraz z Fundacją Urszuli Jaworskiej, Fundacją Spełnionych Marzeń oraz Fundacją Iskierka podjął się realizacji badania, które zwraca uwagę na koszty społeczne ponoszone przez pacjentów cierpiących na nowotwory krwi i układu chłonnego.

 • Badania i rozwój

  Drenaż mózgów dewastuje polską naukę

  Drenaż mózgów dewastuje polską naukę

  Skala emigracji naszych naukowców i przedsiębiorców, między innymi z sektora medycznego, od lat jest niepokojąca. Młodzi ludzie zaczynają działalność badawczą w Polsce, aby później realizować swoje projekty w innych krajach. W jaki sposób odwrócić ten trend?

 • Komentarze

  Wiemy, jak powinien wyglądać modelowy system leczenia SM

  W terapii chorych na stwardnienie rozsiane (SM) mówimy o optymalizacji procesu leczenia, który musi nadążać za postępem wiedzy, poszerzającymi się możliwościami diagnostycznymi i terapeutycznymi oraz rosnącą świadomością dotyczącą interdyscyplinarnego podejścia do pacjenta.

 • Komu potrzebna jest definicja leku biopodobnego?

  Komu potrzebna jest definicja leku biopodobnego?

  27 kwietnia br. w portalu Rynku Zdrowia ukazał się artykuł "Terapie biologiczne: chodzi nam o tanie leczenie czy tanie leki?"*, który jest próbą uzasadnienia tezy o konieczności wprowadzenia odrębnej definicji leku biopodobnego w naszym ustawodawstwie.

 • Finanse i zarządzanie

  Możemy wkrótce stracić wiele pielęgniarek

  Możemy wkrótce stracić wiele pielęgniarek

  Kiedy prof. PIOTR KUNA, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi, zaalarmował, że wraz z powrotem wcześniejszych emerytur co piąta pracująca u niego pielęgniarka przejdzie na emeryturę, w sieci zawrzało.

 • MZ wycofuje termin dostosowania szpitali

  MZ wycofuje termin dostosowania szpitali

  Komentarze na temat tego, co w praktyce będzie oznaczało wycofanie się z terminu dostosowania szpitali do wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia, są skrajne. Jedni mówią, że to błąd i nie ma już szans, żeby zapuszczone szpitale przekształcić w placówki XXI wieku. Inni wskazują, że MZ uwzględniło w końcu realia - brakuje pieniędzy na modernizacje.

 • O leczeniu, finansowaniu i podatkach

  O leczeniu, finansowaniu i podatkach

  O najbardziej aktualnych problemach organizacyjnych i finansowych szpitali rozmawiali w trakcie IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC 2017, Katowice, 10-12 maja br.) uczestnicy sesji "Polski szpital 2017 cz. II". Zastanawiali się, jaki wpływ na leczenie ma sposób finansowania i opodatkowania?

 • Wyroby medyczne

  Refundacja wyrobów medycznych: nadal jest sporo niewiadomych

  Refundacja wyrobów medycznych: nadal jest sporo niewiadomych

  Przepisy dotyczące refundacji wyrobów medycznych - wzorowane na mechanizmie refundacji leków - których projekt został zaprezentowany przez Ministerstwo Zdrowia w połowie czerwca ubiegłego roku, miały dość szybko wejść w życie. Tak się jednak nie stało. Do dzisiaj nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt tej nowelizacji. Znane są jedynie ogólne założenia.

 • Technologie informacyjne

  Na co jeszcze czekamy?

  Na co jeszcze czekamy?

  Obecnie obowiązująca data wdrożenia i prowadzenia dokumentacji medycznej wyłącznie w postaci elektronicznej - jako obowiązującego standardu - to 1 stycznia 2018 r. Czy ten termin jest realny? Na to pytanie odpowiadają zarządzający szpitalami oraz dostawcy rozwiązań informatycznych.

 • Nauka

  Limity przyjęć a jakość nauczania

  Limity przyjęć a jakość nauczania

  W kraju brakuje lekarzy, dlatego jeszcze w 2015 r. Ministerstwo Zdrowia podkreślało, że należy zwiększyć limity przyjęć na studia lekarskie - docelowo o 20%. Czy coraz większa liczebność roczników jest do pogodzenia z jakością kształcenia? Władze uczelni wskazują, że nie uda się tego zrobić bez wsparcia z budżetu państwa.

 • Polityka zdrowotna

  Więcej nadziei czy obaw?

  Więcej nadziei czy obaw?

  Do 29 maja można było zgłaszać uwagi dotyczące projektów trzech rozporządzeń o tzw. sieci szpitali. Zapytaliśmy dyrektorów lecznic, co sądzą o przygotowanych przez resort zdrowia przepisach wykonawczych.

 • Wszystko jasne? Niekoniecznie

  Wszystko jasne? Niekoniecznie

  Jak wyjaśnia resort zdrowia w uzasadnieniu do jednego z trzech rozporządzeń w sprawie tzw. sieci szpitali, na liście świadczeń odrębnie finansowanych (poza ryczałtem) znajdują się świadczenia kosztochłonne. Czy ten wykaz jest kompletny?

 • Te prognozy ekspertów dają do myślenia

  Te prognozy ekspertów dają do myślenia

  W najlepszym przypadku po wejściu w życie sieci szpitali lecznice otrzymają pieniądze, jakie uzyskały łącznie z nadwykonaniami w 2015 roku - to jeden z wniosków płynących z dyskusji podczas sesji "Polski szpital 2017 cz. I", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC 2017, Katowice, 10-12 maja br.).

WYSZUKAJ W TREŚCI MIESIĘCZNIKA

PRENUMERATA RYNKU ZDROWIA

 • Prenumerata roczna już od 80 złotych!
 • Zniżki przy prenumeracie wielu egzemplarzy
 • Specjalna wersja dla lekarzy i farmaceutów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH