MARZEC 2017

 • Ostry dyżur

  Obawy samorządu o przyszłość szpitali

  Wprowadzenie tzw. sieci szpitali to zagrożenie dla placówek nie tylko na Śląsku - stwierdziła wicemarszałek woj. śląskiego ALEKSANDRA SKOWRONEK podczas briefingu (Katowice, 23 lutego) poświęconego reformie ochrony zdrowia.

 • Rząd przyjął projekt dotyczący utworzenia sieci szpitali

  Rząd przyjął projekt dotyczący utworzenia sieci szpitali

  To jest początek naszej kolejnej reformy - powiedziała premier BEATA SZYDŁO 21 lutego po posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przyjęto projekt dotyczący utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieci szpitali.

 • Gowin ostrzega przed siecią szpitali

  Kwota ryczałtu, którą otrzymają na swoje funkcjonowanie szpitale w sieci, powinna być podzielona i uzależniona od liczby pacjentów - uważa wicepremier JAROSŁAW GOWIN.

 • Raport

  Kolejne ustawowe podejście do jakości

  Kolejne ustawowe podejście do jakości

  Projektowana ustawa o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta ma - zdaniem jej autorów - w znaczący sposób wpłynąć na poprawę stanu zdrowia społeczeństwa. Nie jest to pierwsza próba wdrożenia regulacji mobilizującej placówki medyczne do podnoszenia poziomu świadczeń. Czy tym razem się uda?

 • Kiedy szpital straci akredytację

  Kiedy szpital straci akredytację

  Minister zdrowia będzie mógł cofnąć certyfikat akredytacyjny, gdy szpital nie spełnia kryteriów, na podstawie których go uzyskał. Dotychczas takiej możliwości prawnej nie było. Nawet w przypadkach drastycznego i długotrwałego nieprzestrzegania standardów, placówce z certyfikatem groziła co najwyżej kontrola wizytatorów Centrum Monitorowania Jakości (CMJ).

 • Rejestry medyczne w Polsce: nie zaczynamy od zera!

  Rejestry medyczne w Polsce: nie zaczynamy od zera!

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało 20 stycznia br. projekt założeń do ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. Projekt przewiduje między innymi tworzenie i prowadzenie rejestrów medycznych.

 • Na błędach można się uczyć, ale najpierw muszą być zgłoszone

  Na błędach można się uczyć, ale najpierw muszą być zgłoszone

  Ministerstwo Zdrowia chce rozwiązań prawnych wprowadzających brak sankcji względem osób zgłaszających zdarzenia niepożądane, z wyłączeniem winy umyślnej lub zaniedbania. To posunięcie ma pozwolić lepiej uczyć się na błędach i zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta.

 • Finanse

  Pielęgniarki chcą utrzymać samodzielność

  Pielęgniarki chcą utrzymać samodzielność

  Jedna trzecia pielęgniarek w Polsce pracuje na kontraktach lub prowadzi własne NZOZ-y. Dlatego cieszymy się, że w projekcie ustawy o POZ pojawił się zapis, który wyraźnie wskazuje, iż pielęgniarki i położne mogą stanowić odrębne podmioty - podkreśliła ZOFIA MAŁAS, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

 • Prawo

  Suplementy może sprzedawać każdy

  Raport Najwyższej Izby Kontroli na temat rynku suplementów diety wywołał lawinę komentarzy. Uwagi kontrolerów były kierowane przede wszystkim pod adresem GIS. Dostało się też resortowi zdrowia. Co takiego w nim było, że spotkał się z tak mocną reakcją?

 • Kto się boi chwytu Kristellera?

  Kto się boi chwytu Kristellera?

  Tzw. rękoczyn (chwyt) Kristellera to zabieg położniczy stosowany przez osobę asystującą przy porodzie, polegający na zastosowaniu ucisku na dno macicy w czasie rodzenia się główki i barków płodu. Najczęściej słyszymy o nim w kontekście spraw sądowych. Organizacje działające na rzecz rodzących chcą jego zakazania.

 • Jak skuteczniej leczyć raka prostaty

  Jak skuteczniej leczyć raka prostaty

  Dostępność nowoczesnych leków, kwalifikacja pacjentów do właściwego leczenia, możliwości szerszego wprowadzenia zabiegów minimalnie inwazyjnych - te m.in. tematy stały się kanwą dwugodzinnej, merytorycznej dyskusji podczas redakcyjnej debaty Rynku Zdrowia zorganizowanej w związku z przypadającym 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem.

 • Usługi medyczne

  Cukrzyca nie musi się tak kończyć

  Cukrzyca nie musi się tak kończyć

  Więcej niż połowa pacjentów z cukrzycą typu 2 umiera z powodu powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Jak wykazują najnowsze badania kliniczne, są wreszcie leki, które mogą zmienić losy części chorych.

 • Czy konsylia są zagrożone?

  Czy konsylia są zagrożone?

  8 lutego Sejm zajął się m.in. zmianami planowanymi w tzw. pakiecie onkologicznym. Najwięcej wątpliwości posłów budziły zapisy postrzegane jako zagrożenie dla dalszego funkcjonowania konsyliów.

 • Bliżej czy dalej do refundacji?

  Po debacie Rynku Zdrowia "Jak skuteczniej leczyć raka prostaty. To nie tylko męska sprawa" (Warszawa, 2 lutego 2017 r.) poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia o odpowiedź na pytania, które padły w trakcie dyskusji.

 • Programy lekowe w neurologii ulegną ważnym zmianom

  - Planujemy przeorganizowanie programów lekowych w neurologii. Nie obiecujemy, że uda się je wprowadzić już w maju, jednak zrobimy wszystko, żeby zyskały nowy wymiar, na wzór tych, które wprowadzamy w reumatologii - zapowiada IZABELA OBARSKA, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.

 • Pacjenci wciąż czekają na dostęp do nowoczesnych terapii

  Pacjenci wciąż czekają na dostęp do nowoczesnych terapii

  Co najmniej 90 tys. osób w Polsce codziennie walczy z własnym ciałem, które odmawia posłuszeństwa. Spowolnione ruchy, drżące ręce i zesztywniałe mięśnie to problemy, którym muszą stawić czoło osoby cierpiące na chorobę Parkinsona. Dzisiejsze terapie na szczęście mogą skutecznie tłumić te objawy. Niestety, do tych najnowszych metod leczenia polscy pacjenci wciąż nie mają dostępu.

 • Duży problem małych pacjentów

  Duży problem małych pacjentów

  Od 7 do 14 lutego na całym świecie obchodzony był Tydzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca. Z tej okazji Fundacja Serce Dziecka przypominała o problemach najmłodszej grupy tych chorych. Potrzebują zapewnienia łatwiejszego dostępu do rehabilitacji kardiologicznej, wsparcia psychologicznego i profilaktyki zakażeń wirusem RS.

 • Komentarze

  Sieć szpitali to postawienie systemu na głowie

  Sieć szpitali to postawienie systemu na głowie

  Niektóre samorządy w obawie przed wejściem w życie ustawy o sieci szpitali łączą podległe sobie placówki w jeden podmiot. Żadne względy - ani ekonomiczne, ani funkcjonalne - nie uzasadniają wielu z tych połączeń. Jedyną motywacją jest chęć ratowania się przed skutkami ustawy - ocenia były prezes NFZ.

 • Trzeba rozmawiać o zdarzeniach niepożądanych

  Trzeba rozmawiać o zdarzeniach niepożądanych

  W polskich warunkach pracownicy medyczni niechętnie zgłaszają zdarzenia z obawy przed konsekwencjami. Niechęć do zgłoszeń wynika również z obawy, że przyznanie się do popełnienia błędu spowoduje negatywną ocenę przez pracodawcę lub przełożonego.

 • Finanse i zarządzanie

  Zabrakło czasu i pieniędzy

  Zabrakło czasu i pieniędzy

  Na spełnienie wymagań zawartych w ministerialnym rozporządzeniu z 26 czerwca 2012 r., dotyczącym pomieszczeń i urządzeń, placówki medyczne mają czas do końca 2017 r. Czy zdążą? Kierujący szpitalami, z którymi rozmawiał Rynek Zdrowia, uważają, że ten termin powinien zostać przesunięty.

 • Lekarz coraz dalej od pacjenta

  Lekarz coraz dalej od pacjenta

  Systemy informatyczne i elektroniczna dokumentacja w założeniach mają ułatwiać lekarzowi pracę. Proces ich upowszechnienia w opiece zdrowotnej wydaje się najzupełniej naturalny. Musi jednak budzić przerażenie, kiedy okazuje się, że lekarz poświęca komputerowi i wprowadzaniu do niego danych trzykrotnie więcej czasu niż pacjentowi.

 • Nauka

  Płatne studia na kierunkach lekarskich?

  Płatne studia na kierunkach lekarskich?

  Problemy kadrowe związane z kształceniem niedostatecznej liczby lekarzy potęguje emigracja. Pojawiają się więc pomysły, jak powstrzymać ich wyjazdy z Polski. Jeden z nich po raz kolejny zgłosił niedawno wicepremier JAROSŁAW GOWIN. Ministerstwo Zdrowia powiedziało "nie", ale prowadzi dalsze analizy.

 • Polityka zdrowotna

  Narodowy Plan Chorób Rzadkich trafi wkrótce pod obrady rządu

  Narodowy Plan Chorób Rzadkich trafi wkrótce pod obrady rządu

  Resort zdrowia zapowiada, że w ciągu najbliższych miesięcy zostanie przyjęty Narodowy Plan Chorób Rzadkich. Nadzieję na poprawę dostępności terapii należy wiązać także z nowelizacją ustawy refundacyjnej, co ma również nastąpić w najbliższym czasie.

 • Grypa kosztuje nas więcej niż myślimy

  Tłok w przychodniach, wstrzymane odwiedziny w szpitalach, kolejki w aptekach. Jest zimno, jest grypa - mówią Polacy. Jest szczepionka, a są powikłania pogrypowe, hospitalizacje i zgony - odpowiadają lekarze i przypominają, że każdego roku co 10. Polak zmaga się z grypą lub infekcjami grypopodobnymi.

 • W sieci pytań i wątpliwości

  W sieci pytań i wątpliwości

  - Nie potraficie odpowiedzieć na pytanie o skutki projektowanej ustawy o sieci szpitali - ocenił 22 lutego BARTOSZ ARŁUKOWICZ (PO) po dyskusji na temat projektowanych zmian podczas wspólnego posiedzenia sejmowych Komisji: Zdrowia, Gospodarki i Rozwoju oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

 • Jak długo żyjemy, na co umieramy?

  Jak długo żyjemy, na co umieramy?

  Rzetelna, wiarygodna informacja o przyczynach zgonów ma kluczowe znaczenie dla wiedzy o stanie zdrowia społeczeństwa. Tymczasem w Polsce mamy z tym wielki problem - mówili 16 lutego w Warszawie autorzy raportu NIZP-PZH "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania".

 • Medycyna szkolna: co dalej z jej reaktywacją?

  Medycyna szkolna: co dalej z jej reaktywacją?

  Zapowiadanego powrotu medycyny szkolnej wciąż nie widać. Postulaty pielęgniarek szkolnych, których realizacja miała poprawić m.in. ich sytuację finansową, nie zostały dotąd wdrożone.

 • Białe soboty - nie idźmy tą drogą?

  Białe soboty - nie idźmy tą drogą?

  Powielanie zakresu samorządowych programów z centralnymi, podwójne finansowanie tych działań, brak jednolitych zasad ich monitorowania i oceny oraz systemu edukacji zdrowotnej. To ważniejsze z problemów wskazywanych przez ekspertów podczas konferencji "Zdrowie publiczne - edukacja i profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom ma przyszłość" (Warszawa, 7 lutego 2017 r.).

WYSZUKAJ W TREŚCI MAGAZYNU

PRENUMERATA RYNKU ZDROWIA

 • Prenumerata roczna już od 80 złotych!
 • Zniżki przy prenumeracie wielu egzemplarzy
 • Specjalna wersja dla lekarzy i farmaceutów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.