MAJ 2017

 • Ostry dyżur

  Sieć szpitali wejdzie w życie

  Prezydent ANDRZEJ DUDA podpisał 13 kwietnia ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Pierwsze wykazy placówek zakwalifikowanych do sieci będą obowiązywały od 1 października br.

 • Powstał zespół ds. strategii rozwoju pielęgniarstwa

  Minister zdrowia KONSTANTY RADZIWIŁŁ powołał zespół ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Zespół ma zakończyć prace do 31 października. Jego zadaniem będzie przedstawienie propozycji, które pomogą rozwiązać problemy środowiska.

 • Godne podwyżki albo strajk

  1600 zł podwyżki w trzech transzach - do września 2018 r. - domagają się w liście otwartym do premier BEATY SZYDŁO przedstawiciele związków zawodowych reprezentujących innych pracowników medycznych niż lekarze i pielęgniarki.

 • Raport

  Resort zdrowia zapowiada rewolucję w dostępie do skutecznych terapii

  Resort zdrowia zapowiada rewolucję w dostępie do skutecznych terapii

  Wzrost znaczenia AOTMiT przy podejmowaniu przez resort zdrowia decyzji o refundowaniu danej metody leczenia i ułatwianie pacjentom dostępu do terapii, które nie są obecnie refundowane. To niektóre z planowanych zmian m.in. w ustawie o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

 • Apteka jednak dla aptekarza

  Ośmiu członków senackich komisji - Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Zdrowia przegłosowało 19 kwietnia znowelizowaną ustawę Prawo farmaceutyczne. Przeszedł wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

 • Lekarzy wciąż mamy za mało

  Lekarzy wciąż mamy za mało

  Zarówno kształcenie przeddyplomowe przyszłych lekarzy, jak i podyplomowe jest dzisiaj jednym z najistotniejszych tematów poruszanych podczas dyskusji dotyczących przyszłości ochrony zdrowia. To ze względu na fakt, że liczba - statystycznie licząc - 2,3 lekarza na 1 tys. mieszkańców stawia Polskę na końcu stawki krajów europejskich.

 • Prawo

  Tajemnica lekarska stała się "jawnicą"?

  Tajemnica lekarska stała się "jawnicą"?

  - Etyka lekarska należy do najważniejszych kwestii, bo jeśli normy moralne nie będą przestrzegane i promowane przez lekarzy oraz lekarzy dentystów, to rozmowa o innych sprawach traci sens - twierdzi dr MACIEJ HAMANKIEWICZ, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

 • Prawnik może pomóc w przestrzeganiu zasad etyki lekarskiej

  Prawnik może pomóc w przestrzeganiu zasad etyki lekarskiej

  Z wypowiedzi uczestników sesji podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, dotyczącej znaczenia etyki w pracy personelu medycznego, odnoszę wrażenie, że dla lekarzy wciąż jeszcze nie jest oczywisty status i charakter normatywny Kodeksu etyki lekarskiej - pisze mec. Gabriela Morawska-Stanecka z Kancelarii Adwokatów GMS.

 • Usługi medyczne

  Choroba nie wyklucza aktywnego życia seksualnego

  Choroba nie wyklucza aktywnego życia seksualnego

  - Choroba nie przekreśla życia erotycznego - przekonywali eksperci podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca), w czasie sesji "Życie seksualne osób w trakcie terapii i po leczeniu m.in. kardiologicznym i onkologicznym".

 • Najtrudniej zbudować zespół

  Najtrudniej zbudować zespół

  Polscy pacjenci onkologiczni są zazwyczaj w gorszym ogólnym stanie zdrowia niż np. pacjenci w USA czy Europie Zachodniej. To jeden z powodów, dla których tak ważna jest odpowiednia organizacja leczenia osób cierpiących na choroby nowotworowe. W tym zakresie nadal mamy sporo do zrobienia - wskazują eksperci.

 • Koordynacja opieki służy pacjentowi

  Koordynacja opieki służy pacjentowi

  Rozmowa z prof. KRYSTIANEM WITĄ, zastępcą dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 7 SUM, Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach

 • Na wypisie opieka się nie kończy

  Na wypisie opieka się nie kończy

  - System opieki zdrowotnej powinien zmierzać do tego, aby chory nie wychodził ze szpitala bez zaopatrzenia rehabilitacyjnego. Prawidłowość ta powinna dotyczyć każdej specjalności medycznej, w której ten chory był leczony - podkreśla prof. KRYSTYNA KSIĘŻOPOLSKA-ORŁOWSKA, konsultant krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

 • Wycięcie interny z systemu grozi załamaniem

  Wycięcie interny z systemu grozi załamaniem

  Przedstawiciele środowiska internistów przestrzegają przed marginalizowaniem tej dziedziny i przypominają: specjalistyka nie rozwiąże problemów chorych. Staje się to szczególnie ważne w obliczu coraz większej liczby seniorów, którzy będą zmagać się wielochorobowością.

 • Wojskowi specjaliści radzą ratownikom i lekarzom

  Wojskowi specjaliści radzą ratownikom i lekarzom

  - Zajmujemy się uprawianiem medycyny w nie do końca dobrych miejscach - tak gen. dyw. prof. GRZEGORZ GIELERAK, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, scharakteryzował istotę medycyny pola walki. Podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych mówiono o wykorzystywaniu jej doświadczeń w systemie zabezpieczenia medycznego państwa.

 • Czekanie na pilotaż opieki koordynowanej w POZ

  Czekanie na pilotaż opieki koordynowanej w POZ

  Dobiega końca pierwszy etap wieloletniego projektu "Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK-NFZ)", pod nazwą "Opracowanie modeli koordynowanej opieki zdrowotnej dla Polski". Bank Światowy, który koordynuje prace, ma w najbliższych dniach przekazać resortowi zdrowia kompletne opracowanie.

 • Laparoskopia w urologii - jeszcze jej za mało

  Laparoskopia w urologii - jeszcze jej za mało

  Wiedza polskich urologów jest doceniana w całej Europie. To powód do zadowolenia. Martwi natomiast zbyt mała liczba procedur wykonywanych przy zastosowaniu technik laparoskopowych w urologii onkologicznej - zwracają uwagę specjaliści.

 • XVII Kongres Medycyny Rodzinnej

  W dniach 25-28 maja 2017 roku w Krakowie, pod hasłem "Hejnał na 25 lecie!", odbędzie się XVII Kongres Medycyny Rodzinnej, organizowany przez Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

 • Błędy w diagnostyce laboratoryjnej? Ich źródłem bywa sam pacjent

  Błędy w diagnostyce laboratoryjnej? Ich źródłem bywa sam pacjent

  Pacjent przed badaniem ma być na czczo, ale posłodzona woda mineralna przecież nie zaszkodzi. Bez leków, ale przecież witamina C to nie lek. Jeśli wie, że może coś zjeść, to zje - np. cztery banany przed badaniem stężenia katecholamin. Z góry wiadomo, jaka w takiej sytuacji będzie wartość wyników...

 • Czy badania cytologiczne można robić zbyt często?

  Czy badania cytologiczne można robić zbyt często?

  "Jeśli badanie cytologiczne miała Pani wykonane w ciągu ostatnich trzech lat i nie wykazało ono zmian, nie ma potrzeby jego powtarzania". Komunikat tej treści zbulwersował pacjentki jednej z opolskich przychodni. Czy ich oburzenie jest uzasadnione?

 • Fizjoterapeuci mogą pomóc większej liczbie pacjentów

  Fizjoterapeuci mogą pomóc większej liczbie pacjentów

  Dzięki regulacji zawodu fizjoterapeuty pacjenci w końcu mają szansę na bezpieczną i profesjonalną terapię. Przedstawiciele tej profesji przekonują, że mogą pomóc kilkukrotnie większej grupie pacjentów niż obecnie. I przypominają, że są województwa, gdzie po udarze mózgu chorzy czekają na rehabilitacje nawet 4 lata.

 • Nie znamy w pełni mechanizmu otyłości

  Nie znamy w pełni mechanizmu otyłości

  W zespole lekarskim, który leczy otyłość, muszą się znaleźć specjaliści z wielu dziedzin. Ich zadaniem jest między innymi dotarcie do umysłu pacjenta i zmiana sposobu jego myślenia - zaznacza prof. KRZYSZTOF PAŚNIK, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirugii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

 • Komentarze

 • W przypadku leków nigdy za dużo ostrożności

  Leki biologiczne, z uwagi na ich złożony charakter (specyfika procesu produkcji i różnorodność linii komórkowych), powinny być łatwe do zidentyfikowania, m.in. z powodu potrzeby monitorowania działań niepożądanych.

 • Szkolenie chirurgów wymaga centrów symulacji

  Bardzo istotna kwestia, którą wręcz pilnie trzeba przedyskutować w środowisku, dotyczy jakości szkoleń specjalizacyjnych. Jak wynika z ankiety Naczelnej Izby Lekarskiej, rezydenci negatywnie oceniają system szkoleń. Wspólnie z zespołem młodych chirurgów Towarzystwa Chirurgów Polskich, przedstawicielami Porozumienia Rezydentów w dziedzinach zabiegowych ustaliliśmy, że podobna ankieta zostanie doprecyzowana i rozesłana wśród rezydentów w zakresie chirurgii ogólnej.

 • Finanse i zarządzanie

  Lekarze z Ukrainy? Tylko nieliczni do nas przyjadą

  Lekarze z Ukrainy? Tylko nieliczni do nas przyjadą

  Nie sprawdziły się oczekiwania, że lekarze napływający z Ukrainy zmniejszą niedostatki kadrowe w Polsce. W naszym kraju pracuje ich niespełna 300. Zniechęcają nie tyle egzaminy, co dość kosztowne formalności i np. konieczność odbywania stażu podyplomowego w ramach wolontariatu. - Z czego wtedy żyć? - pytają.

 • Prywatny pacjent w publicznym szpitalu

  Prywatny pacjent w publicznym szpitalu

  Resort zdrowia chce zezwolić szpitalnym SPZOZ-om na przyjmowanie komercyjnych pacjentów, ale pod warunkiem, że nie wydłuży to kolejki osób leczonych w ramach NFZ. Tyle tylko, że jeśli ktoś płaci z własnej kieszeni, to właśnie po to, żeby przeskoczyć kolejkę i nie czekać na zabieg miesiącami czy latami.

 • Jak rzecznik z dziennikarzem

  Jak rzecznik z dziennikarzem

  W dzisiejszym świecie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie mediów bez współpracy redakcji z rzecznikami prasowymi. Dotyczy to także instytucji ochrony zdrowia. Są dni, kiedy tylko do Centrali NFZ trafia niemal setka pytań od dziennikarzy. Co o wzajemnych relacjach sądzą przedstawiciele obu profesji?

 • Wyroby medyczne

  Niedosłuch - problem cywilizacyjny i społeczny

  Niedosłuch - problem cywilizacyjny i społeczny

  Szacuje się, że niedosłuch dotyka już 16% naszej populacji i w kolejnych latach problem ten będzie narastał. Jednak na noszenie aparatu słuchowego decyduje się jedynie co 5. osoba cierpiąca na to zaburzenie. Specjaliści ostrzegają, że nieleczone - narasta, prowadząc do wykluczenia z życia społecznego czy depresji.

 • Technologie informacyjne

  Badania kliniczne nowych polskich protez serca

  Jesienią mają ruszyć ostatnie badania kliniczne nowych polskich pozaustrojowych protez serca dla dorosłych - planują konstruktorzy z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi w Zabrzu (FRK). Ich wprowadzenie na rynek prawdopodobnie potrwa ok. dwóch lat - informuje PAP.

 • Żegnamy papierowe zwolnienia lekarskie?

  Żegnamy papierowe zwolnienia lekarskie?

  Lekarze z Federacji Porozumienie Zielonogórskie przeprowadzili eksperyment. Jeden wypisywał papierowe zwolnienia, drugi wystawiał zwolnienia elektroniczne. Ten ostatni przyjął mniej chorych, bo na obsługę systemu elektronicznego w przypadku jednego pacjenta musiał poświęcić dodatkowo, poza czynnościami stricte medycznymi, od 5 do 7 minut.

 • Polityka zdrowotna

  Widok na Europę z lotu ptaka

  Widok na Europę z lotu ptaka

  Stale rosnące potrzeby zdrowotne społeczeństwa nie mogą zostać w pełni zaspokojone przez świadczeniodawców ze względu na ograniczony budżet. W jaki sposób przeznaczać środki na zdrowie, aby zmaksymalizować zadowolenie pacjentów? Czy zawsze większe wydatki wiążą się z lepszymi efektami? Między innymi na te pytania można odpowiedzieć, analizując Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia (Euro Health Consumer Index - EHCI).

 • Uprawnienia pielęgniarek: przepisy wreszcie są precyzyjne

  Uprawnienia pielęgniarek: przepisy wreszcie są precyzyjne

  Nowelizacja przepisów określających m.in. wykaz czynności ratunkowych, które może wykonać pielęgniarka bez zlecenia lekarskiego, wypełnia wieloletnią lukę prawną. - To długo wyczekiwany dokument - mówi SEBASTIAN IRZYKOWSKI, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Zastrzeżenia do nowelizacji mają natomiast ratownicy medyczni.

 • Zapobieganie chorobom nadal kiepsko nam wychodzi

  Zapobieganie chorobom nadal kiepsko nam wychodzi

  Zdrowie publiczne jest w Polsce niedoceniane. Problem tkwi w tym, że leczone są skutki, a nie zapobiega się przyczynom chorób - uważa dr hab. ADAM FRONCZAK, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, były wiceminister zdrowia.

WYSZUKAJ W TREŚCI MIESIĘCZNIKA

PRENUMERATA RYNKU ZDROWIA

 • Prenumerata roczna już od 80 złotych!
 • Zniżki przy prenumeracie wielu egzemplarzy
 • Specjalna wersja dla lekarzy i farmaceutów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH