2017

 • Ostry dyżur

  Rząd przyjął projekt dotyczący utworzenia sieci szpitali

  Rząd przyjął projekt dotyczący utworzenia sieci szpitali

  To jest początek naszej kolejnej reformy - powiedziała premier BEATA SZYDŁO 21 lutego po posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przyjęto projekt dotyczący utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieci szpitali.

 • Gowin ostrzega przed siecią szpitali

  Kwota ryczałtu, którą otrzymają na swoje funkcjonowanie szpitale w sieci, powinna być podzielona i uzależniona od liczby pacjentów - uważa wicepremier JAROSŁAW GOWIN.

 • Obawy samorządu o przyszłość szpitali

  Wprowadzenie tzw. sieci szpitali to zagrożenie dla placówek nie tylko na Śląsku - stwierdziła wicemarszałek woj. śląskiego ALEKSANDRA SKOWRONEK podczas briefingu (Katowice, 23 lutego) poświęconego reformie ochrony zdrowia.

 • Raport

  Kiedy szpital straci akredytację

  Kiedy szpital straci akredytację

  Minister zdrowia będzie mógł cofnąć certyfikat akredytacyjny, gdy szpital nie spełnia kryteriów, na podstawie których go uzyskał. Dotychczas takiej możliwości prawnej nie było. Nawet w przypadkach drastycznego i długotrwałego nieprzestrzegania standardów, placówce z certyfikatem groziła co najwyżej kontrola wizytatorów Centrum Monitorowania Jakości (CMJ).

 • Kolejne ustawowe podejście do jakości

  Kolejne ustawowe podejście do jakości

  Projektowana ustawa o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta ma - zdaniem jej autorów - w znaczący sposób wpłynąć na poprawę stanu zdrowia społeczeństwa. Nie jest to pierwsza próba wdrożenia regulacji mobilizującej placówki medyczne do podnoszenia poziomu świadczeń. Czy tym razem się uda?

 • Na błędach można się uczyć, ale najpierw muszą być zgłoszone

  Na błędach można się uczyć, ale najpierw muszą być zgłoszone

  Ministerstwo Zdrowia chce rozwiązań prawnych wprowadzających brak sankcji względem osób zgłaszających zdarzenia niepożądane, z wyłączeniem winy umyślnej lub zaniedbania. To posunięcie ma pozwolić lepiej uczyć się na błędach i zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta.

 • Rejestry medyczne w Polsce: nie zaczynamy od zera!

  Rejestry medyczne w Polsce: nie zaczynamy od zera!

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało 20 stycznia br. projekt założeń do ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. Projekt przewiduje między innymi tworzenie i prowadzenie rejestrów medycznych.

 • Prawo

  Kto się boi chwytu Kristellera?

  Kto się boi chwytu Kristellera?

  Tzw. rękoczyn (chwyt) Kristellera to zabieg położniczy stosowany przez osobę asystującą przy porodzie, polegający na zastosowaniu ucisku na dno macicy w czasie rodzenia się główki i barków płodu. Najczęściej słyszymy o nim w kontekście spraw sądowych. Organizacje działające na rzecz rodzących chcą jego zakazania.

 • Jak skuteczniej leczyć raka prostaty

  Jak skuteczniej leczyć raka prostaty

  Dostępność nowoczesnych leków, kwalifikacja pacjentów do właściwego leczenia, możliwości szerszego wprowadzenia zabiegów minimalnie inwazyjnych - te m.in. tematy stały się kanwą dwugodzinnej, merytorycznej dyskusji podczas redakcyjnej debaty Rynku Zdrowia zorganizowanej w związku z przypadającym 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem.

 • Komentarze

  Trzeba rozmawiać o zdarzeniach niepożądanych

  Trzeba rozmawiać o zdarzeniach niepożądanych

  W polskich warunkach pracownicy medyczni niechętnie zgłaszają zdarzenia z obawy przed konsekwencjami. Niechęć do zgłoszeń wynika również z obawy, że przyznanie się do popełnienia błędu spowoduje negatywną ocenę przez pracodawcę lub przełożonego.

 • Sieć szpitali to postawienie systemu na głowie

  Sieć szpitali to postawienie systemu na głowie

  Niektóre samorządy w obawie przed wejściem w życie ustawy o sieci szpitali łączą podległe sobie placówki w jeden podmiot. Żadne względy - ani ekonomiczne, ani funkcjonalne - nie uzasadniają wielu z tych połączeń. Jedyną motywacją jest chęć ratowania się przed skutkami ustawy - ocenia były prezes NFZ.

 • Finanse i zarządzanie

  Zabrakło czasu i pieniędzy

  Zabrakło czasu i pieniędzy

  Na spełnienie wymagań zawartych w ministerialnym rozporządzeniu z 26 czerwca 2012 r., dotyczącym pomieszczeń i urządzeń, placówki medyczne mają czas do końca 2017 r. Czy zdążą? Kierujący szpitalami, z którymi rozmawiał Rynek Zdrowia, uważają, że ten termin powinien zostać przesunięty.

 • Nauka

  Płatne studia na kierunkach lekarskich?

  Płatne studia na kierunkach lekarskich?

  Problemy kadrowe związane z kształceniem niedostatecznej liczby lekarzy potęguje emigracja. Pojawiają się więc pomysły, jak powstrzymać ich wyjazdy z Polski. Jeden z nich po raz kolejny zgłosił niedawno wicepremier JAROSŁAW GOWIN. Ministerstwo Zdrowia powiedziało "nie", ale prowadzi dalsze analizy.

 • Polityka zdrowotna

  Jak długo żyjemy, na co umieramy?

  Jak długo żyjemy, na co umieramy?

  Rzetelna, wiarygodna informacja o przyczynach zgonów ma kluczowe znaczenie dla wiedzy o stanie zdrowia społeczeństwa. Tymczasem w Polsce mamy z tym wielki problem - mówili 16 lutego w Warszawie autorzy raportu NIZP-PZH "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania".

 • Medycyna szkolna: co dalej z jej reaktywacją?

  Medycyna szkolna: co dalej z jej reaktywacją?

  Zapowiadanego powrotu medycyny szkolnej wciąż nie widać. Postulaty pielęgniarek szkolnych, których realizacja miała poprawić m.in. ich sytuację finansową, nie zostały dotąd wdrożone.

 • Białe soboty - nie idźmy tą drogą?

  Białe soboty - nie idźmy tą drogą?

  Powielanie zakresu samorządowych programów z centralnymi, podwójne finansowanie tych działań, brak jednolitych zasad ich monitorowania i oceny oraz systemu edukacji zdrowotnej. To ważniejsze z problemów wskazywanych przez ekspertów podczas konferencji "Zdrowie publiczne - edukacja i profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom ma przyszłość" (Warszawa, 7 lutego 2017 r.).

 • W sieci pytań i wątpliwości

  W sieci pytań i wątpliwości

  - Nie potraficie odpowiedzieć na pytanie o skutki projektowanej ustawy o sieci szpitali - ocenił 22 lutego BARTOSZ ARŁUKOWICZ (PO) po dyskusji na temat projektowanych zmian podczas wspólnego posiedzenia sejmowych Komisji: Zdrowia, Gospodarki i Rozwoju oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

WYSZUKAJ W TREŚCI MIESIĘCZNIKA

PRENUMERATA RYNKU ZDROWIA

 • Prenumerata roczna już od 80 złotych!
 • Zniżki przy prenumeracie wielu egzemplarzy
 • Specjalna wersja dla lekarzy i farmaceutów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH