MAJ 2017

 • Ostry dyżur

  Sieć szpitali wejdzie w życie

  Prezydent ANDRZEJ DUDA podpisał 13 kwietnia ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Pierwsze wykazy placówek zakwalifikowanych do sieci będą obowiązywały od 1 października br.

 • Powstał zespół ds. strategii rozwoju pielęgniarstwa

  Minister zdrowia KONSTANTY RADZIWIŁŁ powołał zespół ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Zespół ma zakończyć prace do 31 października. Jego zadaniem będzie przedstawienie propozycji, które pomogą rozwiązać problemy środowiska.

 • Godne podwyżki albo strajk

  1600 zł podwyżki w trzech transzach - do września 2018 r. - domagają się w liście otwartym do premier BEATY SZYDŁO przedstawiciele związków zawodowych reprezentujących innych pracowników medycznych niż lekarze i pielęgniarki.

 • Raport

  Resort zdrowia zapowiada rewolucję w dostępie do skutecznych terapii

  Resort zdrowia zapowiada rewolucję w dostępie do skutecznych terapii

  Wzrost znaczenia AOTMiT przy podejmowaniu przez resort zdrowia decyzji o refundowaniu danej metody leczenia i ułatwianie pacjentom dostępu do terapii, które nie są obecnie refundowane. To niektóre z planowanych zmian m.in. w ustawie o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

 • Apteka jednak dla aptekarza

  Ośmiu członków senackich komisji - Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Zdrowia przegłosowało 19 kwietnia znowelizowaną ustawę Prawo farmaceutyczne. Przeszedł wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

 • Lekarzy wciąż mamy za mało

  Lekarzy wciąż mamy za mało

  Zarówno kształcenie przeddyplomowe przyszłych lekarzy, jak i podyplomowe jest dzisiaj jednym z najistotniejszych tematów poruszanych podczas dyskusji dotyczących przyszłości ochrony zdrowia. To ze względu na fakt, że liczba - statystycznie licząc - 2,3 lekarza na 1 tys. mieszkańców stawia Polskę na końcu stawki krajów europejskich.

 • Prawo

  Tajemnica lekarska stała się "jawnicą"?

  Tajemnica lekarska stała się "jawnicą"?

  - Etyka lekarska należy do najważniejszych kwestii, bo jeśli normy moralne nie będą przestrzegane i promowane przez lekarzy oraz lekarzy dentystów, to rozmowa o innych sprawach traci sens - twierdzi dr MACIEJ HAMANKIEWICZ, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

 • Prawnik może pomóc w przestrzeganiu zasad etyki lekarskiej

  Prawnik może pomóc w przestrzeganiu zasad etyki lekarskiej

  Z wypowiedzi uczestników sesji podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, dotyczącej znaczenia etyki w pracy personelu medycznego, odnoszę wrażenie, że dla lekarzy wciąż jeszcze nie jest oczywisty status i charakter normatywny Kodeksu etyki lekarskiej - pisze mec. Gabriela Morawska-Stanecka z Kancelarii Adwokatów GMS.

 • Usługi medyczne

  Choroba nie wyklucza aktywnego życia seksualnego

  Choroba nie wyklucza aktywnego życia seksualnego

  - Choroba nie przekreśla życia erotycznego - przekonywali eksperci podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca), w czasie sesji "Życie seksualne osób w trakcie terapii i po leczeniu m.in. kardiologicznym i onkologicznym".

 • Najtrudniej zbudować zespół

  Najtrudniej zbudować zespół

  Polscy pacjenci onkologiczni są zazwyczaj w gorszym ogólnym stanie zdrowia niż np. pacjenci w USA czy Europie Zachodniej. To jeden z powodów, dla których tak ważna jest odpowiednia organizacja leczenia osób cierpiących na choroby nowotworowe. W tym zakresie nadal mamy sporo do zrobienia - wskazują eksperci.

 • Koordynacja opieki służy pacjentowi

  Koordynacja opieki służy pacjentowi

  Rozmowa z prof. KRYSTIANEM WITĄ, zastępcą dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 7 SUM, Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach

 • Na wypisie opieka się nie kończy

  Na wypisie opieka się nie kończy

  - System opieki zdrowotnej powinien zmierzać do tego, aby chory nie wychodził ze szpitala bez zaopatrzenia rehabilitacyjnego. Prawidłowość ta powinna dotyczyć każdej specjalności medycznej, w której ten chory był leczony - podkreśla prof. KRYSTYNA KSIĘŻOPOLSKA-ORŁOWSKA, konsultant krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

 • Wycięcie interny z systemu grozi załamaniem

  Wycięcie interny z systemu grozi załamaniem

  Przedstawiciele środowiska internistów przestrzegają przed marginalizowaniem tej dziedziny i przypominają: specjalistyka nie rozwiąże problemów chorych. Staje się to szczególnie ważne w obliczu coraz większej liczby seniorów, którzy będą zmagać się wielochorobowością.

 • Wojskowi specjaliści radzą ratownikom i lekarzom

  Wojskowi specjaliści radzą ratownikom i lekarzom

  - Zajmujemy się uprawianiem medycyny w nie do końca dobrych miejscach - tak gen. dyw. prof. GRZEGORZ GIELERAK, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, scharakteryzował istotę medycyny pola walki. Podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych mówiono o wykorzystywaniu jej doświadczeń w systemie zabezpieczenia medycznego państwa.

 • Czekanie na pilotaż opieki koordynowanej w POZ

  Czekanie na pilotaż opieki koordynowanej w POZ

  Dobiega końca pierwszy etap wieloletniego projektu "Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK-NFZ)", pod nazwą "Opracowanie modeli koordynowanej opieki zdrowotnej dla Polski". Bank Światowy, który koordynuje prace, ma w najbliższych dniach przekazać resortowi zdrowia kompletne opracowanie.

 • Laparoskopia w urologii - jeszcze jej za mało

  Laparoskopia w urologii - jeszcze jej za mało

  Wiedza polskich urologów jest doceniana w całej Europie. To powód do zadowolenia. Martwi natomiast zbyt mała liczba procedur wykonywanych przy zastosowaniu technik laparoskopowych w urologii onkologicznej - zwracają uwagę specjaliści.

 • XVII Kongres Medycyny Rodzinnej

  W dniach 25-28 maja 2017 roku w Krakowie, pod hasłem "Hejnał na 25 lecie!", odbędzie się XVII Kongres Medycyny Rodzinnej, organizowany przez Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

 • Błędy w diagnostyce laboratoryjnej? Ich źródłem bywa sam pacjent

  Błędy w diagnostyce laboratoryjnej? Ich źródłem bywa sam pacjent

  Pacjent przed badaniem ma być na czczo, ale posłodzona woda mineralna przecież nie zaszkodzi. Bez leków, ale przecież witamina C to nie lek. Jeśli wie, że może coś zjeść, to zje - np. cztery banany przed badaniem stężenia katecholamin. Z góry wiadomo, jaka w takiej sytuacji będzie wartość wyników...

 • Czy badania cytologiczne można robić zbyt często?

  Czy badania cytologiczne można robić zbyt często?

  "Jeśli badanie cytologiczne miała Pani wykonane w ciągu ostatnich trzech lat i nie wykazało ono zmian, nie ma potrzeby jego powtarzania". Komunikat tej treści zbulwersował pacjentki jednej z opolskich przychodni. Czy ich oburzenie jest uzasadnione?

 • Fizjoterapeuci mogą pomóc większej liczbie pacjentów

  Fizjoterapeuci mogą pomóc większej liczbie pacjentów

  Dzięki regulacji zawodu fizjoterapeuty pacjenci w końcu mają szansę na bezpieczną i profesjonalną terapię. Przedstawiciele tej profesji przekonują, że mogą pomóc kilkukrotnie większej grupie pacjentów niż obecnie. I przypominają, że są województwa, gdzie po udarze mózgu chorzy czekają na rehabilitacje nawet 4 lata.

 • Nie znamy w pełni mechanizmu otyłości

  Nie znamy w pełni mechanizmu otyłości

  W zespole lekarskim, który leczy otyłość, muszą się znaleźć specjaliści z wielu dziedzin. Ich zadaniem jest między innymi dotarcie do umysłu pacjenta i zmiana sposobu jego myślenia - zaznacza prof. KRZYSZTOF PAŚNIK, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirugii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

 • Komentarze

 • W przypadku leków nigdy za dużo ostrożności

  Leki biologiczne, z uwagi na ich złożony charakter (specyfika procesu produkcji i różnorodność linii komórkowych), powinny być łatwe do zidentyfikowania, m.in. z powodu potrzeby monitorowania działań niepożądanych.

 • Szkolenie chirurgów wymaga centrów symulacji

  Bardzo istotna kwestia, którą wręcz pilnie trzeba przedyskutować w środowisku, dotyczy jakości szkoleń specjalizacyjnych. Jak wynika z ankiety Naczelnej Izby Lekarskiej, rezydenci negatywnie oceniają system szkoleń. Wspólnie z zespołem młodych chirurgów Towarzystwa Chirurgów Polskich, przedstawicielami Porozumienia Rezydentów w dziedzinach zabiegowych ustaliliśmy, że podobna ankieta zostanie doprecyzowana i rozesłana wśród rezydentów w zakresie chirurgii ogólnej.

 • Finanse i zarządzanie

  Lekarze z Ukrainy? Tylko nieliczni do nas przyjadą

  Lekarze z Ukrainy? Tylko nieliczni do nas przyjadą

  Nie sprawdziły się oczekiwania, że lekarze napływający z Ukrainy zmniejszą niedostatki kadrowe w Polsce. W naszym kraju pracuje ich niespełna 300. Zniechęcają nie tyle egzaminy, co dość kosztowne formalności i np. konieczność odbywania stażu podyplomowego w ramach wolontariatu. - Z czego wtedy żyć? - pytają.

 • Prywatny pacjent w publicznym szpitalu

  Prywatny pacjent w publicznym szpitalu

  Resort zdrowia chce zezwolić szpitalnym SPZOZ-om na przyjmowanie komercyjnych pacjentów, ale pod warunkiem, że nie wydłuży to kolejki osób leczonych w ramach NFZ. Tyle tylko, że jeśli ktoś płaci z własnej kieszeni, to właśnie po to, żeby przeskoczyć kolejkę i nie czekać na zabieg miesiącami czy latami.

 • Jak rzecznik z dziennikarzem

  Jak rzecznik z dziennikarzem

  W dzisiejszym świecie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie mediów bez współpracy redakcji z rzecznikami prasowymi. Dotyczy to także instytucji ochrony zdrowia. Są dni, kiedy tylko do Centrali NFZ trafia niemal setka pytań od dziennikarzy. Co o wzajemnych relacjach sądzą przedstawiciele obu profesji?

 • Wyroby medyczne

  Niedosłuch - problem cywilizacyjny i społeczny

  Niedosłuch - problem cywilizacyjny i społeczny

  Szacuje się, że niedosłuch dotyka już 16% naszej populacji i w kolejnych latach problem ten będzie narastał. Jednak na noszenie aparatu słuchowego decyduje się jedynie co 5. osoba cierpiąca na to zaburzenie. Specjaliści ostrzegają, że nieleczone - narasta, prowadząc do wykluczenia z życia społecznego czy depresji.

 • Technologie informacyjne

  Badania kliniczne nowych polskich protez serca

  Jesienią mają ruszyć ostatnie badania kliniczne nowych polskich pozaustrojowych protez serca dla dorosłych - planują konstruktorzy z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi w Zabrzu (FRK). Ich wprowadzenie na rynek prawdopodobnie potrwa ok. dwóch lat - informuje PAP.

 • Żegnamy papierowe zwolnienia lekarskie?

  Żegnamy papierowe zwolnienia lekarskie?

  Lekarze z Federacji Porozumienie Zielonogórskie przeprowadzili eksperyment. Jeden wypisywał papierowe zwolnienia, drugi wystawiał zwolnienia elektroniczne. Ten ostatni przyjął mniej chorych, bo na obsługę systemu elektronicznego w przypadku jednego pacjenta musiał poświęcić dodatkowo, poza czynnościami stricte medycznymi, od 5 do 7 minut.

 • Polityka zdrowotna

  Widok na Europę z lotu ptaka

  Widok na Europę z lotu ptaka

  Stale rosnące potrzeby zdrowotne społeczeństwa nie mogą zostać w pełni zaspokojone przez świadczeniodawców ze względu na ograniczony budżet. W jaki sposób przeznaczać środki na zdrowie, aby zmaksymalizować zadowolenie pacjentów? Czy zawsze większe wydatki wiążą się z lepszymi efektami? Między innymi na te pytania można odpowiedzieć, analizując Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia (Euro Health Consumer Index - EHCI).

 • Uprawnienia pielęgniarek: przepisy wreszcie są precyzyjne

  Uprawnienia pielęgniarek: przepisy wreszcie są precyzyjne

  Nowelizacja przepisów określających m.in. wykaz czynności ratunkowych, które może wykonać pielęgniarka bez zlecenia lekarskiego, wypełnia wieloletnią lukę prawną. - To długo wyczekiwany dokument - mówi SEBASTIAN IRZYKOWSKI, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Zastrzeżenia do nowelizacji mają natomiast ratownicy medyczni.

 • Zapobieganie chorobom nadal kiepsko nam wychodzi

  Zapobieganie chorobom nadal kiepsko nam wychodzi

  Zdrowie publiczne jest w Polsce niedoceniane. Problem tkwi w tym, że leczone są skutki, a nie zapobiega się przyczynom chorób - uważa dr hab. ADAM FRONCZAK, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, były wiceminister zdrowia.

WYSZUKAJ W TREŚCI MAGAZYNU

PRENUMERATA RYNKU ZDROWIA

 • Prenumerata roczna już od 80 złotych!
 • Zniżki przy prenumeracie wielu egzemplarzy
 • Specjalna wersja dla lekarzy i farmaceutów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.